tulla toisiin aatoksiin

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

tulla toisiin aatoksiin

  1. (intransitive, idiomatic) to come around, change one's mind (lit: "to come into other thoughts")

Conjugation[edit]

Inflection of tulla toisiin aatoksiin (Kotus type 67/tulla, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tulen toisiin aatoksiin en tule toisiin aatoksiin 1st sing. olen tullut toisiin aatoksiin en ole tullut toisiin aatoksiin
2nd sing. tulet toisiin aatoksiin et tule toisiin aatoksiin 2nd sing. olet tullut toisiin aatoksiin et ole tullut toisiin aatoksiin
3rd sing. tulee toisiin aatoksiin ei tule toisiin aatoksiin 3rd sing. on tullut toisiin aatoksiin ei ole tullut toisiin aatoksiin
1st plur. tulemme toisiin aatoksiin emme tule toisiin aatoksiin 1st plur. olemme tulleet toisiin aatoksiin emme ole tulleet toisiin aatoksiin
2nd plur. tulette toisiin aatoksiin ette tule toisiin aatoksiin 2nd plur. olette tulleet toisiin aatoksiin ette ole tulleet toisiin aatoksiin
3rd plur. tulevat toisiin aatoksiin eivät tule toisiin aatoksiin 3rd plur. ovat tulleet toisiin aatoksiin eivät ole tulleet toisiin aatoksiin
passive tullaan toisiin aatoksiin ei tulla toisiin aatoksiin passive on tultu toisiin aatoksiin ei ole tultu toisiin aatoksiin
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tulin toisiin aatoksiin en tullut toisiin aatoksiin 1st sing. olin tullut toisiin aatoksiin en ollut tullut toisiin aatoksiin
2nd sing. tulit toisiin aatoksiin et tullut toisiin aatoksiin 2nd sing. olit tullut toisiin aatoksiin et ollut tullut toisiin aatoksiin
3rd sing. tuli toisiin aatoksiin ei tullut toisiin aatoksiin 3rd sing. oli tullut toisiin aatoksiin ei ollut tullut toisiin aatoksiin
1st plur. tulimme toisiin aatoksiin emme tulleet toisiin aatoksiin 1st plur. olimme tulleet toisiin aatoksiin emme olleet tulleet toisiin aatoksiin
2nd plur. tulitte toisiin aatoksiin ette tulleet toisiin aatoksiin 2nd plur. olitte tulleet toisiin aatoksiin ette olleet tulleet toisiin aatoksiin
3rd plur. tulivat toisiin aatoksiin eivät tulleet toisiin aatoksiin 3rd plur. olivat tulleet toisiin aatoksiin eivät olleet tulleet toisiin aatoksiin
passive tultiin toisiin aatoksiin ei tultu toisiin aatoksiin passive oli tultu toisiin aatoksiin ei ollut tultu toisiin aatoksiin
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tulisin toisiin aatoksiin en tulisi toisiin aatoksiin 1st sing. olisin tullut toisiin aatoksiin en olisi tullut toisiin aatoksiin
2nd sing. tulisit toisiin aatoksiin et tulisi toisiin aatoksiin 2nd sing. olisit tullut toisiin aatoksiin et olisi tullut toisiin aatoksiin
3rd sing. tulisi toisiin aatoksiin ei tulisi toisiin aatoksiin 3rd sing. olisi tullut toisiin aatoksiin ei olisi tullut toisiin aatoksiin
1st plur. tulisimme toisiin aatoksiin emme tulisi toisiin aatoksiin 1st plur. olisimme tulleet toisiin aatoksiin emme olisi tulleet toisiin aatoksiin
2nd plur. tulisitte toisiin aatoksiin ette tulisi toisiin aatoksiin 2nd plur. olisitte tulleet toisiin aatoksiin ette olisi tulleet toisiin aatoksiin
3rd plur. tulisivat toisiin aatoksiin eivät tulisi toisiin aatoksiin 3rd plur. olisivat tulleet toisiin aatoksiin eivät olisi tulleet toisiin aatoksiin
passive tultaisiin toisiin aatoksiin ei tultaisi toisiin aatoksiin passive olisi tultu toisiin aatoksiin ei olisi tultu toisiin aatoksiin
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. tule toisiin aatoksiin älä tule toisiin aatoksiin 2nd sing. ole tullut toisiin aatoksiin älä ole tullut toisiin aatoksiin
3rd sing. tulkoon toisiin aatoksiin älköön tulko toisiin aatoksiin 3rd sing. olkoon tullut toisiin aatoksiin älköön olko tullut toisiin aatoksiin
1st plur. tulkaamme toisiin aatoksiin älkäämme tulko toisiin aatoksiin 1st plur. olkaamme tulleet toisiin aatoksiin älkäämme olko tulleet toisiin aatoksiin
2nd plur. tulkaa toisiin aatoksiin älkää tulko toisiin aatoksiin 2nd plur. olkaa tulleet toisiin aatoksiin älkää olko tulleet toisiin aatoksiin
3rd plur. tulkoot toisiin aatoksiin älkööt tulko toisiin aatoksiin 3rd plur. olkoot tulleet toisiin aatoksiin älkööt olko tulleet toisiin aatoksiin
passive tultakoon toisiin aatoksiin älköön tultako toisiin aatoksiin passive olkoon tultu toisiin aatoksiin älköön olko tultu toisiin aatoksiin
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tullen toisiin aatoksiin en tulle toisiin aatoksiin 1st sing. lienen tullut toisiin aatoksiin en liene tullut toisiin aatoksiin
2nd sing. tullet toisiin aatoksiin et tulle toisiin aatoksiin 2nd sing. lienet tullut toisiin aatoksiin et liene tullut toisiin aatoksiin
3rd sing. tullee toisiin aatoksiin ei tulle toisiin aatoksiin 3rd sing. lienee tullut toisiin aatoksiin ei liene tullut toisiin aatoksiin
1st plur. tullemme toisiin aatoksiin emme tulle toisiin aatoksiin 1st plur. lienemme tulleet toisiin aatoksiin emme liene tulleet toisiin aatoksiin
2nd plur. tullette toisiin aatoksiin ette tulle toisiin aatoksiin 2nd plur. lienette tulleet toisiin aatoksiin ette liene tulleet toisiin aatoksiin
3rd plur. tullevat toisiin aatoksiin eivät tulle toisiin aatoksiin 3rd plur. lienevät tulleet toisiin aatoksiin eivät liene tulleet toisiin aatoksiin
passive tultaneen toisiin aatoksiin ei tultane toisiin aatoksiin passive lienee tultu toisiin aatoksiin ei liene tultu toisiin aatoksiin
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st tulla toisiin aatoksiin present tuleva toisiin aatoksiin tultava toisiin aatoksiin
long 1st2 tullakseen toisiin aatoksiin past tullut toisiin aatoksiin tultu toisiin aatoksiin
2nd inessive1 tullessa toisiin aatoksiin tultaessa toisiin aatoksiin agent1, 3 tulema toisiin aatoksiin
instructive tullen toisiin aatoksiin negative tulematon toisiin aatoksiin
3rd inessive tulemassa toisiin aatoksiin 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative tulemasta toisiin aatoksiin
illative tulemaan toisiin aatoksiin
adessive tulemalla toisiin aatoksiin
abessive tulematta toisiin aatoksiin
instructive tuleman toisiin aatoksiin tultaman toisiin aatoksiin
4th nominative tuleminen toisiin aatoksiin
partitive tulemista toisiin aatoksiin
5th2 tulemaisillaan toisiin aatoksiin