tyyntyä

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

tyyni (calm)

Verb[edit]

tyyntyä

  1. (intransitive) to calm, abate

Conjugation[edit]

Inflection of tyyntyä (Kotus type 52/sanoa, nt-nn gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tyynnyn en tyynnyˣ 1st sing. olen tyyntynyt en oleˣ tyyntynyt
2nd sing. tyynnyt et tyynnyˣ 2nd sing. olet tyyntynyt et oleˣ tyyntynyt
3rd sing. tyyntyy ei tyynnyˣ 3rd sing. on tyyntynyt ei oleˣ tyyntynyt
1st plur. tyynnymme emme tyynnyˣ 1st plur. olemme tyyntyneet emme oleˣ tyyntyneet
2nd plur. tyynnytte ette tyynnyˣ 2nd plur. olette tyyntyneet ette oleˣ tyyntyneet
3rd plur. tyyntyvät eivät tyynnyˣ 3rd plur. ovat tyyntyneet eivät oleˣ tyyntyneet
passive tyynnytään ei tyynnytäˣ passive on tyynnytty ei oleˣ tyynnytty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tyynnyin en tyyntynyt 1st sing. olin tyyntynyt en ollut tyyntynyt
2nd sing. tyynnyit et tyyntynyt 2nd sing. olit tyyntynyt et ollut tyyntynyt
3rd sing. tyyntyi ei tyyntynyt 3rd sing. oli tyyntynyt ei ollut tyyntynyt
1st plur. tyynnyimme emme tyyntyneet 1st plur. olimme tyyntyneet emme olleet tyyntyneet
2nd plur. tyynnyitte ette tyyntyneet 2nd plur. olitte tyyntyneet ette olleet tyyntyneet
3rd plur. tyyntyivät eivät tyyntyneet 3rd plur. olivat tyyntyneet eivät olleet tyyntyneet
passive tyynnyttiin ei tyynnytty passive oli tyynnytty ei ollut tyynnytty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tyyntyisin en tyyntyisi 1st sing. olisin tyyntynyt en olisi tyyntynyt
2nd sing. tyyntyisit et tyyntyisi 2nd sing. olisit tyyntynyt et olisi tyyntynyt
3rd sing. tyyntyisi ei tyyntyisi 3rd sing. olisi tyyntynyt ei olisi tyyntynyt
1st plur. tyyntyisimme emme tyyntyisi 1st plur. olisimme tyyntyneet emme olisi tyyntyneet
2nd plur. tyyntyisitte ette tyyntyisi 2nd plur. olisitte tyyntyneet ette olisi tyyntyneet
3rd plur. tyyntyisivät eivät tyyntyisi 3rd plur. olisivat tyyntyneet eivät olisi tyyntyneet
passive tyynnyttäisiin ei tyynnyttäisi passive olisi tyynnytty ei olisi tyynnytty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. tyynnyˣ älä tyynnyˣ 2nd sing. oleˣ tyyntynyt älä oleˣ tyyntynyt
3rd sing. tyyntyköön älköön tyyntyköˣ 3rd sing. olkoon tyyntynyt älköön olkoˣ tyyntynyt
1st plur. tyyntykäämme älkäämme tyyntyköˣ 1st plur. olkaamme tyyntyneet älkäämme olkoˣ tyyntyneet
2nd plur. tyyntykää älkää tyyntyköˣ 2nd plur. olkaa tyyntyneet älkää olkoˣ tyyntyneet
3rd plur. tyyntykööt älkööt tyyntyköˣ 3rd plur. olkoot tyyntyneet älkööt olkoˣ tyyntyneet
passive tyynnyttäköön älköön tyynnyttäköˣ passive olkoon tyynnytty älköön olkoˣ tyynnytty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tyyntynen en tyyntyneˣ 1st sing. lienen tyyntynyt en lieneˣ tyyntynyt
2nd sing. tyyntynet et tyyntyneˣ 2nd sing. lienet tyyntynyt et lieneˣ tyyntynyt
3rd sing. tyyntynee ei tyyntyneˣ 3rd sing. lienee tyyntynyt ei lieneˣ tyyntynyt
1st plur. tyyntynemme emme tyyntyneˣ 1st plur. lienemme tyyntyneet emme lieneˣ tyyntyneet
2nd plur. tyyntynette ette tyyntyneˣ 2nd plur. lienette tyyntyneet ette lieneˣ tyyntyneet
3rd plur. tyyntynevät eivät tyyntyneˣ 3rd plur. lienevät tyyntyneet eivät lieneˣ tyyntyneet
passive tyynnyttäneen ei tyynnyttäneˣ passive lienee tyynnytty ei lieneˣ tyynnytty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st tyyntyäˣ present tyyntyvä tyynnyttävä
long 1st2 tyyntyäkseen past tyyntynyt tyynnytty
2nd inessive1 tyyntyessä tyynnyttäessä agent1, 3 tyyntymä
instructive tyyntyen negative tyyntymätön
3rd inessive tyyntymässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative tyyntymästä
illative tyyntymään
adessive tyyntymällä
abessive tyyntymättä
instructive tyyntymän tyynnyttämän
4th nominative tyyntyminen
partitive tyyntymistä
5th2 tyyntymäisillään

Derived terms[edit]