tyynnyttää

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

tyyntyä +‎ -ttää

Verb[edit]

tyynnyttää

  1. (transitive) to calm, to soothe, to appease

Conjugation[edit]

Inflection of tyynnyttää (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tyynnytän en tyynnytä 1st sing. olen tyynnyttänyt en ole tyynnyttänyt
2nd sing. tyynnytät et tyynnytä 2nd sing. olet tyynnyttänyt et ole tyynnyttänyt
3rd sing. tyynnyttää ei tyynnytä 3rd sing. on tyynnyttänyt ei ole tyynnyttänyt
1st plur. tyynnytämme emme tyynnytä 1st plur. olemme tyynnyttäneet emme ole tyynnyttäneet
2nd plur. tyynnytätte ette tyynnytä 2nd plur. olette tyynnyttäneet ette ole tyynnyttäneet
3rd plur. tyynnyttävät eivät tyynnytä 3rd plur. ovat tyynnyttäneet eivät ole tyynnyttäneet
passive tyynnytetään ei tyynnytetä passive on tyynnytetty ei ole tyynnytetty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tyynnytin en tyynnyttänyt 1st sing. olin tyynnyttänyt en ollut tyynnyttänyt
2nd sing. tyynnytit et tyynnyttänyt 2nd sing. olit tyynnyttänyt et ollut tyynnyttänyt
3rd sing. tyynnytti ei tyynnyttänyt 3rd sing. oli tyynnyttänyt ei ollut tyynnyttänyt
1st plur. tyynnytimme emme tyynnyttäneet 1st plur. olimme tyynnyttäneet emme olleet tyynnyttäneet
2nd plur. tyynnytitte ette tyynnyttäneet 2nd plur. olitte tyynnyttäneet ette olleet tyynnyttäneet
3rd plur. tyynnyttivät eivät tyynnyttäneet 3rd plur. olivat tyynnyttäneet eivät olleet tyynnyttäneet
passive tyynnytettiin ei tyynnytetty passive oli tyynnytetty ei ollut tyynnytetty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tyynnyttäisin en tyynnyttäisi 1st sing. olisin tyynnyttänyt en olisi tyynnyttänyt
2nd sing. tyynnyttäisit et tyynnyttäisi 2nd sing. olisit tyynnyttänyt et olisi tyynnyttänyt
3rd sing. tyynnyttäisi ei tyynnyttäisi 3rd sing. olisi tyynnyttänyt ei olisi tyynnyttänyt
1st plur. tyynnyttäisimme emme tyynnyttäisi 1st plur. olisimme tyynnyttäneet emme olisi tyynnyttäneet
2nd plur. tyynnyttäisitte ette tyynnyttäisi 2nd plur. olisitte tyynnyttäneet ette olisi tyynnyttäneet
3rd plur. tyynnyttäisivät eivät tyynnyttäisi 3rd plur. olisivat tyynnyttäneet eivät olisi tyynnyttäneet
passive tyynnytettäisiin ei tyynnytettäisi passive olisi tyynnytetty ei olisi tyynnytetty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. tyynnytä älä tyynnytä 2nd sing. ole tyynnyttänyt älä ole tyynnyttänyt
3rd sing. tyynnyttäköön älköön tyynnyttäkö 3rd sing. olkoon tyynnyttänyt älköön olko tyynnyttänyt
1st plur. tyynnyttäkäämme älkäämme tyynnyttäkö 1st plur. olkaamme tyynnyttäneet älkäämme olko tyynnyttäneet
2nd plur. tyynnyttäkää älkää tyynnyttäkö 2nd plur. olkaa tyynnyttäneet älkää olko tyynnyttäneet
3rd plur. tyynnyttäkööt älkööt tyynnyttäkö 3rd plur. olkoot tyynnyttäneet älkööt olko tyynnyttäneet
passive tyynnytettäköön älköön tyynnytettäkö passive olkoon tyynnytetty älköön olko tyynnytetty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tyynnyttänen en tyynnyttäne 1st sing. lienen tyynnyttänyt en liene tyynnyttänyt
2nd sing. tyynnyttänet et tyynnyttäne 2nd sing. lienet tyynnyttänyt et liene tyynnyttänyt
3rd sing. tyynnyttänee ei tyynnyttäne 3rd sing. lienee tyynnyttänyt ei liene tyynnyttänyt
1st plur. tyynnyttänemme emme tyynnyttäne 1st plur. lienemme tyynnyttäneet emme liene tyynnyttäneet
2nd plur. tyynnyttänette ette tyynnyttäne 2nd plur. lienette tyynnyttäneet ette liene tyynnyttäneet
3rd plur. tyynnyttänevät eivät tyynnyttäne 3rd plur. lienevät tyynnyttäneet eivät liene tyynnyttäneet
passive tyynnytettäneen ei tyynnytettäne passive lienee tyynnytetty ei liene tyynnytetty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st tyynnyttää present tyynnyttävä tyynnytettävä
long 1st2 tyynnyttääkseen past tyynnyttänyt tyynnytetty
2nd inessive1 tyynnyttäessä tyynnytettäessä agent1, 3 tyynnyttämä
instructive tyynnyttäen negative tyynnyttämätön
3rd inessive tyynnyttämässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative tyynnyttämästä
illative tyynnyttämään
adessive tyynnyttämällä
abessive tyynnyttämättä
instructive tyynnyttämän tyynnytettämän
4th nominative tyynnyttäminen
partitive tyynnyttämistä
5th2 tyynnyttämäisillään

Derived terms[edit]