tyypittää

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

tyyppi +‎ -ttää

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /ˈtyːpitːæːˣ/, [ˈt̪yːpit̪ːæː(ʔ)]
  • Hyphenation: tyy‧pit‧tää

Verb[edit]

tyypittää

  1. (transitive) to type, to classify, to categorize

Conjugation[edit]

Inflection of tyypittää (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tyypitän en tyypitä 1st sing. olen tyypittänyt en ole tyypittänyt
2nd sing. tyypität et tyypitä 2nd sing. olet tyypittänyt et ole tyypittänyt
3rd sing. tyypittää ei tyypitä 3rd sing. on tyypittänyt ei ole tyypittänyt
1st plur. tyypitämme emme tyypitä 1st plur. olemme tyypittäneet emme ole tyypittäneet
2nd plur. tyypitätte ette tyypitä 2nd plur. olette tyypittäneet ette ole tyypittäneet
3rd plur. tyypittävät eivät tyypitä 3rd plur. ovat tyypittäneet eivät ole tyypittäneet
passive tyypitetään ei tyypitetä passive on tyypitetty ei ole tyypitetty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tyypitin en tyypittänyt 1st sing. olin tyypittänyt en ollut tyypittänyt
2nd sing. tyypitit et tyypittänyt 2nd sing. olit tyypittänyt et ollut tyypittänyt
3rd sing. tyypitti ei tyypittänyt 3rd sing. oli tyypittänyt ei ollut tyypittänyt
1st plur. tyypitimme emme tyypittäneet 1st plur. olimme tyypittäneet emme olleet tyypittäneet
2nd plur. tyypititte ette tyypittäneet 2nd plur. olitte tyypittäneet ette olleet tyypittäneet
3rd plur. tyypittivät eivät tyypittäneet 3rd plur. olivat tyypittäneet eivät olleet tyypittäneet
passive tyypitettiin ei tyypitetty passive oli tyypitetty ei ollut tyypitetty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tyypittäisin en tyypittäisi 1st sing. olisin tyypittänyt en olisi tyypittänyt
2nd sing. tyypittäisit et tyypittäisi 2nd sing. olisit tyypittänyt et olisi tyypittänyt
3rd sing. tyypittäisi ei tyypittäisi 3rd sing. olisi tyypittänyt ei olisi tyypittänyt
1st plur. tyypittäisimme emme tyypittäisi 1st plur. olisimme tyypittäneet emme olisi tyypittäneet
2nd plur. tyypittäisitte ette tyypittäisi 2nd plur. olisitte tyypittäneet ette olisi tyypittäneet
3rd plur. tyypittäisivät eivät tyypittäisi 3rd plur. olisivat tyypittäneet eivät olisi tyypittäneet
passive tyypitettäisiin ei tyypitettäisi passive olisi tyypitetty ei olisi tyypitetty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. tyypitä älä tyypitä 2nd sing. ole tyypittänyt älä ole tyypittänyt
3rd sing. tyypittäköön älköön tyypittäkö 3rd sing. olkoon tyypittänyt älköön olko tyypittänyt
1st plur. tyypittäkäämme älkäämme tyypittäkö 1st plur. olkaamme tyypittäneet älkäämme olko tyypittäneet
2nd plur. tyypittäkää älkää tyypittäkö 2nd plur. olkaa tyypittäneet älkää olko tyypittäneet
3rd plur. tyypittäkööt älkööt tyypittäkö 3rd plur. olkoot tyypittäneet älkööt olko tyypittäneet
passive tyypitettäköön älköön tyypitettäkö passive olkoon tyypitetty älköön olko tyypitetty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tyypittänen en tyypittäne 1st sing. lienen tyypittänyt en liene tyypittänyt
2nd sing. tyypittänet et tyypittäne 2nd sing. lienet tyypittänyt et liene tyypittänyt
3rd sing. tyypittänee ei tyypittäne 3rd sing. lienee tyypittänyt ei liene tyypittänyt
1st plur. tyypittänemme emme tyypittäne 1st plur. lienemme tyypittäneet emme liene tyypittäneet
2nd plur. tyypittänette ette tyypittäne 2nd plur. lienette tyypittäneet ette liene tyypittäneet
3rd plur. tyypittänevät eivät tyypittäne 3rd plur. lienevät tyypittäneet eivät liene tyypittäneet
passive tyypitettäneen ei tyypitettäne passive lienee tyypitetty ei liene tyypitetty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st tyypittää present tyypittävä tyypitettävä
long 1st2 tyypittääkseen past tyypittänyt tyypitetty
2nd inessive1 tyypittäessä tyypitettäessä agent1, 3 tyypittämä
instructive tyypittäen negative tyypittämätön
3rd inessive tyypittämässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative tyypittämästä
illative tyypittämään
adessive tyypittämällä
abessive tyypittämättä
instructive tyypittämän tyypitettämän
4th nominative tyypittäminen
partitive tyypittämistä
5th2 tyypittämäisillään