ulkoistaa

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

ulkoistaa

  1. (transitive, buzzword) To outsource.

Conjugation[edit]

Inflection of ulkoistaa (Kotus type 53/muistaa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. ulkoistan en ulkoista 1st sing. olen ulkoistanut en ole ulkoistanut
2nd sing. ulkoistat et ulkoista 2nd sing. olet ulkoistanut et ole ulkoistanut
3rd sing. ulkoistaa ei ulkoista 3rd sing. on ulkoistanut ei ole ulkoistanut
1st plur. ulkoistamme emme ulkoista 1st plur. olemme ulkoistaneet emme ole ulkoistaneet
2nd plur. ulkoistatte ette ulkoista 2nd plur. olette ulkoistaneet ette ole ulkoistaneet
3rd plur. ulkoistavat eivät ulkoista 3rd plur. ovat ulkoistaneet eivät ole ulkoistaneet
passive ulkoistetaan ei ulkoisteta passive on ulkoistettu ei ole ulkoistettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. ulkoistin en ulkoistanut 1st sing. olin ulkoistanut en ollut ulkoistanut
2nd sing. ulkoistit et ulkoistanut 2nd sing. olit ulkoistanut et ollut ulkoistanut
3rd sing. ulkoisti ei ulkoistanut 3rd sing. oli ulkoistanut ei ollut ulkoistanut
1st plur. ulkoistimme emme ulkoistaneet 1st plur. olimme ulkoistaneet emme olleet ulkoistaneet
2nd plur. ulkoistitte ette ulkoistaneet 2nd plur. olitte ulkoistaneet ette olleet ulkoistaneet
3rd plur. ulkoistivat eivät ulkoistaneet 3rd plur. olivat ulkoistaneet eivät olleet ulkoistaneet
passive ulkoistettiin ei ulkoistettu passive oli ulkoistettu ei ollut ulkoistettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. ulkoistaisin en ulkoistaisi 1st sing. olisin ulkoistanut en olisi ulkoistanut
2nd sing. ulkoistaisit et ulkoistaisi 2nd sing. olisit ulkoistanut et olisi ulkoistanut
3rd sing. ulkoistaisi ei ulkoistaisi 3rd sing. olisi ulkoistanut ei olisi ulkoistanut
1st plur. ulkoistaisimme emme ulkoistaisi 1st plur. olisimme ulkoistaneet emme olisi ulkoistaneet
2nd plur. ulkoistaisitte ette ulkoistaisi 2nd plur. olisitte ulkoistaneet ette olisi ulkoistaneet
3rd plur. ulkoistaisivat eivät ulkoistaisi 3rd plur. olisivat ulkoistaneet eivät olisi ulkoistaneet
passive ulkoistettaisiin ei ulkoistettaisi passive olisi ulkoistettu ei olisi ulkoistettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. ulkoista älä ulkoista 2nd sing. ole ulkoistanut älä ole ulkoistanut
3rd sing. ulkoistakoon älköön ulkoistako 3rd sing. olkoon ulkoistanut älköön olko ulkoistanut
1st plur. ulkoistakaamme älkäämme ulkoistako 1st plur. olkaamme ulkoistaneet älkäämme olko ulkoistaneet
2nd plur. ulkoistakaa älkää ulkoistako 2nd plur. olkaa ulkoistaneet älkää olko ulkoistaneet
3rd plur. ulkoistakoot älkööt ulkoistako 3rd plur. olkoot ulkoistaneet älkööt olko ulkoistaneet
passive ulkoistettakoon älköön ulkoistettako passive olkoon ulkoistettu älköön olko ulkoistettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. ulkoistanen en ulkoistane 1st sing. lienen ulkoistanut en liene ulkoistanut
2nd sing. ulkoistanet et ulkoistane 2nd sing. lienet ulkoistanut et liene ulkoistanut
3rd sing. ulkoistanee ei ulkoistane 3rd sing. lienee ulkoistanut ei liene ulkoistanut
1st plur. ulkoistanemme emme ulkoistane 1st plur. lienemme ulkoistaneet emme liene ulkoistaneet
2nd plur. ulkoistanette ette ulkoistane 2nd plur. lienette ulkoistaneet ette liene ulkoistaneet
3rd plur. ulkoistanevat eivät ulkoistane 3rd plur. lienevät ulkoistaneet eivät liene ulkoistaneet
passive ulkoistettaneen ei ulkoistettane passive lienee ulkoistettu ei liene ulkoistettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st ulkoistaa present ulkoistava ulkoistettava
long 1st2 ulkoistaakseen past ulkoistanut ulkoistettu
2nd inessive1 ulkoistaessa ulkoistettaessa agent1, 3 ulkoistama
instructive ulkoistaen negative ulkoistamaton
3rd inessive ulkoistamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative ulkoistamasta
illative ulkoistamaan
adessive ulkoistamalla
abessive ulkoistamatta
instructive ulkoistaman ulkoistettaman
4th nominative ulkoistaminen
partitive ulkoistamista
5th2 ulkoistamaisillaan

Anagrams[edit]