väärentää

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

From väärä.

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): [ˈʋæːrentæː(ʔ)]
  • Hyphenation: vää‧ren‧tää
  • Rhymes: -æː

Verb[edit]

väärentää

  1. (transitive) To falsify, counterfeit, forge.

Conjugation[edit]

Inflection of väärentää (Kotus type 54/huutaa, nt-nn gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. väärennän en väärennä 1st sing. olen väärentänyt en ole väärentänyt
2nd sing. väärennät et väärennä 2nd sing. olet väärentänyt et ole väärentänyt
3rd sing. väärentää ei väärennä 3rd sing. on väärentänyt ei ole väärentänyt
1st plur. väärennämme emme väärennä 1st plur. olemme väärentäneet emme ole väärentäneet
2nd plur. väärennätte ette väärennä 2nd plur. olette väärentäneet ette ole väärentäneet
3rd plur. väärentävät eivät väärennä 3rd plur. ovat väärentäneet eivät ole väärentäneet
passive väärennetään ei väärennetä passive on väärennetty ei ole väärennetty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. väärensin en väärentänyt 1st sing. olin väärentänyt en ollut väärentänyt
2nd sing. väärensit et väärentänyt 2nd sing. olit väärentänyt et ollut väärentänyt
3rd sing. väärensi ei väärentänyt 3rd sing. oli väärentänyt ei ollut väärentänyt
1st plur. väärensimme emme väärentäneet 1st plur. olimme väärentäneet emme olleet väärentäneet
2nd plur. väärensitte ette väärentäneet 2nd plur. olitte väärentäneet ette olleet väärentäneet
3rd plur. väärensivät eivät väärentäneet 3rd plur. olivat väärentäneet eivät olleet väärentäneet
passive väärennettiin ei väärennetty passive oli väärennetty ei ollut väärennetty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. väärentäisin en väärentäisi 1st sing. olisin väärentänyt en olisi väärentänyt
2nd sing. väärentäisit et väärentäisi 2nd sing. olisit väärentänyt et olisi väärentänyt
3rd sing. väärentäisi ei väärentäisi 3rd sing. olisi väärentänyt ei olisi väärentänyt
1st plur. väärentäisimme emme väärentäisi 1st plur. olisimme väärentäneet emme olisi väärentäneet
2nd plur. väärentäisitte ette väärentäisi 2nd plur. olisitte väärentäneet ette olisi väärentäneet
3rd plur. väärentäisivät eivät väärentäisi 3rd plur. olisivat väärentäneet eivät olisi väärentäneet
passive väärennettäisiin ei väärennettäisi passive olisi väärennetty ei olisi väärennetty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. väärennä älä väärennä 2nd sing. ole väärentänyt älä ole väärentänyt
3rd sing. väärentäköön älköön väärentäkö 3rd sing. olkoon väärentänyt älköön olko väärentänyt
1st plur. väärentäkäämme älkäämme väärentäkö 1st plur. olkaamme väärentäneet älkäämme olko väärentäneet
2nd plur. väärentäkää älkää väärentäkö 2nd plur. olkaa väärentäneet älkää olko väärentäneet
3rd plur. väärentäkööt älkööt väärentäkö 3rd plur. olkoot väärentäneet älkööt olko väärentäneet
passive väärennettäköön älköön väärennettäkö passive olkoon väärennetty älköön olko väärennetty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. väärentänen en väärentäne 1st sing. lienen väärentänyt en liene väärentänyt
2nd sing. väärentänet et väärentäne 2nd sing. lienet väärentänyt et liene väärentänyt
3rd sing. väärentänee ei väärentäne 3rd sing. lienee väärentänyt ei liene väärentänyt
1st plur. väärentänemme emme väärentäne 1st plur. lienemme väärentäneet emme liene väärentäneet
2nd plur. väärentänette ette väärentäne 2nd plur. lienette väärentäneet ette liene väärentäneet
3rd plur. väärentänevät eivät väärentäne 3rd plur. lienevät väärentäneet eivät liene väärentäneet
passive väärennettäneen ei väärennettäne passive lienee väärennetty ei liene väärennetty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st väärentää present väärentävä väärennettävä
long 1st2 väärentääkseen past väärentänyt väärennetty
2nd inessive1 väärentäessä väärennettäessä agent1, 3 väärentämä
instructive väärentäen negative väärentämätön
3rd inessive väärentämässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative väärentämästä
illative väärentämään
adessive väärentämällä
abessive väärentämättä
instructive väärentämän väärennettämän
4th nominative väärentäminen
partitive väärentämistä
5th2 väärentämäisillään

Derived terms[edit]