väärinkäyttää

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

väärinkäyttää

  1. to misuse

Conjugation[edit]

Inflection of väärinkäyttää (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. väärinkäytän en väärinkäytäˣ 1st sing. olen väärinkäyttänyt en oleˣ väärinkäyttänyt
2nd sing. väärinkäytät et väärinkäytäˣ 2nd sing. olet väärinkäyttänyt et oleˣ väärinkäyttänyt
3rd sing. väärinkäyttää ei väärinkäytäˣ 3rd sing. on väärinkäyttänyt ei oleˣ väärinkäyttänyt
1st plur. väärinkäytämme emme väärinkäytäˣ 1st plur. olemme väärinkäyttäneet emme oleˣ väärinkäyttäneet
2nd plur. väärinkäytätte ette väärinkäytäˣ 2nd plur. olette väärinkäyttäneet ette oleˣ väärinkäyttäneet
3rd plur. väärinkäyttävät eivät väärinkäytäˣ 3rd plur. ovat väärinkäyttäneet eivät oleˣ väärinkäyttäneet
passive väärinkäytetään ei väärinkäytetäˣ passive on väärinkäytetty ei oleˣ väärinkäytetty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. väärinkäytin en väärinkäyttänyt 1st sing. olin väärinkäyttänyt en ollut väärinkäyttänyt
2nd sing. väärinkäytit et väärinkäyttänyt 2nd sing. olit väärinkäyttänyt et ollut väärinkäyttänyt
3rd sing. väärinkäytti ei väärinkäyttänyt 3rd sing. oli väärinkäyttänyt ei ollut väärinkäyttänyt
1st plur. väärinkäytimme emme väärinkäyttäneet 1st plur. olimme väärinkäyttäneet emme olleet väärinkäyttäneet
2nd plur. väärinkäytitte ette väärinkäyttäneet 2nd plur. olitte väärinkäyttäneet ette olleet väärinkäyttäneet
3rd plur. väärinkäyttivät eivät väärinkäyttäneet 3rd plur. olivat väärinkäyttäneet eivät olleet väärinkäyttäneet
passive väärinkäytettiin ei väärinkäytetty passive oli väärinkäytetty ei ollut väärinkäytetty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. väärinkäyttäisin en väärinkäyttäisi 1st sing. olisin väärinkäyttänyt en olisi väärinkäyttänyt
2nd sing. väärinkäyttäisit et väärinkäyttäisi 2nd sing. olisit väärinkäyttänyt et olisi väärinkäyttänyt
3rd sing. väärinkäyttäisi ei väärinkäyttäisi 3rd sing. olisi väärinkäyttänyt ei olisi väärinkäyttänyt
1st plur. väärinkäyttäisimme emme väärinkäyttäisi 1st plur. olisimme väärinkäyttäneet emme olisi väärinkäyttäneet
2nd plur. väärinkäyttäisitte ette väärinkäyttäisi 2nd plur. olisitte väärinkäyttäneet ette olisi väärinkäyttäneet
3rd plur. väärinkäyttäisivät eivät väärinkäyttäisi 3rd plur. olisivat väärinkäyttäneet eivät olisi väärinkäyttäneet
passive väärinkäytettäisiin ei väärinkäytettäisi passive olisi väärinkäytetty ei olisi väärinkäytetty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. väärinkäytäˣ älä väärinkäytäˣ 2nd sing. oleˣ väärinkäyttänyt älä oleˣ väärinkäyttänyt
3rd sing. väärinkäyttäköön älköön väärinkäyttäköˣ 3rd sing. olkoon väärinkäyttänyt älköön olkoˣ väärinkäyttänyt
1st plur. väärinkäyttäkäämme älkäämme väärinkäyttäköˣ 1st plur. olkaamme väärinkäyttäneet älkäämme olkoˣ väärinkäyttäneet
2nd plur. väärinkäyttäkää älkää väärinkäyttäköˣ 2nd plur. olkaa väärinkäyttäneet älkää olkoˣ väärinkäyttäneet
3rd plur. väärinkäyttäkööt älkööt väärinkäyttäköˣ 3rd plur. olkoot väärinkäyttäneet älkööt olkoˣ väärinkäyttäneet
passive väärinkäytettäköön älköön väärinkäytettäköˣ passive olkoon väärinkäytetty älköön olkoˣ väärinkäytetty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. väärinkäyttänen en väärinkäyttäneˣ 1st sing. lienen väärinkäyttänyt en lieneˣ väärinkäyttänyt
2nd sing. väärinkäyttänet et väärinkäyttäneˣ 2nd sing. lienet väärinkäyttänyt et lieneˣ väärinkäyttänyt
3rd sing. väärinkäyttänee ei väärinkäyttäneˣ 3rd sing. lienee väärinkäyttänyt ei lieneˣ väärinkäyttänyt
1st plur. väärinkäyttänemme emme väärinkäyttäneˣ 1st plur. lienemme väärinkäyttäneet emme lieneˣ väärinkäyttäneet
2nd plur. väärinkäyttänette ette väärinkäyttäneˣ 2nd plur. lienette väärinkäyttäneet ette lieneˣ väärinkäyttäneet
3rd plur. väärinkäyttänevät eivät väärinkäyttäneˣ 3rd plur. lienevät väärinkäyttäneet eivät lieneˣ väärinkäyttäneet
passive väärinkäytettäneen ei väärinkäytettäneˣ passive lienee väärinkäytetty ei lieneˣ väärinkäytetty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st väärinkäyttääˣ present väärinkäyttävä väärinkäytettävä
long 1st2 väärinkäyttääkseen past väärinkäyttänyt väärinkäytetty
2nd inessive1 väärinkäyttäessä väärinkäytettäessä agent1, 3 väärinkäyttämä
instructive väärinkäyttäen negative väärinkäyttämätön
3rd inessive väärinkäyttämässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative väärinkäyttämästä
illative väärinkäyttämään
adessive väärinkäyttämällä
abessive väärinkäyttämättä
instructive väärinkäyttämän väärinkäytettämän
4th nominative väärinkäyttäminen
partitive väärinkäyttämistä
5th2 väärinkäyttämäisillään