vääristellä

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

From vääristää +‎ -ella.

Verb[edit]

vääristellä

  1. To twist (to distort or change the truth or meaning of words when repeating).

Conjugation[edit]

Inflection of vääristellä (Kotus type 67/tulla, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vääristelen en vääristele 1st sing. olen vääristellyt en ole vääristellyt
2nd sing. vääristelet et vääristele 2nd sing. olet vääristellyt et ole vääristellyt
3rd sing. vääristelee ei vääristele 3rd sing. on vääristellyt ei ole vääristellyt
1st plur. vääristelemme emme vääristele 1st plur. olemme vääristelleet emme ole vääristelleet
2nd plur. vääristelette ette vääristele 2nd plur. olette vääristelleet ette ole vääristelleet
3rd plur. vääristelevät eivät vääristele 3rd plur. ovat vääristelleet eivät ole vääristelleet
passive vääristellään ei vääristellä passive on vääristelty ei ole vääristelty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vääristelin en vääristellyt 1st sing. olin vääristellyt en ollut vääristellyt
2nd sing. vääristelit et vääristellyt 2nd sing. olit vääristellyt et ollut vääristellyt
3rd sing. vääristeli ei vääristellyt 3rd sing. oli vääristellyt ei ollut vääristellyt
1st plur. vääristelimme emme vääristelleet 1st plur. olimme vääristelleet emme olleet vääristelleet
2nd plur. vääristelitte ette vääristelleet 2nd plur. olitte vääristelleet ette olleet vääristelleet
3rd plur. vääristelivät eivät vääristelleet 3rd plur. olivat vääristelleet eivät olleet vääristelleet
passive vääristeltiin ei vääristelty passive oli vääristelty ei ollut vääristelty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vääristelisin en vääristelisi 1st sing. olisin vääristellyt en olisi vääristellyt
2nd sing. vääristelisit et vääristelisi 2nd sing. olisit vääristellyt et olisi vääristellyt
3rd sing. vääristelisi ei vääristelisi 3rd sing. olisi vääristellyt ei olisi vääristellyt
1st plur. vääristelisimme emme vääristelisi 1st plur. olisimme vääristelleet emme olisi vääristelleet
2nd plur. vääristelisitte ette vääristelisi 2nd plur. olisitte vääristelleet ette olisi vääristelleet
3rd plur. vääristelisivät eivät vääristelisi 3rd plur. olisivat vääristelleet eivät olisi vääristelleet
passive vääristeltäisiin ei vääristeltäisi passive olisi vääristelty ei olisi vääristelty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. vääristele älä vääristele 2nd sing. ole vääristellyt älä ole vääristellyt
3rd sing. vääristelköön älköön vääristelkö 3rd sing. olkoon vääristellyt älköön olko vääristellyt
1st plur. vääristelkäämme älkäämme vääristelkö 1st plur. olkaamme vääristelleet älkäämme olko vääristelleet
2nd plur. vääristelkää älkää vääristelkö 2nd plur. olkaa vääristelleet älkää olko vääristelleet
3rd plur. vääristelkööt älkööt vääristelkö 3rd plur. olkoot vääristelleet älkööt olko vääristelleet
passive vääristeltäköön älköön vääristeltäkö passive olkoon vääristelty älköön olko vääristelty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vääristellen en vääristelle 1st sing. lienen vääristellyt en liene vääristellyt
2nd sing. vääristellet et vääristelle 2nd sing. lienet vääristellyt et liene vääristellyt
3rd sing. vääristellee ei vääristelle 3rd sing. lienee vääristellyt ei liene vääristellyt
1st plur. vääristellemme emme vääristelle 1st plur. lienemme vääristelleet emme liene vääristelleet
2nd plur. vääristellette ette vääristelle 2nd plur. lienette vääristelleet ette liene vääristelleet
3rd plur. vääristellevät eivät vääristelle 3rd plur. lienevät vääristelleet eivät liene vääristelleet
passive vääristeltäneen ei vääristeltäne passive lienee vääristelty ei liene vääristelty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st vääristellä present vääristelevä vääristeltävä
long 1st2 vääristelläkseen past vääristellyt vääristelty
2nd inessive1 vääristellessä vääristeltäessä agent1, 3 vääristelemä
instructive vääristellen negative vääristelemätön
3rd inessive vääristelemässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative vääristelemästä
illative vääristelemään
adessive vääristelemällä
abessive vääristelemättä
instructive vääristelemän vääristeltämän
4th nominative vääristeleminen
partitive vääristelemistä
5th2 vääristelemäisillään

Derived terms[edit]