valikoitua

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

From valikoida +‎ -tua.

Pronunciation[edit]

Verb[edit]

valikoitua

  1. (intransitive) to be selected

Conjugation[edit]

Inflection of valikoitua (Kotus type 52/sanoa, t-d gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. valikoidun en valikoidu 1st sing. olen valikoitunut en ole valikoitunut
2nd sing. valikoidut et valikoidu 2nd sing. olet valikoitunut et ole valikoitunut
3rd sing. valikoituu ei valikoidu 3rd sing. on valikoitunut ei ole valikoitunut
1st plur. valikoidumme emme valikoidu 1st plur. olemme valikoituneet emme ole valikoituneet
2nd plur. valikoidutte ette valikoidu 2nd plur. olette valikoituneet ette ole valikoituneet
3rd plur. valikoituvat eivät valikoidu 3rd plur. ovat valikoituneet eivät ole valikoituneet
passive valikoidutaan ei valikoiduta passive on valikoiduttu ei ole valikoiduttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. valikoiduin en valikoitunut 1st sing. olin valikoitunut en ollut valikoitunut
2nd sing. valikoiduit et valikoitunut 2nd sing. olit valikoitunut et ollut valikoitunut
3rd sing. valikoitui ei valikoitunut 3rd sing. oli valikoitunut ei ollut valikoitunut
1st plur. valikoiduimme emme valikoituneet 1st plur. olimme valikoituneet emme olleet valikoituneet
2nd plur. valikoiduitte ette valikoituneet 2nd plur. olitte valikoituneet ette olleet valikoituneet
3rd plur. valikoituivat eivät valikoituneet 3rd plur. olivat valikoituneet eivät olleet valikoituneet
passive valikoiduttiin ei valikoiduttu passive oli valikoiduttu ei ollut valikoiduttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. valikoituisin en valikoituisi 1st sing. olisin valikoitunut en olisi valikoitunut
2nd sing. valikoituisit et valikoituisi 2nd sing. olisit valikoitunut et olisi valikoitunut
3rd sing. valikoituisi ei valikoituisi 3rd sing. olisi valikoitunut ei olisi valikoitunut
1st plur. valikoituisimme emme valikoituisi 1st plur. olisimme valikoituneet emme olisi valikoituneet
2nd plur. valikoituisitte ette valikoituisi 2nd plur. olisitte valikoituneet ette olisi valikoituneet
3rd plur. valikoituisivat eivät valikoituisi 3rd plur. olisivat valikoituneet eivät olisi valikoituneet
passive valikoiduttaisiin ei valikoiduttaisi passive olisi valikoiduttu ei olisi valikoiduttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. valikoidu älä valikoidu 2nd sing. ole valikoitunut älä ole valikoitunut
3rd sing. valikoitukoon älköön valikoituko 3rd sing. olkoon valikoitunut älköön olko valikoitunut
1st plur. valikoitukaamme älkäämme valikoituko 1st plur. olkaamme valikoituneet älkäämme olko valikoituneet
2nd plur. valikoitukaa älkää valikoituko 2nd plur. olkaa valikoituneet älkää olko valikoituneet
3rd plur. valikoitukoot älkööt valikoituko 3rd plur. olkoot valikoituneet älkööt olko valikoituneet
passive valikoiduttakoon älköön valikoiduttako passive olkoon valikoiduttu älköön olko valikoiduttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. valikoitunen en valikoitune 1st sing. lienen valikoitunut en liene valikoitunut
2nd sing. valikoitunet et valikoitune 2nd sing. lienet valikoitunut et liene valikoitunut
3rd sing. valikoitunee ei valikoitune 3rd sing. lienee valikoitunut ei liene valikoitunut
1st plur. valikoitunemme emme valikoitune 1st plur. lienemme valikoituneet emme liene valikoituneet
2nd plur. valikoitunette ette valikoitune 2nd plur. lienette valikoituneet ette liene valikoituneet
3rd plur. valikoitunevat eivät valikoitune 3rd plur. lienevät valikoituneet eivät liene valikoituneet
passive valikoiduttaneen ei valikoiduttane passive lienee valikoiduttu ei liene valikoiduttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st valikoitua present valikoituva valikoiduttava
long 1st2 valikoituakseen past valikoitunut valikoiduttu
2nd inessive1 valikoituessa valikoiduttaessa agent1, 3 valikoituma
instructive valikoituen negative valikoitumaton
3rd inessive valikoitumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative valikoitumasta
illative valikoitumaan
adessive valikoitumalla
abessive valikoitumatta
instructive valikoituman valikoiduttaman
4th nominative valikoituminen
partitive valikoitumista
5th2 valikoitumaisillaan