valikoida

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

valikko +‎ -oida

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /ˈʋɑlikoi̯dɑˣ/, [ˈʋɑliˌko̞i̯dɑ(ʔ)]
  • Rhymes: -oidɑ
  • Syllabification: va‧li‧koi‧da

Verb[edit]

valikoida

  1. (transitive) to select

Conjugation[edit]

Inflection of valikoida (Kotus type 62/voida, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. valikoin en valikoi 1st sing. olen valikoinut en ole valikoinut
2nd sing. valikoit et valikoi 2nd sing. olet valikoinut et ole valikoinut
3rd sing. valikoi ei valikoi 3rd sing. on valikoinut ei ole valikoinut
1st plur. valikoimme emme valikoi 1st plur. olemme valikoineet emme ole valikoineet
2nd plur. valikoitte ette valikoi 2nd plur. olette valikoineet ette ole valikoineet
3rd plur. valikoivat eivät valikoi 3rd plur. ovat valikoineet eivät ole valikoineet
passive valikoidaan ei valikoida passive on valikoitu ei ole valikoitu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. valikoin en valikoinut 1st sing. olin valikoinut en ollut valikoinut
2nd sing. valikoit et valikoinut 2nd sing. olit valikoinut et ollut valikoinut
3rd sing. valikoi ei valikoinut 3rd sing. oli valikoinut ei ollut valikoinut
1st plur. valikoimme emme valikoineet 1st plur. olimme valikoineet emme olleet valikoineet
2nd plur. valikoitte ette valikoineet 2nd plur. olitte valikoineet ette olleet valikoineet
3rd plur. valikoivat eivät valikoineet 3rd plur. olivat valikoineet eivät olleet valikoineet
passive valikoitiin ei valikoitu passive oli valikoitu ei ollut valikoitu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. valikoisin en valikoisi 1st sing. olisin valikoinut en olisi valikoinut
2nd sing. valikoisit et valikoisi 2nd sing. olisit valikoinut et olisi valikoinut
3rd sing. valikoisi ei valikoisi 3rd sing. olisi valikoinut ei olisi valikoinut
1st plur. valikoisimme emme valikoisi 1st plur. olisimme valikoineet emme olisi valikoineet
2nd plur. valikoisitte ette valikoisi 2nd plur. olisitte valikoineet ette olisi valikoineet
3rd plur. valikoisivat eivät valikoisi 3rd plur. olisivat valikoineet eivät olisi valikoineet
passive valikoitaisiin ei valikoitaisi passive olisi valikoitu ei olisi valikoitu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. valikoi älä valikoi 2nd sing. ole valikoinut älä ole valikoinut
3rd sing. valikoikoon älköön valikoiko 3rd sing. olkoon valikoinut älköön olko valikoinut
1st plur. valikoikaamme älkäämme valikoiko 1st plur. olkaamme valikoineet älkäämme olko valikoineet
2nd plur. valikoikaa älkää valikoiko 2nd plur. olkaa valikoineet älkää olko valikoineet
3rd plur. valikoikoot älkööt valikoiko 3rd plur. olkoot valikoineet älkööt olko valikoineet
passive valikoitakoon älköön valikoitako passive olkoon valikoitu älköön olko valikoitu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. valikoinen en valikoine 1st sing. lienen valikoinut en liene valikoinut
2nd sing. valikoinet et valikoine 2nd sing. lienet valikoinut et liene valikoinut
3rd sing. valikoinee ei valikoine 3rd sing. lienee valikoinut ei liene valikoinut
1st plur. valikoinemme emme valikoine 1st plur. lienemme valikoineet emme liene valikoineet
2nd plur. valikoinette ette valikoine 2nd plur. lienette valikoineet ette liene valikoineet
3rd plur. valikoinevat eivät valikoine 3rd plur. lienevät valikoineet eivät liene valikoineet
passive valikoitaneen ei valikoitane passive lienee valikoitu ei liene valikoitu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st valikoida present valikoiva valikoitava
long 1st2 valikoidakseen past valikoinut valikoitu
2nd inessive1 valikoidessa valikoitaessa agent1, 3 valikoima
instructive valikoiden negative valikoimaton
3rd inessive valikoimassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative valikoimasta
illative valikoimaan
adessive valikoimalla
abessive valikoimatta
instructive valikoiman valikoitaman
4th nominative valikoiminen
partitive valikoimista
5th2 valikoimaisillaan