viimeistää

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

viimeinen +‎ -tää

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /ˈʋiːmei̯stæːˣ/, [ˈʋiːme̞i̯s̠t̪æː(ʔ)]
  • Hyphenation: vii‧meis‧tää

Verb[edit]

viimeistää

  1. (transitive) to finish (textiles)

Conjugation[edit]

Inflection of viimeistää (Kotus type 53/muistaa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. viimeistän en viimeistä 1st sing. olen viimeistänyt en ole viimeistänyt
2nd sing. viimeistät et viimeistä 2nd sing. olet viimeistänyt et ole viimeistänyt
3rd sing. viimeistää ei viimeistä 3rd sing. on viimeistänyt ei ole viimeistänyt
1st plur. viimeistämme emme viimeistä 1st plur. olemme viimeistäneet emme ole viimeistäneet
2nd plur. viimeistätte ette viimeistä 2nd plur. olette viimeistäneet ette ole viimeistäneet
3rd plur. viimeistävät eivät viimeistä 3rd plur. ovat viimeistäneet eivät ole viimeistäneet
passive viimeistetään ei viimeistetä passive on viimeistetty ei ole viimeistetty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. viimeistin en viimeistänyt 1st sing. olin viimeistänyt en ollut viimeistänyt
2nd sing. viimeistit et viimeistänyt 2nd sing. olit viimeistänyt et ollut viimeistänyt
3rd sing. viimeisti ei viimeistänyt 3rd sing. oli viimeistänyt ei ollut viimeistänyt
1st plur. viimeistimme emme viimeistäneet 1st plur. olimme viimeistäneet emme olleet viimeistäneet
2nd plur. viimeistitte ette viimeistäneet 2nd plur. olitte viimeistäneet ette olleet viimeistäneet
3rd plur. viimeistivät eivät viimeistäneet 3rd plur. olivat viimeistäneet eivät olleet viimeistäneet
passive viimeistettiin ei viimeistetty passive oli viimeistetty ei ollut viimeistetty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. viimeistäisin en viimeistäisi 1st sing. olisin viimeistänyt en olisi viimeistänyt
2nd sing. viimeistäisit et viimeistäisi 2nd sing. olisit viimeistänyt et olisi viimeistänyt
3rd sing. viimeistäisi ei viimeistäisi 3rd sing. olisi viimeistänyt ei olisi viimeistänyt
1st plur. viimeistäisimme emme viimeistäisi 1st plur. olisimme viimeistäneet emme olisi viimeistäneet
2nd plur. viimeistäisitte ette viimeistäisi 2nd plur. olisitte viimeistäneet ette olisi viimeistäneet
3rd plur. viimeistäisivät eivät viimeistäisi 3rd plur. olisivat viimeistäneet eivät olisi viimeistäneet
passive viimeistettäisiin ei viimeistettäisi passive olisi viimeistetty ei olisi viimeistetty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. viimeistä älä viimeistä 2nd sing. ole viimeistänyt älä ole viimeistänyt
3rd sing. viimeistäköön älköön viimeistäkö 3rd sing. olkoon viimeistänyt älköön olko viimeistänyt
1st plur. viimeistäkäämme älkäämme viimeistäkö 1st plur. olkaamme viimeistäneet älkäämme olko viimeistäneet
2nd plur. viimeistäkää älkää viimeistäkö 2nd plur. olkaa viimeistäneet älkää olko viimeistäneet
3rd plur. viimeistäkööt älkööt viimeistäkö 3rd plur. olkoot viimeistäneet älkööt olko viimeistäneet
passive viimeistettäköön älköön viimeistettäkö passive olkoon viimeistetty älköön olko viimeistetty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. viimeistänen en viimeistäne 1st sing. lienen viimeistänyt en liene viimeistänyt
2nd sing. viimeistänet et viimeistäne 2nd sing. lienet viimeistänyt et liene viimeistänyt
3rd sing. viimeistänee ei viimeistäne 3rd sing. lienee viimeistänyt ei liene viimeistänyt
1st plur. viimeistänemme emme viimeistäne 1st plur. lienemme viimeistäneet emme liene viimeistäneet
2nd plur. viimeistänette ette viimeistäne 2nd plur. lienette viimeistäneet ette liene viimeistäneet
3rd plur. viimeistänevät eivät viimeistäne 3rd plur. lienevät viimeistäneet eivät liene viimeistäneet
passive viimeistettäneen ei viimeistettäne passive lienee viimeistetty ei liene viimeistetty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st viimeistää present viimeistävä viimeistettävä
long 1st2 viimeistääkseen past viimeistänyt viimeistetty
2nd inessive1 viimeistäessä viimeistettäessä agent1, 3 viimeistämä
instructive viimeistäen negative viimeistämätön
3rd inessive viimeistämässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative viimeistämästä
illative viimeistämään
adessive viimeistämällä
abessive viimeistämättä
instructive viimeistämän viimeistettämän
4th nominative viimeistäminen
partitive viimeistämistä
5th2 viimeistämäisillään