viimeistellä

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

From viimeistää +‎ -ella.

Verb[edit]

viimeistellä

  1. To finish (to apply a final treatment to)

Conjugation[edit]

Inflection of viimeistellä (Kotus type 67/tulla, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. viimeistelen en viimeistele 1st sing. olen viimeistellyt en ole viimeistellyt
2nd sing. viimeistelet et viimeistele 2nd sing. olet viimeistellyt et ole viimeistellyt
3rd sing. viimeistelee ei viimeistele 3rd sing. on viimeistellyt ei ole viimeistellyt
1st plur. viimeistelemme emme viimeistele 1st plur. olemme viimeistelleet emme ole viimeistelleet
2nd plur. viimeistelette ette viimeistele 2nd plur. olette viimeistelleet ette ole viimeistelleet
3rd plur. viimeistelevät eivät viimeistele 3rd plur. ovat viimeistelleet eivät ole viimeistelleet
passive viimeistellään ei viimeistellä passive on viimeistelty ei ole viimeistelty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. viimeistelin en viimeistellyt 1st sing. olin viimeistellyt en ollut viimeistellyt
2nd sing. viimeistelit et viimeistellyt 2nd sing. olit viimeistellyt et ollut viimeistellyt
3rd sing. viimeisteli ei viimeistellyt 3rd sing. oli viimeistellyt ei ollut viimeistellyt
1st plur. viimeistelimme emme viimeistelleet 1st plur. olimme viimeistelleet emme olleet viimeistelleet
2nd plur. viimeistelitte ette viimeistelleet 2nd plur. olitte viimeistelleet ette olleet viimeistelleet
3rd plur. viimeistelivät eivät viimeistelleet 3rd plur. olivat viimeistelleet eivät olleet viimeistelleet
passive viimeisteltiin ei viimeistelty passive oli viimeistelty ei ollut viimeistelty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. viimeistelisin en viimeistelisi 1st sing. olisin viimeistellyt en olisi viimeistellyt
2nd sing. viimeistelisit et viimeistelisi 2nd sing. olisit viimeistellyt et olisi viimeistellyt
3rd sing. viimeistelisi ei viimeistelisi 3rd sing. olisi viimeistellyt ei olisi viimeistellyt
1st plur. viimeistelisimme emme viimeistelisi 1st plur. olisimme viimeistelleet emme olisi viimeistelleet
2nd plur. viimeistelisitte ette viimeistelisi 2nd plur. olisitte viimeistelleet ette olisi viimeistelleet
3rd plur. viimeistelisivät eivät viimeistelisi 3rd plur. olisivat viimeistelleet eivät olisi viimeistelleet
passive viimeisteltäisiin ei viimeisteltäisi passive olisi viimeistelty ei olisi viimeistelty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. viimeistele älä viimeistele 2nd sing. ole viimeistellyt älä ole viimeistellyt
3rd sing. viimeistelköön älköön viimeistelkö 3rd sing. olkoon viimeistellyt älköön olko viimeistellyt
1st plur. viimeistelkäämme älkäämme viimeistelkö 1st plur. olkaamme viimeistelleet älkäämme olko viimeistelleet
2nd plur. viimeistelkää älkää viimeistelkö 2nd plur. olkaa viimeistelleet älkää olko viimeistelleet
3rd plur. viimeistelkööt älkööt viimeistelkö 3rd plur. olkoot viimeistelleet älkööt olko viimeistelleet
passive viimeisteltäköön älköön viimeisteltäkö passive olkoon viimeistelty älköön olko viimeistelty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. viimeistellen en viimeistelle 1st sing. lienen viimeistellyt en liene viimeistellyt
2nd sing. viimeistellet et viimeistelle 2nd sing. lienet viimeistellyt et liene viimeistellyt
3rd sing. viimeistellee ei viimeistelle 3rd sing. lienee viimeistellyt ei liene viimeistellyt
1st plur. viimeistellemme emme viimeistelle 1st plur. lienemme viimeistelleet emme liene viimeistelleet
2nd plur. viimeistellette ette viimeistelle 2nd plur. lienette viimeistelleet ette liene viimeistelleet
3rd plur. viimeistellevät eivät viimeistelle 3rd plur. lienevät viimeistelleet eivät liene viimeistelleet
passive viimeisteltäneen ei viimeisteltäne passive lienee viimeistelty ei liene viimeistelty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st viimeistellä present viimeistelevä viimeisteltävä
long 1st2 viimeistelläkseen past viimeistellyt viimeistelty
2nd inessive1 viimeistellessä viimeisteltäessä agent1, 3 viimeistelemä
instructive viimeistellen negative viimeistelemätön
3rd inessive viimeistelemässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative viimeistelemästä
illative viimeistelemään
adessive viimeistelemällä
abessive viimeistelemättä
instructive viimeistelemän viimeisteltämän
4th nominative viimeisteleminen
partitive viimeistelemistä
5th2 viimeistelemäisillään