алфавит

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search
See also: алфавіт

Chukchi[edit]

Etymology[edit]

From Russian алфавит (alfavit), from Ancient Greek ἀλφάβητος (alphábētos).

Noun[edit]

алфавит (alfavit)

  1. alphabet

Dolgan[edit]

Noun[edit]

алфавит (alfavit)

  1. alphabet

Kazakh[edit]

Cyrillic алфавит (alfavit)
Arabic الفاۆيت
Latin alfavit

Etymology[edit]

Borrowed from Russian алфави́т (alfavít), from Ancient Greek ἀλφάβητος (alphábētos).

Noun[edit]

алфавит (alfavit)

  1. alphabet

Declension[edit]

Synonyms[edit]

Derived terms[edit]


Komi-Zyrian[edit]

Etymology[edit]

Borrowed from Russian алфавит (alfavit).

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /alfaˈʋit/, [älfäˈʋit]
  • Hyphenation: ал‧фа‧вит

Noun[edit]

алфавит (alfavit)

  1. alphabet

Declension[edit]

Declension of алфавит (stem: алфавит-)
singular plural
nominative алфавит (alfavit) алфавитъяс (alfavitʺjas)
accusative I* алфавит (alfavit) алфавитъяс (alfavitʺjas)
II* алфавитӧс (alfavitös) алфавитъясӧс (alfavitʺjasös)
instrumental алфавитӧн (alfavitön) алфавитъясӧн (alfavitʺjasön)
comitative алфавиткӧд (alfavitköd) алфавитъяскӧд (alfavitʺjasköd)
caritive алфавиттӧг (alfavittög) алфавитъястӧг (alfavitʺjastög)
consecutive алфавитла (alfavitla) алфавитъясла (alfavitʺjasla)
genitive алфавитлӧн (alfavitlön) алфавитъяслӧн (alfavitʺjaslön)
ablative алфавитлысь (alfavitlysʹ) алфавитъяслысь (alfavitʺjaslysʹ)
dative алфавитлы (alfavitly) алфавитъяслы (alfavitʺjasly)
inessive алфавитын (alfavityn) алфавитъясын (alfavitʺjasyn)
elative алфавитысь (alfavitysʹ) алфавитъясысь (alfavitʺjasysʹ)
illative алфавитӧ (alfavitö) алфавитъясӧ (alfavitʺjasö)
egressive алфавитсянь (alfavitsjanʹ) алфавитъяссянь (alfavitʺjassjanʹ)
approximative алфавитлань (alfavitlanʹ) алфавитъяслань (alfavitʺjaslanʹ)
terminative алфавитӧдз (alfavitödz) алфавитъясӧдз (alfavitʺjasödz)
prolative I алфавитӧд (alfavitöd) алфавитъясӧд (alfavitʺjasöd)
II алфавитті (alfavittï) алфавитъясті (alfavitʺjastï)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Possessive declension of алфавит
First person singular
singular plural
nominative алфавитӧй (alfavitöj) алфавитъясӧй (alfavitʺjasöj)
accusative I* алфавитӧй (alfavitöj) алфавитъясӧй (alfavitʺjasöj)
II* алфавитӧс (alfavitös) алфавитъясӧс (alfavitʺjasös)
instrumental алфавитнам (alfavitnam) алфавитъяснам (alfavitʺjasnam)
comitative алфавитӧйкӧд (alfavitöjköd) алфавитъясӧйкӧд (alfavitʺjasöjköd)
caritive алфавиттӧгым (alfavittögym) алфавитъястӧгым (alfavitʺjastögym)
consecutive алфавитӧйла (alfavitöjla) алфавитъясӧйла (alfavitʺjasöjla)
genitive алфавитӧйлӧн (alfavitöjlön) алфавитъясӧйлӧн (alfavitʺjasöjlön)
ablative алфавитӧйлысь (alfavitöjlysʹ) алфавитъясӧйлысь (alfavitʺjasöjlysʹ)
dative алфавитӧйлы (alfavitöjly) алфавитъясӧйлы (alfavitʺjasöjly)
inessive алфавитам (alfavitam) алфавитъясам (alfavitʺjasam)
elative алфавитсьым (alfavitsʹym) алфавитъяссьым (alfavitʺjassʹym)
illative алфавитам (alfavitam) алфавитъясам (alfavitʺjasam)
egressive алфавитсяньым (alfavitsjanʹym) алфавитъяссяньым (alfavitʺjassjanʹym)
approximative алфавитланьым (alfavitlanʹym) алфавитъясланьым (alfavitʺjaslanʹym)
terminative алфавитӧдзым (alfavitödzym) алфавитъясӧдзым (alfavitʺjasödzym)
prolative I алфавитӧдым (alfavitödym) алфавитъясӧдым (alfavitʺjasödym)
II алфавиттіым (alfavittïym) алфавитъястіым (alfavitʺjastïym)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Second person singular
singular plural
nominative алфавитыд (alfavityd) алфавитъясыд (alfavitʺjasyd)
accusative I* алфавитыд (alfavityd) алфавитъясыд (alfavitʺjasyd)
II* алфавиттӧ (alfavittö) алфавитъястӧ (alfavitʺjastö)
instrumental алфавитнад (alfavitnad) алфавитъяснад (alfavitʺjasnad)
comitative алфавитыдкӧд (alfavitydköd) алфавитъясыдкӧд (alfavitʺjasydköd)
caritive алфавиттӧгыд (alfavittögyd) алфавитъястӧгыд (alfavitʺjastögyd)
consecutive алфавитыдла (alfavitydla) алфавитъясыдла (alfavitʺjasydla)
genitive алфавитыдлӧн (alfavitydlön) алфавитъясыдлӧн (alfavitʺjasydlön)
ablative алфавитыдлысь (alfavitydlysʹ) алфавитъясыдлысь (alfavitʺjasydlysʹ)
dative алфавитыдлы (alfavitydly) алфавитъясыдлы (alfavitʺjasydly)
inessive алфавитад (alfavitad) алфавитъясад (alfavitʺjasad)
elative алфавитсьыд (alfavitsʹyd) алфавитъяссьыд (alfavitʺjassʹyd)
illative алфавитад (alfavitad) алфавитъясад (alfavitʺjasad)
egressive алфавитсяньыд (alfavitsjanʹyd) алфавитъяссяньыд (alfavitʺjassjanʹyd)
approximative алфавитланьыд (alfavitlanʹyd) алфавитъясланьыд (alfavitʺjaslanʹyd)
terminative алфавитӧдзыд (alfavitödzyd) алфавитъясӧдзыд (alfavitʺjasödzyd)
prolative I алфавитӧдыд (alfavitödyd) алфавитъясӧдыд (alfavitʺjasödyd)
II алфавиттіыд (alfavittïyd) алфавитъястіыд (alfavitʺjastïyd)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Third person singular
singular plural
nominative алфавитыс (alfavitys) алфавитъясыс (alfavitʺjasys)
accusative I* алфавитыс (alfavitys) алфавитъясыс (alfavitʺjasys)
II* алфавитсӧ (alfavitsö) алфавитъяссӧ (alfavitʺjassö)
instrumental алфавитнас (alfavitnas) алфавитъяснас (alfavitʺjasnas)
comitative алфавитыскӧд (alfavitysköd) алфавитъясыскӧд (alfavitʺjasysköd)
caritive алфавиттӧгыс (alfavittögys) алфавитъястӧгыс (alfavitʺjastögys)
consecutive алфавитысла (alfavitysla) алфавитъясысла (alfavitʺjasysla)
genitive алфавитыслӧн (alfavityslön) алфавитъясыслӧн (alfavitʺjasyslön)
ablative алфавитыслысь (alfavityslysʹ) алфавитъясыслысь (alfavitʺjasyslysʹ)
dative алфавитыслы (alfavitysly) алфавитъясыслы (alfavitʺjasysly)
inessive алфавитас (alfavitas) алфавитъясас (alfavitʺjasas)
elative алфавитсьыс (alfavitsʹys) алфавитъяссьыс (alfavitʺjassʹys)
illative алфавитас (alfavitas) алфавитъясас (alfavitʺjasas)
egressive алфавитсяньыс (alfavitsjanʹys) алфавитъяссяньыс (alfavitʺjassjanʹys)
approximative алфавитланьыс (alfavitlanʹys) алфавитъясланьыс (alfavitʺjaslanʹys)
terminative алфавитӧдзыс (alfavitödzys) алфавитъясӧдзыс (alfavitʺjasödzys)
prolative I алфавитӧдыс (alfavitödys) алфавитъясӧдыс (alfavitʺjasödys)
II алфавиттіыс (alfavittïys) алфавитъястіыс (alfavitʺjastïys)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
First person plural
singular plural
nominative алфавитным (alfavitnym) алфавитъясным (alfavitʺjasnym)
accusative I* алфавитным (alfavitnym) алфавитъясным (alfavitʺjasnym)
II* алфавитнымӧс (alfavitnymös) алфавитъяснымӧс (alfavitʺjasnymös)
instrumental алфавитнаным (alfavitnanym) алфавитъяснаным (alfavitʺjasnanym)
comitative алфавитнымкӧд (alfavitnymköd) алфавитъяснымкӧд (alfavitʺjasnymköd)
caritive алфавиттӧгным (alfavittögnym) алфавитъястӧгным (alfavitʺjastögnym)
consecutive алфавитнымла (alfavitnymla) алфавитъяснымла (alfavitʺjasnymla)
genitive алфавитнымлӧн (alfavitnymlön) алфавитъяснымлӧн (alfavitʺjasnymlön)
ablative алфавитнымлысь (alfavitnymlysʹ) алфавитъяснымлысь (alfavitʺjasnymlysʹ)
dative алфавитнымлы (alfavitnymly) алфавитъяснымлы (alfavitʺjasnymly)
inessive алфавитаным (alfavitanym) алфавитъясаным (alfavitʺjasanym)
elative алфавитсьыным (alfavitsʹynym) алфавитъяссьыным (alfavitʺjassʹynym)
illative алфавитаным (alfavitanym) алфавитъясаным (alfavitʺjasanym)
egressive алфавитсяньыным (alfavitsjanʹynym) алфавитъяссяньыным (alfavitʺjassjanʹynym)
approximative алфавитланьыным (alfavitlanʹynym) алфавитъясланьыным (alfavitʺjaslanʹynym)
terminative алфавитӧдзыным (alfavitödzynym) алфавитъясӧдзыным (alfavitʺjasödzynym)
prolative I алфавитӧдыным (alfavitödynym) алфавитъясӧдыным (alfavitʺjasödynym)
II алфавиттіыным (alfavittïynym) алфавитъястіыным (alfavitʺjastïynym)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Second person plural
singular plural
nominative алфавитныд (alfavitnyd) алфавитъясныд (alfavitʺjasnyd)
accusative I* алфавитныд (alfavitnyd) алфавитъясныд (alfavitʺjasnyd)
II* алфавитнытӧ (alfavitnytö) алфавитъяснытӧ (alfavitʺjasnytö)
instrumental алфавитнаныд (alfavitnanyd) алфавитъяснаныд (alfavitʺjasnanyd)
comitative алфавитныдкӧд (alfavitnydköd) алфавитъясныдкӧд (alfavitʺjasnydköd)
caritive алфавиттӧгныд (alfavittögnyd) алфавитъястӧгныд (alfavitʺjastögnyd)
consecutive алфавитныдла (alfavitnydla) алфавитъясныдла (alfavitʺjasnydla)
genitive алфавитныдлӧн (alfavitnydlön) алфавитъясныдлӧн (alfavitʺjasnydlön)
ablative алфавитныдлысь (alfavitnydlysʹ) алфавитъясныдлысь (alfavitʺjasnydlysʹ)
dative алфавитныдлы (alfavitnydly) алфавитъясныдлы (alfavitʺjasnydly)
inessive алфавитаныд (alfavitanyd) алфавитъясаныд (alfavitʺjasanyd)
elative алфавитсьыныд (alfavitsʹynyd) алфавитъяссьыныд (alfavitʺjassʹynyd)
illative алфавитаныд (alfavitanyd) алфавитъясаныд (alfavitʺjasanyd)
egressive алфавитсяньыныд (alfavitsjanʹynyd) алфавитъяссяньыныд (alfavitʺjassjanʹynyd)
approximative алфавитланьыныд (alfavitlanʹynyd) алфавитъясланьыныд (alfavitʺjaslanʹynyd)
terminative алфавитӧдзыныд (alfavitödzynyd) алфавитъясӧдзыныд (alfavitʺjasödzynyd)
prolative I алфавитӧдыныд (alfavitödynyd) алфавитъясӧдыныд (alfavitʺjasödynyd)
II алфавиттіыныд (alfavittïynyd) алфавитъястіыныд (alfavitʺjastïynyd)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Third person plural
singular plural
nominative алфавитныс (alfavitnys) алфавитъясныс (alfavitʺjasnys)
accusative I* алфавитныс (alfavitnys) алфавитъясныс (alfavitʺjasnys)
II* алфавитнысӧ (alfavitnysö) алфавитъяснысӧ (alfavitʺjasnysö)
instrumental алфавитнаныс (alfavitnanys) алфавитъяснаныс (alfavitʺjasnanys)
comitative алфавитнымкӧс (alfavitnymkös) алфавитъяснымкӧс (alfavitʺjasnymkös)
caritive алфавиттӧгныс (alfavittögnys) алфавитъястӧгныс (alfavitʺjastögnys)
consecutive алфавитнысла (alfavitnysla) алфавитъяснысла (alfavitʺjasnysla)
genitive алфавитныслӧн (alfavitnyslön) алфавитъясныслӧн (alfavitʺjasnyslön)
ablative алфавитныслысь (alfavitnyslysʹ) алфавитъясныслысь (alfavitʺjasnyslysʹ)
dative алфавитныслы (alfavitnysly) алфавитъясныслы (alfavitʺjasnysly)
inessive алфавитаныс (alfavitanys) алфавитъясаныс (alfavitʺjasanys)
elative алфавитсьыныс (alfavitsʹynys) алфавитъяссьыныс (alfavitʺjassʹynys)
illative алфавитаныс (alfavitanys) алфавитъясаныс (alfavitʺjasanys)
egressive алфавитсяньыныс (alfavitsjanʹynys) алфавитъяссяньыныс (alfavitʺjassjanʹynys)
approximative алфавитланьыныс (alfavitlanʹynys) алфавитъясланьыныс (alfavitʺjaslanʹynys)
terminative алфавитӧдзыныс (alfavitödzynys) алфавитъясӧдзыныс (alfavitʺjasödzynys)
prolative I алфавитӧдыныс (alfavitödynys) алфавитъясӧдыныс (alfavitʺjasödynys)
II алфавиттіыныс (alfavittïynys) алфавитъястіыныс (alfavitʺjastïynys)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.

Synonyms[edit]

References[edit]

  • A. I. Podorova, editor (1948) Коми-русский словарь [Komi-Russian dictionary], Syktyvkar: Коми Государственное Издательство, page 16
  • L. M. Beznosikova; E. A. Ajbabina; R. I. Kosnyreva (2000) Коми-русский словарь [Komi-Russian dictionary], →ISBN, page 23

Russian[edit]

Etymology[edit]

From Ancient Greek ἀλφάβητος (alphábētos). The pronunciation with stress on the second syllable comes directly from the Greek, while the pronunciation with stress on the third syllable was altered, possibly by analogy to French, and gained prestige. Compare Ukrainian алфа́віт (alfávit).

Pronunciation[edit]

  • алфави́т: IPA(key): [ɐɫfɐˈvʲit]
  • (file)
  • алфа́вит: IPA(key): [ɐɫˈfavʲɪt] (nonstandard)

Noun[edit]

алфави́т or алфа́вит (alfavít or alfávitm inan (genitive алфави́та or алфа́вита, nominative plural алфави́ты or алфа́виты, genitive plural алфави́тов or алфа́витов)

  1. alphabet
    Synonym: а́збука (ázbuka)
  2. (dated) dictionary

Declension[edit]

Derived terms[edit]

Descendants[edit]

  • Crimean Tatar: alfavit
  • Ingrian: alfavitta
  • Komi-Zyrian: алфавит (alfavit)
  • Uzbek: alfavit