Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search


(index ai)


aikais- +‎ -taa


  • IPA(key): /ˈɑikɑistɑː(ʔ)/
  • Hyphenation: ai‧kais‧taa



  1. (transitive) To move (temporally) ahead, move up, make earlier.


Inflection of aikaistaa (Kotus type 53/muistaa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. aikaistan en aikaista 1st sing. olen aikaistanut en ole aikaistanut
2nd sing. aikaistat et aikaista 2nd sing. olet aikaistanut et ole aikaistanut
3rd sing. aikaistaa ei aikaista 3rd sing. on aikaistanut ei ole aikaistanut
1st plur. aikaistamme emme aikaista 1st plur. olemme aikaistaneet emme ole aikaistaneet
2nd plur. aikaistatte ette aikaista 2nd plur. olette aikaistaneet ette ole aikaistaneet
3rd plur. aikaistavat eivät aikaista 3rd plur. ovat aikaistaneet eivät ole aikaistaneet
passive aikaistetaan ei aikaisteta passive on aikaistettu ei ole aikaistettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. aikaistin en aikaistanut 1st sing. olin aikaistanut en ollut aikaistanut
2nd sing. aikaistit et aikaistanut 2nd sing. olit aikaistanut et ollut aikaistanut
3rd sing. aikaisti ei aikaistanut 3rd sing. oli aikaistanut ei ollut aikaistanut
1st plur. aikaistimme emme aikaistaneet 1st plur. olimme aikaistaneet emme olleet aikaistaneet
2nd plur. aikaistitte ette aikaistaneet 2nd plur. olitte aikaistaneet ette olleet aikaistaneet
3rd plur. aikaistivat eivät aikaistaneet 3rd plur. olivat aikaistaneet eivät olleet aikaistaneet
passive aikaistettiin ei aikaistettu passive oli aikaistettu ei ollut aikaistettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. aikaistaisin en aikaistaisi 1st sing. olisin aikaistanut en olisi aikaistanut
2nd sing. aikaistaisit et aikaistaisi 2nd sing. olisit aikaistanut et olisi aikaistanut
3rd sing. aikaistaisi ei aikaistaisi 3rd sing. olisi aikaistanut ei olisi aikaistanut
1st plur. aikaistaisimme emme aikaistaisi 1st plur. olisimme aikaistaneet emme olisi aikaistaneet
2nd plur. aikaistaisitte ette aikaistaisi 2nd plur. olisitte aikaistaneet ette olisi aikaistaneet
3rd plur. aikaistaisivat eivät aikaistaisi 3rd plur. olisivat aikaistaneet eivät olisi aikaistaneet
passive aikaistettaisiin ei aikaistettaisi passive olisi aikaistettu ei olisi aikaistettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. aikaista älä aikaista 2nd sing. ole aikaistanut älä ole aikaistanut
3rd sing. aikaistakoon älköön aikaistako 3rd sing. olkoon aikaistanut älköön olko aikaistanut
1st plur. aikaistakaamme älkäämme aikaistako 1st plur. olkaamme aikaistaneet älkäämme olko aikaistaneet
2nd plur. aikaistakaa älkää aikaistako 2nd plur. olkaa aikaistaneet älkää olko aikaistaneet
3rd plur. aikaistakoot älkööt aikaistako 3rd plur. olkoot aikaistaneet älkööt olko aikaistaneet
passive aikaistettakoon älköön aikaistettako passive olkoon aikaistettu älköön olko aikaistettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. aikaistanen en aikaistane 1st sing. lienen aikaistanut en liene aikaistanut
2nd sing. aikaistanet et aikaistane 2nd sing. lienet aikaistanut et liene aikaistanut
3rd sing. aikaistanee ei aikaistane 3rd sing. lienee aikaistanut ei liene aikaistanut
1st plur. aikaistanemme emme aikaistane 1st plur. lienemme aikaistaneet emme liene aikaistaneet
2nd plur. aikaistanette ette aikaistane 2nd plur. lienette aikaistaneet ette liene aikaistaneet
3rd plur. aikaistanevat eivät aikaistane 3rd plur. lienevät aikaistaneet eivät liene aikaistaneet
passive aikaistettaneen ei aikaistettane passive lienee aikaistettu ei liene aikaistettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st aikaistaa present aikaistava aikaistettava
long 1st2 aikaistaakseen past aikaistanut aikaistettu
2nd inessive1 aikaistaessa aikaistettaessa agent1, 3 aikaistama
instructive aikaistaen negative aikaistamaton
3rd inessive aikaistamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative aikaistamasta
illative aikaistamaan
adessive aikaistamalla
abessive aikaistamatta
instructive aikaistaman aikaistettaman
4th nominative aikaistaminen
partitive aikaistamista
5th2 aikaistamaisillaan


Derived terms[edit]