aineistaa

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

aineistaa

  1. (transitive, rare) To materialise/materialize.

Conjugation[edit]

Inflection of aineistaa (Kotus type 53/muistaa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. aineistan en aineista 1st sing. olen aineistanut en ole aineistanut
2nd sing. aineistat et aineista 2nd sing. olet aineistanut et ole aineistanut
3rd sing. aineistaa ei aineista 3rd sing. on aineistanut ei ole aineistanut
1st plur. aineistamme emme aineista 1st plur. olemme aineistaneet emme ole aineistaneet
2nd plur. aineistatte ette aineista 2nd plur. olette aineistaneet ette ole aineistaneet
3rd plur. aineistavat eivät aineista 3rd plur. ovat aineistaneet eivät ole aineistaneet
passive aineistetaan ei aineisteta passive on aineistettu ei ole aineistettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. aineistin en aineistanut 1st sing. olin aineistanut en ollut aineistanut
2nd sing. aineistit et aineistanut 2nd sing. olit aineistanut et ollut aineistanut
3rd sing. aineisti ei aineistanut 3rd sing. oli aineistanut ei ollut aineistanut
1st plur. aineistimme emme aineistaneet 1st plur. olimme aineistaneet emme olleet aineistaneet
2nd plur. aineistitte ette aineistaneet 2nd plur. olitte aineistaneet ette olleet aineistaneet
3rd plur. aineistivat eivät aineistaneet 3rd plur. olivat aineistaneet eivät olleet aineistaneet
passive aineistettiin ei aineistettu passive oli aineistettu ei ollut aineistettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. aineistaisin en aineistaisi 1st sing. olisin aineistanut en olisi aineistanut
2nd sing. aineistaisit et aineistaisi 2nd sing. olisit aineistanut et olisi aineistanut
3rd sing. aineistaisi ei aineistaisi 3rd sing. olisi aineistanut ei olisi aineistanut
1st plur. aineistaisimme emme aineistaisi 1st plur. olisimme aineistaneet emme olisi aineistaneet
2nd plur. aineistaisitte ette aineistaisi 2nd plur. olisitte aineistaneet ette olisi aineistaneet
3rd plur. aineistaisivat eivät aineistaisi 3rd plur. olisivat aineistaneet eivät olisi aineistaneet
passive aineistettaisiin ei aineistettaisi passive olisi aineistettu ei olisi aineistettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. aineista älä aineista 2nd sing. ole aineistanut älä ole aineistanut
3rd sing. aineistakoon älköön aineistako 3rd sing. olkoon aineistanut älköön olko aineistanut
1st plur. aineistakaamme älkäämme aineistako 1st plur. olkaamme aineistaneet älkäämme olko aineistaneet
2nd plur. aineistakaa älkää aineistako 2nd plur. olkaa aineistaneet älkää olko aineistaneet
3rd plur. aineistakoot älkööt aineistako 3rd plur. olkoot aineistaneet älkööt olko aineistaneet
passive aineistettakoon älköön aineistettako passive olkoon aineistettu älköön olko aineistettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. aineistanen en aineistane 1st sing. lienen aineistanut en liene aineistanut
2nd sing. aineistanet et aineistane 2nd sing. lienet aineistanut et liene aineistanut
3rd sing. aineistanee ei aineistane 3rd sing. lienee aineistanut ei liene aineistanut
1st plur. aineistanemme emme aineistane 1st plur. lienemme aineistaneet emme liene aineistaneet
2nd plur. aineistanette ette aineistane 2nd plur. lienette aineistaneet ette liene aineistaneet
3rd plur. aineistanevat eivät aineistane 3rd plur. lienevät aineistaneet eivät liene aineistaneet
passive aineistettaneen ei aineistettane passive lienee aineistettu ei liene aineistettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st aineistaa present aineistava aineistettava
long 1st2 aineistaakseen past aineistanut aineistettu
2nd inessive1 aineistaessa aineistettaessa agent1, 3 aineistama
instructive aineistaen negative aineistamaton
3rd inessive aineistamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative aineistamasta
illative aineistamaan
adessive aineistamalla
abessive aineistamatta
instructive aineistaman aineistettaman
4th nominative aineistaminen
partitive aineistamista
5th2 aineistamaisillaan

Synonyms[edit]