akklimatisoitua

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Etymology 1[edit]

From akklimatisoida +‎ -tua.

Verb[edit]

akklimatisoitua

  1. (intransitive) To acclimatize.
Conjugation[edit]
Inflection of akklimatisoitua (Kotus type 52/sanoa, t-d gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. akklimatisoidun en akklimatisoidu 1st sing. olen akklimatisoitunut en ole akklimatisoitunut
2nd sing. akklimatisoidut et akklimatisoidu 2nd sing. olet akklimatisoitunut et ole akklimatisoitunut
3rd sing. akklimatisoituu ei akklimatisoidu 3rd sing. on akklimatisoitunut ei ole akklimatisoitunut
1st plur. akklimatisoidumme emme akklimatisoidu 1st plur. olemme akklimatisoituneet emme ole akklimatisoituneet
2nd plur. akklimatisoidutte ette akklimatisoidu 2nd plur. olette akklimatisoituneet ette ole akklimatisoituneet
3rd plur. akklimatisoituvat eivät akklimatisoidu 3rd plur. ovat akklimatisoituneet eivät ole akklimatisoituneet
passive akklimatisoidutaan ei akklimatisoiduta passive on akklimatisoiduttu ei ole akklimatisoiduttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. akklimatisoiduin en akklimatisoitunut 1st sing. olin akklimatisoitunut en ollut akklimatisoitunut
2nd sing. akklimatisoiduit et akklimatisoitunut 2nd sing. olit akklimatisoitunut et ollut akklimatisoitunut
3rd sing. akklimatisoitui ei akklimatisoitunut 3rd sing. oli akklimatisoitunut ei ollut akklimatisoitunut
1st plur. akklimatisoiduimme emme akklimatisoituneet 1st plur. olimme akklimatisoituneet emme olleet akklimatisoituneet
2nd plur. akklimatisoiduitte ette akklimatisoituneet 2nd plur. olitte akklimatisoituneet ette olleet akklimatisoituneet
3rd plur. akklimatisoituivat eivät akklimatisoituneet 3rd plur. olivat akklimatisoituneet eivät olleet akklimatisoituneet
passive akklimatisoiduttiin ei akklimatisoiduttu passive oli akklimatisoiduttu ei ollut akklimatisoiduttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. akklimatisoituisin en akklimatisoituisi 1st sing. olisin akklimatisoitunut en olisi akklimatisoitunut
2nd sing. akklimatisoituisit et akklimatisoituisi 2nd sing. olisit akklimatisoitunut et olisi akklimatisoitunut
3rd sing. akklimatisoituisi ei akklimatisoituisi 3rd sing. olisi akklimatisoitunut ei olisi akklimatisoitunut
1st plur. akklimatisoituisimme emme akklimatisoituisi 1st plur. olisimme akklimatisoituneet emme olisi akklimatisoituneet
2nd plur. akklimatisoituisitte ette akklimatisoituisi 2nd plur. olisitte akklimatisoituneet ette olisi akklimatisoituneet
3rd plur. akklimatisoituisivat eivät akklimatisoituisi 3rd plur. olisivat akklimatisoituneet eivät olisi akklimatisoituneet
passive akklimatisoiduttaisiin ei akklimatisoiduttaisi passive olisi akklimatisoiduttu ei olisi akklimatisoiduttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. akklimatisoidu älä akklimatisoidu 2nd sing. ole akklimatisoitunut älä ole akklimatisoitunut
3rd sing. akklimatisoitukoon älköön akklimatisoituko 3rd sing. olkoon akklimatisoitunut älköön olko akklimatisoitunut
1st plur. akklimatisoitukaamme älkäämme akklimatisoituko 1st plur. olkaamme akklimatisoituneet älkäämme olko akklimatisoituneet
2nd plur. akklimatisoitukaa älkää akklimatisoituko 2nd plur. olkaa akklimatisoituneet älkää olko akklimatisoituneet
3rd plur. akklimatisoitukoot älkööt akklimatisoituko 3rd plur. olkoot akklimatisoituneet älkööt olko akklimatisoituneet
passive akklimatisoiduttakoon älköön akklimatisoiduttako passive olkoon akklimatisoiduttu älköön olko akklimatisoiduttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. akklimatisoitunen en akklimatisoitune 1st sing. lienen akklimatisoitunut en liene akklimatisoitunut
2nd sing. akklimatisoitunet et akklimatisoitune 2nd sing. lienet akklimatisoitunut et liene akklimatisoitunut
3rd sing. akklimatisoitunee ei akklimatisoitune 3rd sing. lienee akklimatisoitunut ei liene akklimatisoitunut
1st plur. akklimatisoitunemme emme akklimatisoitune 1st plur. lienemme akklimatisoituneet emme liene akklimatisoituneet
2nd plur. akklimatisoitunette ette akklimatisoitune 2nd plur. lienette akklimatisoituneet ette liene akklimatisoituneet
3rd plur. akklimatisoitunevat eivät akklimatisoitune 3rd plur. lienevät akklimatisoituneet eivät liene akklimatisoituneet
passive akklimatisoiduttaneen ei akklimatisoiduttane passive lienee akklimatisoiduttu ei liene akklimatisoiduttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st akklimatisoitua present akklimatisoituva akklimatisoiduttava
long 1st2 akklimatisoituakseen past akklimatisoitunut akklimatisoiduttu
2nd inessive1 akklimatisoituessa akklimatisoiduttaessa agent1, 3 akklimatisoituma
instructive akklimatisoituen negative akklimatisoitumaton
3rd inessive akklimatisoitumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative akklimatisoitumasta
illative akklimatisoitumaan
adessive akklimatisoitumalla
abessive akklimatisoitumatta
instructive akklimatisoituman akklimatisoiduttaman
4th nominative akklimatisoituminen
partitive akklimatisoitumista
5th2 akklimatisoitumaisillaan

Etymology 2[edit]

Verb[edit]

akklimatisoitua

  1. Past passive participle of akklimatisoida in partitive singular.