allergisoitua

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Etymology 1[edit]

From allergisoida +‎ -tua.

Verb[edit]

allergisoitua

  1. (intransitive) To become allergic to something.
Conjugation[edit]
Inflection of allergisoitua (Kotus type 52/sanoa, t-d gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. allergisoidun en allergisoidu 1st sing. olen allergisoitunut en ole allergisoitunut
2nd sing. allergisoidut et allergisoidu 2nd sing. olet allergisoitunut et ole allergisoitunut
3rd sing. allergisoituu ei allergisoidu 3rd sing. on allergisoitunut ei ole allergisoitunut
1st plur. allergisoidumme emme allergisoidu 1st plur. olemme allergisoituneet emme ole allergisoituneet
2nd plur. allergisoidutte ette allergisoidu 2nd plur. olette allergisoituneet ette ole allergisoituneet
3rd plur. allergisoituvat eivät allergisoidu 3rd plur. ovat allergisoituneet eivät ole allergisoituneet
passive allergisoidutaan ei allergisoiduta passive on allergisoiduttu ei ole allergisoiduttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. allergisoiduin en allergisoitunut 1st sing. olin allergisoitunut en ollut allergisoitunut
2nd sing. allergisoiduit et allergisoitunut 2nd sing. olit allergisoitunut et ollut allergisoitunut
3rd sing. allergisoitui ei allergisoitunut 3rd sing. oli allergisoitunut ei ollut allergisoitunut
1st plur. allergisoiduimme emme allergisoituneet 1st plur. olimme allergisoituneet emme olleet allergisoituneet
2nd plur. allergisoiduitte ette allergisoituneet 2nd plur. olitte allergisoituneet ette olleet allergisoituneet
3rd plur. allergisoituivat eivät allergisoituneet 3rd plur. olivat allergisoituneet eivät olleet allergisoituneet
passive allergisoiduttiin ei allergisoiduttu passive oli allergisoiduttu ei ollut allergisoiduttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. allergisoituisin en allergisoituisi 1st sing. olisin allergisoitunut en olisi allergisoitunut
2nd sing. allergisoituisit et allergisoituisi 2nd sing. olisit allergisoitunut et olisi allergisoitunut
3rd sing. allergisoituisi ei allergisoituisi 3rd sing. olisi allergisoitunut ei olisi allergisoitunut
1st plur. allergisoituisimme emme allergisoituisi 1st plur. olisimme allergisoituneet emme olisi allergisoituneet
2nd plur. allergisoituisitte ette allergisoituisi 2nd plur. olisitte allergisoituneet ette olisi allergisoituneet
3rd plur. allergisoituisivat eivät allergisoituisi 3rd plur. olisivat allergisoituneet eivät olisi allergisoituneet
passive allergisoiduttaisiin ei allergisoiduttaisi passive olisi allergisoiduttu ei olisi allergisoiduttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. allergisoidu älä allergisoidu 2nd sing. ole allergisoitunut älä ole allergisoitunut
3rd sing. allergisoitukoon älköön allergisoituko 3rd sing. olkoon allergisoitunut älköön olko allergisoitunut
1st plur. allergisoitukaamme älkäämme allergisoituko 1st plur. olkaamme allergisoituneet älkäämme olko allergisoituneet
2nd plur. allergisoitukaa älkää allergisoituko 2nd plur. olkaa allergisoituneet älkää olko allergisoituneet
3rd plur. allergisoitukoot älkööt allergisoituko 3rd plur. olkoot allergisoituneet älkööt olko allergisoituneet
passive allergisoiduttakoon älköön allergisoiduttako passive olkoon allergisoiduttu älköön olko allergisoiduttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. allergisoitunen en allergisoitune 1st sing. lienen allergisoitunut en liene allergisoitunut
2nd sing. allergisoitunet et allergisoitune 2nd sing. lienet allergisoitunut et liene allergisoitunut
3rd sing. allergisoitunee ei allergisoitune 3rd sing. lienee allergisoitunut ei liene allergisoitunut
1st plur. allergisoitunemme emme allergisoitune 1st plur. lienemme allergisoituneet emme liene allergisoituneet
2nd plur. allergisoitunette ette allergisoitune 2nd plur. lienette allergisoituneet ette liene allergisoituneet
3rd plur. allergisoitunevat eivät allergisoitune 3rd plur. lienevät allergisoituneet eivät liene allergisoituneet
passive allergisoiduttaneen ei allergisoiduttane passive lienee allergisoiduttu ei liene allergisoiduttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st allergisoitua present allergisoituva allergisoiduttava
long 1st2 allergisoituakseen past allergisoitunut allergisoiduttu
2nd inessive1 allergisoituessa allergisoiduttaessa agent1, 3 allergisoituma
instructive allergisoituen negative allergisoitumaton
3rd inessive allergisoitumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative allergisoitumasta
illative allergisoitumaan
adessive allergisoitumalla
abessive allergisoitumatta
instructive allergisoituman allergisoiduttaman
4th nominative allergisoituminen
partitive allergisoitumista
5th2 allergisoitumaisillaan
Synonyms[edit]

Etymology 2[edit]

Verb[edit]

allergisoitua

  1. Past passive participle of allergisoida in partitive singular.