assimiloitua

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

(index as)

Etymology 1[edit]

From assimiloida +‎ -tua.

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /ˈɑsːimiloi̯tuɑˣ/
  • Hyphenation: as‧si‧mi‧loi‧tu‧a

Verb[edit]

assimiloitua

  1. (intransitive) To be(come) assimilated.
Conjugation[edit]
Inflection of assimiloitua (Kotus type 52/sanoa, t-d gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. assimiloidun en assimiloidu 1st sing. olen assimiloitunut en ole assimiloitunut
2nd sing. assimiloidut et assimiloidu 2nd sing. olet assimiloitunut et ole assimiloitunut
3rd sing. assimiloituu ei assimiloidu 3rd sing. on assimiloitunut ei ole assimiloitunut
1st plur. assimiloidumme emme assimiloidu 1st plur. olemme assimiloituneet emme ole assimiloituneet
2nd plur. assimiloidutte ette assimiloidu 2nd plur. olette assimiloituneet ette ole assimiloituneet
3rd plur. assimiloituvat eivät assimiloidu 3rd plur. ovat assimiloituneet eivät ole assimiloituneet
passive assimiloidutaan ei assimiloiduta passive on assimiloiduttu ei ole assimiloiduttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. assimiloiduin en assimiloitunut 1st sing. olin assimiloitunut en ollut assimiloitunut
2nd sing. assimiloiduit et assimiloitunut 2nd sing. olit assimiloitunut et ollut assimiloitunut
3rd sing. assimiloitui ei assimiloitunut 3rd sing. oli assimiloitunut ei ollut assimiloitunut
1st plur. assimiloiduimme emme assimiloituneet 1st plur. olimme assimiloituneet emme olleet assimiloituneet
2nd plur. assimiloiduitte ette assimiloituneet 2nd plur. olitte assimiloituneet ette olleet assimiloituneet
3rd plur. assimiloituivat eivät assimiloituneet 3rd plur. olivat assimiloituneet eivät olleet assimiloituneet
passive assimiloiduttiin ei assimiloiduttu passive oli assimiloiduttu ei ollut assimiloiduttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. assimiloituisin en assimiloituisi 1st sing. olisin assimiloitunut en olisi assimiloitunut
2nd sing. assimiloituisit et assimiloituisi 2nd sing. olisit assimiloitunut et olisi assimiloitunut
3rd sing. assimiloituisi ei assimiloituisi 3rd sing. olisi assimiloitunut ei olisi assimiloitunut
1st plur. assimiloituisimme emme assimiloituisi 1st plur. olisimme assimiloituneet emme olisi assimiloituneet
2nd plur. assimiloituisitte ette assimiloituisi 2nd plur. olisitte assimiloituneet ette olisi assimiloituneet
3rd plur. assimiloituisivat eivät assimiloituisi 3rd plur. olisivat assimiloituneet eivät olisi assimiloituneet
passive assimiloiduttaisiin ei assimiloiduttaisi passive olisi assimiloiduttu ei olisi assimiloiduttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. assimiloidu älä assimiloidu 2nd sing. ole assimiloitunut älä ole assimiloitunut
3rd sing. assimiloitukoon älköön assimiloituko 3rd sing. olkoon assimiloitunut älköön olko assimiloitunut
1st plur. assimiloitukaamme älkäämme assimiloituko 1st plur. olkaamme assimiloituneet älkäämme olko assimiloituneet
2nd plur. assimiloitukaa älkää assimiloituko 2nd plur. olkaa assimiloituneet älkää olko assimiloituneet
3rd plur. assimiloitukoot älkööt assimiloituko 3rd plur. olkoot assimiloituneet älkööt olko assimiloituneet
passive assimiloiduttakoon älköön assimiloiduttako passive olkoon assimiloiduttu älköön olko assimiloiduttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. assimiloitunen en assimiloitune 1st sing. lienen assimiloitunut en liene assimiloitunut
2nd sing. assimiloitunet et assimiloitune 2nd sing. lienet assimiloitunut et liene assimiloitunut
3rd sing. assimiloitunee ei assimiloitune 3rd sing. lienee assimiloitunut ei liene assimiloitunut
1st plur. assimiloitunemme emme assimiloitune 1st plur. lienemme assimiloituneet emme liene assimiloituneet
2nd plur. assimiloitunette ette assimiloitune 2nd plur. lienette assimiloituneet ette liene assimiloituneet
3rd plur. assimiloitunevat eivät assimiloitune 3rd plur. lienevät assimiloituneet eivät liene assimiloituneet
passive assimiloiduttaneen ei assimiloiduttane passive lienee assimiloiduttu ei liene assimiloiduttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st assimiloitua present assimiloituva assimiloiduttava
long 1st2 assimiloituakseen past assimiloitunut assimiloiduttu
2nd inessive1 assimiloituessa assimiloiduttaessa agent1, 3 assimiloituma
instructive assimiloituen negative assimiloitumaton
3rd inessive assimiloitumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative assimiloitumasta
illative assimiloitumaan
adessive assimiloitumalla
abessive assimiloitumatta
instructive assimiloituman assimiloiduttaman
4th nominative assimiloituminen
partitive assimiloitumista
5th2 assimiloitumaisillaan

Etymology 2[edit]

Verb[edit]

assimiloitua

  1. Past passive participle of assimiloida in partitive singular.