degeneroitua

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

Passive aspect of the verb degeneroida.

Verb[edit]

degeneroitua

  1. (intransitive) To degenerate.

Conjugation[edit]

Inflection of degeneroitua (Kotus type 52/sanoa, t-d gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. degeneroidun en degeneroiduˣ 1st sing. olen degeneroitunut en oleˣ degeneroitunut
2nd sing. degeneroidut et degeneroiduˣ 2nd sing. olet degeneroitunut et oleˣ degeneroitunut
3rd sing. degeneroituu ei degeneroiduˣ 3rd sing. on degeneroitunut ei oleˣ degeneroitunut
1st plur. degeneroidumme emme degeneroiduˣ 1st plur. olemme degeneroituneet emme oleˣ degeneroituneet
2nd plur. degeneroidutte ette degeneroiduˣ 2nd plur. olette degeneroituneet ette oleˣ degeneroituneet
3rd plur. degeneroituvat eivät degeneroiduˣ 3rd plur. ovat degeneroituneet eivät oleˣ degeneroituneet
passive degeneroidutaan ei degeneroidutaˣ passive on degeneroiduttu ei oleˣ degeneroiduttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. degeneroiduin en degeneroitunut 1st sing. olin degeneroitunut en ollut degeneroitunut
2nd sing. degeneroiduit et degeneroitunut 2nd sing. olit degeneroitunut et ollut degeneroitunut
3rd sing. degeneroitui ei degeneroitunut 3rd sing. oli degeneroitunut ei ollut degeneroitunut
1st plur. degeneroiduimme emme degeneroituneet 1st plur. olimme degeneroituneet emme olleet degeneroituneet
2nd plur. degeneroiduitte ette degeneroituneet 2nd plur. olitte degeneroituneet ette olleet degeneroituneet
3rd plur. degeneroituivat eivät degeneroituneet 3rd plur. olivat degeneroituneet eivät olleet degeneroituneet
passive degeneroiduttiin ei degeneroiduttu passive oli degeneroiduttu ei ollut degeneroiduttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. degeneroituisin en degeneroituisi 1st sing. olisin degeneroitunut en olisi degeneroitunut
2nd sing. degeneroituisit et degeneroituisi 2nd sing. olisit degeneroitunut et olisi degeneroitunut
3rd sing. degeneroituisi ei degeneroituisi 3rd sing. olisi degeneroitunut ei olisi degeneroitunut
1st plur. degeneroituisimme emme degeneroituisi 1st plur. olisimme degeneroituneet emme olisi degeneroituneet
2nd plur. degeneroituisitte ette degeneroituisi 2nd plur. olisitte degeneroituneet ette olisi degeneroituneet
3rd plur. degeneroituisivat eivät degeneroituisi 3rd plur. olisivat degeneroituneet eivät olisi degeneroituneet
passive degeneroiduttaisiin ei degeneroiduttaisi passive olisi degeneroiduttu ei olisi degeneroiduttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. degeneroiduˣ älä degeneroiduˣ 2nd sing. oleˣ degeneroitunut älä oleˣ degeneroitunut
3rd sing. degeneroitukoon älköön degeneroitukoˣ 3rd sing. olkoon degeneroitunut älköön olkoˣ degeneroitunut
1st plur. degeneroitukaamme älkäämme degeneroitukoˣ 1st plur. olkaamme degeneroituneet älkäämme olkoˣ degeneroituneet
2nd plur. degeneroitukaa älkää degeneroitukoˣ 2nd plur. olkaa degeneroituneet älkää olkoˣ degeneroituneet
3rd plur. degeneroitukoot älkööt degeneroitukoˣ 3rd plur. olkoot degeneroituneet älkööt olkoˣ degeneroituneet
passive degeneroiduttakoon älköön degeneroiduttakoˣ passive olkoon degeneroiduttu älköön olkoˣ degeneroiduttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. degeneroitunen en degeneroituneˣ 1st sing. lienen degeneroitunut en lieneˣ degeneroitunut
2nd sing. degeneroitunet et degeneroituneˣ 2nd sing. lienet degeneroitunut et lieneˣ degeneroitunut
3rd sing. degeneroitunee ei degeneroituneˣ 3rd sing. lienee degeneroitunut ei lieneˣ degeneroitunut
1st plur. degeneroitunemme emme degeneroituneˣ 1st plur. lienemme degeneroituneet emme lieneˣ degeneroituneet
2nd plur. degeneroitunette ette degeneroituneˣ 2nd plur. lienette degeneroituneet ette lieneˣ degeneroituneet
3rd plur. degeneroitunevat eivät degeneroituneˣ 3rd plur. lienevät degeneroituneet eivät lieneˣ degeneroituneet
passive degeneroiduttaneen ei degeneroiduttaneˣ passive lienee degeneroiduttu ei lieneˣ degeneroiduttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st degeneroituaˣ present degeneroituva degeneroiduttava
long 1st2 degeneroituakseen past degeneroitunut degeneroiduttu
2nd inessive1 degeneroituessa degeneroiduttaessa agent1, 3 degeneroituma
instructive degeneroituen negative degeneroitumaton
3rd inessive degeneroitumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative degeneroitumasta
illative degeneroitumaan
adessive degeneroitumalla
abessive degeneroitumatta
instructive degeneroituman degeneroiduttaman
4th nominative degeneroituminen
partitive degeneroitumista
5th2 degeneroitumaisillaan

Related terms[edit]