degeneroitua

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

From degeneroida +‎ -tua.

Verb[edit]

degeneroitua

  1. (intransitive) To degenerate.

Conjugation[edit]

Inflection of degeneroitua (Kotus type 52/sanoa, t-d gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. degeneroidun en degeneroidu 1st sing. olen degeneroitunut en ole degeneroitunut
2nd sing. degeneroidut et degeneroidu 2nd sing. olet degeneroitunut et ole degeneroitunut
3rd sing. degeneroituu ei degeneroidu 3rd sing. on degeneroitunut ei ole degeneroitunut
1st plur. degeneroidumme emme degeneroidu 1st plur. olemme degeneroituneet emme ole degeneroituneet
2nd plur. degeneroidutte ette degeneroidu 2nd plur. olette degeneroituneet ette ole degeneroituneet
3rd plur. degeneroituvat eivät degeneroidu 3rd plur. ovat degeneroituneet eivät ole degeneroituneet
passive degeneroidutaan ei degeneroiduta passive on degeneroiduttu ei ole degeneroiduttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. degeneroiduin en degeneroitunut 1st sing. olin degeneroitunut en ollut degeneroitunut
2nd sing. degeneroiduit et degeneroitunut 2nd sing. olit degeneroitunut et ollut degeneroitunut
3rd sing. degeneroitui ei degeneroitunut 3rd sing. oli degeneroitunut ei ollut degeneroitunut
1st plur. degeneroiduimme emme degeneroituneet 1st plur. olimme degeneroituneet emme olleet degeneroituneet
2nd plur. degeneroiduitte ette degeneroituneet 2nd plur. olitte degeneroituneet ette olleet degeneroituneet
3rd plur. degeneroituivat eivät degeneroituneet 3rd plur. olivat degeneroituneet eivät olleet degeneroituneet
passive degeneroiduttiin ei degeneroiduttu passive oli degeneroiduttu ei ollut degeneroiduttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. degeneroituisin en degeneroituisi 1st sing. olisin degeneroitunut en olisi degeneroitunut
2nd sing. degeneroituisit et degeneroituisi 2nd sing. olisit degeneroitunut et olisi degeneroitunut
3rd sing. degeneroituisi ei degeneroituisi 3rd sing. olisi degeneroitunut ei olisi degeneroitunut
1st plur. degeneroituisimme emme degeneroituisi 1st plur. olisimme degeneroituneet emme olisi degeneroituneet
2nd plur. degeneroituisitte ette degeneroituisi 2nd plur. olisitte degeneroituneet ette olisi degeneroituneet
3rd plur. degeneroituisivat eivät degeneroituisi 3rd plur. olisivat degeneroituneet eivät olisi degeneroituneet
passive degeneroiduttaisiin ei degeneroiduttaisi passive olisi degeneroiduttu ei olisi degeneroiduttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. degeneroidu älä degeneroidu 2nd sing. ole degeneroitunut älä ole degeneroitunut
3rd sing. degeneroitukoon älköön degeneroituko 3rd sing. olkoon degeneroitunut älköön olko degeneroitunut
1st plur. degeneroitukaamme älkäämme degeneroituko 1st plur. olkaamme degeneroituneet älkäämme olko degeneroituneet
2nd plur. degeneroitukaa älkää degeneroituko 2nd plur. olkaa degeneroituneet älkää olko degeneroituneet
3rd plur. degeneroitukoot älkööt degeneroituko 3rd plur. olkoot degeneroituneet älkööt olko degeneroituneet
passive degeneroiduttakoon älköön degeneroiduttako passive olkoon degeneroiduttu älköön olko degeneroiduttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. degeneroitunen en degeneroitune 1st sing. lienen degeneroitunut en liene degeneroitunut
2nd sing. degeneroitunet et degeneroitune 2nd sing. lienet degeneroitunut et liene degeneroitunut
3rd sing. degeneroitunee ei degeneroitune 3rd sing. lienee degeneroitunut ei liene degeneroitunut
1st plur. degeneroitunemme emme degeneroitune 1st plur. lienemme degeneroituneet emme liene degeneroituneet
2nd plur. degeneroitunette ette degeneroitune 2nd plur. lienette degeneroituneet ette liene degeneroituneet
3rd plur. degeneroitunevat eivät degeneroitune 3rd plur. lienevät degeneroituneet eivät liene degeneroituneet
passive degeneroiduttaneen ei degeneroiduttane passive lienee degeneroiduttu ei liene degeneroiduttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st degeneroitua present degeneroituva degeneroiduttava
long 1st2 degeneroituakseen past degeneroitunut degeneroiduttu
2nd inessive1 degeneroituessa degeneroiduttaessa agent1, 3 degeneroituma
instructive degeneroituen negative degeneroitumaton
3rd inessive degeneroitumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative degeneroitumasta
illative degeneroitumaan
adessive degeneroitumalla
abessive degeneroitumatta
instructive degeneroituman degeneroiduttaman
4th nominative degeneroituminen
partitive degeneroitumista
5th2 degeneroitumaisillaan

Related terms[edit]