erotisoitua

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

erotisoitua

  1. (intransitive) To become erotic.

Conjugation[edit]

Inflection of erotisoitua (Kotus type 52/sanoa, t-d gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. erotisoidun en erotisoidu 1st sing. olen erotisoitunut en ole erotisoitunut
2nd sing. erotisoidut et erotisoidu 2nd sing. olet erotisoitunut et ole erotisoitunut
3rd sing. erotisoituu ei erotisoidu 3rd sing. on erotisoitunut ei ole erotisoitunut
1st plur. erotisoidumme emme erotisoidu 1st plur. olemme erotisoituneet emme ole erotisoituneet
2nd plur. erotisoidutte ette erotisoidu 2nd plur. olette erotisoituneet ette ole erotisoituneet
3rd plur. erotisoituvat eivät erotisoidu 3rd plur. ovat erotisoituneet eivät ole erotisoituneet
passive erotisoidutaan ei erotisoiduta passive on erotisoiduttu ei ole erotisoiduttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. erotisoiduin en erotisoitunut 1st sing. olin erotisoitunut en ollut erotisoitunut
2nd sing. erotisoiduit et erotisoitunut 2nd sing. olit erotisoitunut et ollut erotisoitunut
3rd sing. erotisoitui ei erotisoitunut 3rd sing. oli erotisoitunut ei ollut erotisoitunut
1st plur. erotisoiduimme emme erotisoituneet 1st plur. olimme erotisoituneet emme olleet erotisoituneet
2nd plur. erotisoiduitte ette erotisoituneet 2nd plur. olitte erotisoituneet ette olleet erotisoituneet
3rd plur. erotisoituivat eivät erotisoituneet 3rd plur. olivat erotisoituneet eivät olleet erotisoituneet
passive erotisoiduttiin ei erotisoiduttu passive oli erotisoiduttu ei ollut erotisoiduttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. erotisoituisin en erotisoituisi 1st sing. olisin erotisoitunut en olisi erotisoitunut
2nd sing. erotisoituisit et erotisoituisi 2nd sing. olisit erotisoitunut et olisi erotisoitunut
3rd sing. erotisoituisi ei erotisoituisi 3rd sing. olisi erotisoitunut ei olisi erotisoitunut
1st plur. erotisoituisimme emme erotisoituisi 1st plur. olisimme erotisoituneet emme olisi erotisoituneet
2nd plur. erotisoituisitte ette erotisoituisi 2nd plur. olisitte erotisoituneet ette olisi erotisoituneet
3rd plur. erotisoituisivat eivät erotisoituisi 3rd plur. olisivat erotisoituneet eivät olisi erotisoituneet
passive erotisoiduttaisiin ei erotisoiduttaisi passive olisi erotisoiduttu ei olisi erotisoiduttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. erotisoidu älä erotisoidu 2nd sing. ole erotisoitunut älä ole erotisoitunut
3rd sing. erotisoitukoon älköön erotisoituko 3rd sing. olkoon erotisoitunut älköön olko erotisoitunut
1st plur. erotisoitukaamme älkäämme erotisoituko 1st plur. olkaamme erotisoituneet älkäämme olko erotisoituneet
2nd plur. erotisoitukaa älkää erotisoituko 2nd plur. olkaa erotisoituneet älkää olko erotisoituneet
3rd plur. erotisoitukoot älkööt erotisoituko 3rd plur. olkoot erotisoituneet älkööt olko erotisoituneet
passive erotisoiduttakoon älköön erotisoiduttako passive olkoon erotisoiduttu älköön olko erotisoiduttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. erotisoitunen en erotisoitune 1st sing. lienen erotisoitunut en liene erotisoitunut
2nd sing. erotisoitunet et erotisoitune 2nd sing. lienet erotisoitunut et liene erotisoitunut
3rd sing. erotisoitunee ei erotisoitune 3rd sing. lienee erotisoitunut ei liene erotisoitunut
1st plur. erotisoitunemme emme erotisoitune 1st plur. lienemme erotisoituneet emme liene erotisoituneet
2nd plur. erotisoitunette ette erotisoitune 2nd plur. lienette erotisoituneet ette liene erotisoituneet
3rd plur. erotisoitunevat eivät erotisoitune 3rd plur. lienevät erotisoituneet eivät liene erotisoituneet
passive erotisoiduttaneen ei erotisoiduttane passive lienee erotisoiduttu ei liene erotisoiduttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st erotisoitua present erotisoituva erotisoiduttava
long 1st2 erotisoituakseen past erotisoitunut erotisoiduttu
2nd inessive1 erotisoituessa erotisoiduttaessa agent1, 3 erotisoituma
instructive erotisoituen negative erotisoitumaton
3rd inessive erotisoitumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative erotisoitumasta
illative erotisoitumaan
adessive erotisoitumalla
abessive erotisoitumatta
instructive erotisoituman erotisoiduttaman
4th nominative erotisoituminen
partitive erotisoitumista
5th2 erotisoitumaisillaan

Verb[edit]

erotisoitua

  1. Past passive participle of erotisoida in partitive singular.