Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search


(index ha)


From the adjective haalea ‎(lukewarm) +‎ -istaa ‎(-ize).



  1. (transitive) to fade, discolor


Inflection of haalistaa (Kotus type 53/muistaa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. haalistan en haalista 1st sing. olen haalistanut en ole haalistanut
2nd sing. haalistat et haalista 2nd sing. olet haalistanut et ole haalistanut
3rd sing. haalistaa ei haalista 3rd sing. on haalistanut ei ole haalistanut
1st plur. haalistamme emme haalista 1st plur. olemme haalistaneet emme ole haalistaneet
2nd plur. haalistatte ette haalista 2nd plur. olette haalistaneet ette ole haalistaneet
3rd plur. haalistavat eivät haalista 3rd plur. ovat haalistaneet eivät ole haalistaneet
passive haalistetaan ei haalisteta passive on haalistettu ei ole haalistettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. haalistin en haalistanut 1st sing. olin haalistanut en ollut haalistanut
2nd sing. haalistit et haalistanut 2nd sing. olit haalistanut et ollut haalistanut
3rd sing. haalisti ei haalistanut 3rd sing. oli haalistanut ei ollut haalistanut
1st plur. haalistimme emme haalistaneet 1st plur. olimme haalistaneet emme olleet haalistaneet
2nd plur. haalistitte ette haalistaneet 2nd plur. olitte haalistaneet ette olleet haalistaneet
3rd plur. haalistivat eivät haalistaneet 3rd plur. olivat haalistaneet eivät olleet haalistaneet
passive haalistettiin ei haalistettu passive oli haalistettu ei ollut haalistettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. haalistaisin en haalistaisi 1st sing. olisin haalistanut en olisi haalistanut
2nd sing. haalistaisit et haalistaisi 2nd sing. olisit haalistanut et olisi haalistanut
3rd sing. haalistaisi ei haalistaisi 3rd sing. olisi haalistanut ei olisi haalistanut
1st plur. haalistaisimme emme haalistaisi 1st plur. olisimme haalistaneet emme olisi haalistaneet
2nd plur. haalistaisitte ette haalistaisi 2nd plur. olisitte haalistaneet ette olisi haalistaneet
3rd plur. haalistaisivat eivät haalistaisi 3rd plur. olisivat haalistaneet eivät olisi haalistaneet
passive haalistettaisiin ei haalistettaisi passive olisi haalistettu ei olisi haalistettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. haalista älä haalista 2nd sing. ole haalistanut älä ole haalistanut
3rd sing. haalistakoon älköön haalistako 3rd sing. olkoon haalistanut älköön olko haalistanut
1st plur. haalistakaamme älkäämme haalistako 1st plur. olkaamme haalistaneet älkäämme olko haalistaneet
2nd plur. haalistakaa älkää haalistako 2nd plur. olkaa haalistaneet älkää olko haalistaneet
3rd plur. haalistakoot älkööt haalistako 3rd plur. olkoot haalistaneet älkööt olko haalistaneet
passive haalistettakoon älköön haalistettako passive olkoon haalistettu älköön olko haalistettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. haalistanen en haalistane 1st sing. lienen haalistanut en liene haalistanut
2nd sing. haalistanet et haalistane 2nd sing. lienet haalistanut et liene haalistanut
3rd sing. haalistanee ei haalistane 3rd sing. lienee haalistanut ei liene haalistanut
1st plur. haalistanemme emme haalistane 1st plur. lienemme haalistaneet emme liene haalistaneet
2nd plur. haalistanette ette haalistane 2nd plur. lienette haalistaneet ette liene haalistaneet
3rd plur. haalistanevat eivät haalistane 3rd plur. lienevät haalistaneet eivät liene haalistaneet
passive haalistettaneen ei haalistettane passive lienee haalistettu ei liene haalistettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st haalistaa present haalistava haalistettava
long 1st2 haalistaakseen past haalistanut haalistettu
2nd inessive1 haalistaessa haalistettaessa agent1, 3 haalistama
instructive haalistaen negative haalistamaton
3rd inessive haalistamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative haalistamasta
illative haalistamaan
adessive haalistamalla
abessive haalistamatta
instructive haalistaman haalistettaman
4th nominative haalistaminen
partitive haalistamista
5th2 haalistamaisillaan

Derived terms[edit]

Related terms[edit]