Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search




  1. (transitive) Alternative form of haastatella; to interview.


Inflection of haastattaa (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. haastatan en haastata 1st sing. olen haastattanut en ole haastattanut
2nd sing. haastatat et haastata 2nd sing. olet haastattanut et ole haastattanut
3rd sing. haastattaa ei haastata 3rd sing. on haastattanut ei ole haastattanut
1st plur. haastatamme emme haastata 1st plur. olemme haastattaneet emme ole haastattaneet
2nd plur. haastatatte ette haastata 2nd plur. olette haastattaneet ette ole haastattaneet
3rd plur. haastattavat eivät haastata 3rd plur. ovat haastattaneet eivät ole haastattaneet
passive haastatetaan ei haastateta passive on haastatettu ei ole haastatettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. haastatin en haastattanut 1st sing. olin haastattanut en ollut haastattanut
2nd sing. haastatit et haastattanut 2nd sing. olit haastattanut et ollut haastattanut
3rd sing. haastatti ei haastattanut 3rd sing. oli haastattanut ei ollut haastattanut
1st plur. haastatimme emme haastattaneet 1st plur. olimme haastattaneet emme olleet haastattaneet
2nd plur. haastatitte ette haastattaneet 2nd plur. olitte haastattaneet ette olleet haastattaneet
3rd plur. haastattivat eivät haastattaneet 3rd plur. olivat haastattaneet eivät olleet haastattaneet
passive haastatettiin ei haastatettu passive oli haastatettu ei ollut haastatettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. haastattaisin en haastattaisi 1st sing. olisin haastattanut en olisi haastattanut
2nd sing. haastattaisit et haastattaisi 2nd sing. olisit haastattanut et olisi haastattanut
3rd sing. haastattaisi ei haastattaisi 3rd sing. olisi haastattanut ei olisi haastattanut
1st plur. haastattaisimme emme haastattaisi 1st plur. olisimme haastattaneet emme olisi haastattaneet
2nd plur. haastattaisitte ette haastattaisi 2nd plur. olisitte haastattaneet ette olisi haastattaneet
3rd plur. haastattaisivat eivät haastattaisi 3rd plur. olisivat haastattaneet eivät olisi haastattaneet
passive haastatettaisiin ei haastatettaisi passive olisi haastatettu ei olisi haastatettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. haastata älä haastata 2nd sing. ole haastattanut älä ole haastattanut
3rd sing. haastattakoon älköön haastattako 3rd sing. olkoon haastattanut älköön olko haastattanut
1st plur. haastattakaamme älkäämme haastattako 1st plur. olkaamme haastattaneet älkäämme olko haastattaneet
2nd plur. haastattakaa älkää haastattako 2nd plur. olkaa haastattaneet älkää olko haastattaneet
3rd plur. haastattakoot älkööt haastattako 3rd plur. olkoot haastattaneet älkööt olko haastattaneet
passive haastatettakoon älköön haastatettako passive olkoon haastatettu älköön olko haastatettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. haastattanen en haastattane 1st sing. lienen haastattanut en liene haastattanut
2nd sing. haastattanet et haastattane 2nd sing. lienet haastattanut et liene haastattanut
3rd sing. haastattanee ei haastattane 3rd sing. lienee haastattanut ei liene haastattanut
1st plur. haastattanemme emme haastattane 1st plur. lienemme haastattaneet emme liene haastattaneet
2nd plur. haastattanette ette haastattane 2nd plur. lienette haastattaneet ette liene haastattaneet
3rd plur. haastattanevat eivät haastattane 3rd plur. lienevät haastattaneet eivät liene haastattaneet
passive haastatettaneen ei haastatettane passive lienee haastatettu ei liene haastatettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st haastattaa present haastattava haastatettava
long 1st2 haastattaakseen past haastattanut haastatettu
2nd inessive1 haastattaessa haastatettaessa agent1, 3 haastattama
instructive haastattaen negative haastattamaton
3rd inessive haastattamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative haastattamasta
illative haastattamaan
adessive haastattamalla
abessive haastattamatta
instructive haastattaman haastatettaman
4th nominative haastattaminen
partitive haastattamista
5th2 haastattamaisillaan