hauskuuttaa

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

From hauska ‎(funny, amusing)

Alternative forms[edit]

Verb[edit]

hauskuuttaa

  1. (transitive) to amuse (to cause laughter, to be funny)

Conjugation[edit]

Inflection of hauskuuttaa (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. hauskuutan en hauskuuta 1st sing. olen hauskuuttanut en ole hauskuuttanut
2nd sing. hauskuutat et hauskuuta 2nd sing. olet hauskuuttanut et ole hauskuuttanut
3rd sing. hauskuuttaa ei hauskuuta 3rd sing. on hauskuuttanut ei ole hauskuuttanut
1st plur. hauskuutamme emme hauskuuta 1st plur. olemme hauskuuttaneet emme ole hauskuuttaneet
2nd plur. hauskuutatte ette hauskuuta 2nd plur. olette hauskuuttaneet ette ole hauskuuttaneet
3rd plur. hauskuuttavat eivät hauskuuta 3rd plur. ovat hauskuuttaneet eivät ole hauskuuttaneet
passive hauskuutetaan ei hauskuuteta passive on hauskuutettu ei ole hauskuutettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. hauskuutin en hauskuuttanut 1st sing. olin hauskuuttanut en ollut hauskuuttanut
2nd sing. hauskuutit et hauskuuttanut 2nd sing. olit hauskuuttanut et ollut hauskuuttanut
3rd sing. hauskuutti ei hauskuuttanut 3rd sing. oli hauskuuttanut ei ollut hauskuuttanut
1st plur. hauskuutimme emme hauskuuttaneet 1st plur. olimme hauskuuttaneet emme olleet hauskuuttaneet
2nd plur. hauskuutitte ette hauskuuttaneet 2nd plur. olitte hauskuuttaneet ette olleet hauskuuttaneet
3rd plur. hauskuuttivat eivät hauskuuttaneet 3rd plur. olivat hauskuuttaneet eivät olleet hauskuuttaneet
passive hauskuutettiin ei hauskuutettu passive oli hauskuutettu ei ollut hauskuutettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. hauskuuttaisin en hauskuuttaisi 1st sing. olisin hauskuuttanut en olisi hauskuuttanut
2nd sing. hauskuuttaisit et hauskuuttaisi 2nd sing. olisit hauskuuttanut et olisi hauskuuttanut
3rd sing. hauskuuttaisi ei hauskuuttaisi 3rd sing. olisi hauskuuttanut ei olisi hauskuuttanut
1st plur. hauskuuttaisimme emme hauskuuttaisi 1st plur. olisimme hauskuuttaneet emme olisi hauskuuttaneet
2nd plur. hauskuuttaisitte ette hauskuuttaisi 2nd plur. olisitte hauskuuttaneet ette olisi hauskuuttaneet
3rd plur. hauskuuttaisivat eivät hauskuuttaisi 3rd plur. olisivat hauskuuttaneet eivät olisi hauskuuttaneet
passive hauskuutettaisiin ei hauskuutettaisi passive olisi hauskuutettu ei olisi hauskuutettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. hauskuuta älä hauskuuta 2nd sing. ole hauskuuttanut älä ole hauskuuttanut
3rd sing. hauskuuttakoon älköön hauskuuttako 3rd sing. olkoon hauskuuttanut älköön olko hauskuuttanut
1st plur. hauskuuttakaamme älkäämme hauskuuttako 1st plur. olkaamme hauskuuttaneet älkäämme olko hauskuuttaneet
2nd plur. hauskuuttakaa älkää hauskuuttako 2nd plur. olkaa hauskuuttaneet älkää olko hauskuuttaneet
3rd plur. hauskuuttakoot älkööt hauskuuttako 3rd plur. olkoot hauskuuttaneet älkööt olko hauskuuttaneet
passive hauskuutettakoon älköön hauskuutettako passive olkoon hauskuutettu älköön olko hauskuutettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. hauskuuttanen en hauskuuttane 1st sing. lienen hauskuuttanut en liene hauskuuttanut
2nd sing. hauskuuttanet et hauskuuttane 2nd sing. lienet hauskuuttanut et liene hauskuuttanut
3rd sing. hauskuuttanee ei hauskuuttane 3rd sing. lienee hauskuuttanut ei liene hauskuuttanut
1st plur. hauskuuttanemme emme hauskuuttane 1st plur. lienemme hauskuuttaneet emme liene hauskuuttaneet
2nd plur. hauskuuttanette ette hauskuuttane 2nd plur. lienette hauskuuttaneet ette liene hauskuuttaneet
3rd plur. hauskuuttanevat eivät hauskuuttane 3rd plur. lienevät hauskuuttaneet eivät liene hauskuuttaneet
passive hauskuutettaneen ei hauskuutettane passive lienee hauskuutettu ei liene hauskuutettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st hauskuuttaa present hauskuuttava hauskuutettava
long 1st2 hauskuuttaakseen past hauskuuttanut hauskuutettu
2nd inessive1 hauskuuttaessa hauskuutettaessa agent1, 3 hauskuuttama
instructive hauskuuttaen negative hauskuuttamaton
3rd inessive hauskuuttamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative hauskuuttamasta
illative hauskuuttamaan
adessive hauskuuttamalla
abessive hauskuuttamatta
instructive hauskuuttaman hauskuutettaman
4th nominative hauskuuttaminen
partitive hauskuuttamista
5th2 hauskuuttamaisillaan

Synonyms[edit]