hyväksyttää

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

hyväksyä(to approve) >

Verb[edit]

hyväksyttää

  1. (transitive) to get an approval, to have somebody else approve
    Minun täytyy hyväksyttää tämä esimiehelläni.
    I must get the approval of my superior on this.

Conjugation[edit]

Inflection of hyväksyttää (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. hyväksytän en hyväksytä 1st sing. olen hyväksyttänyt en ole hyväksyttänyt
2nd sing. hyväksytät et hyväksytä 2nd sing. olet hyväksyttänyt et ole hyväksyttänyt
3rd sing. hyväksyttää ei hyväksytä 3rd sing. on hyväksyttänyt ei ole hyväksyttänyt
1st plur. hyväksytämme emme hyväksytä 1st plur. olemme hyväksyttäneet emme ole hyväksyttäneet
2nd plur. hyväksytätte ette hyväksytä 2nd plur. olette hyväksyttäneet ette ole hyväksyttäneet
3rd plur. hyväksyttävät eivät hyväksytä 3rd plur. ovat hyväksyttäneet eivät ole hyväksyttäneet
passive hyväksytetään ei hyväksytetä passive on hyväksytetty ei ole hyväksytetty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. hyväksytin en hyväksyttänyt 1st sing. olin hyväksyttänyt en ollut hyväksyttänyt
2nd sing. hyväksytit et hyväksyttänyt 2nd sing. olit hyväksyttänyt et ollut hyväksyttänyt
3rd sing. hyväksytti ei hyväksyttänyt 3rd sing. oli hyväksyttänyt ei ollut hyväksyttänyt
1st plur. hyväksytimme emme hyväksyttäneet 1st plur. olimme hyväksyttäneet emme olleet hyväksyttäneet
2nd plur. hyväksytitte ette hyväksyttäneet 2nd plur. olitte hyväksyttäneet ette olleet hyväksyttäneet
3rd plur. hyväksyttivät eivät hyväksyttäneet 3rd plur. olivat hyväksyttäneet eivät olleet hyväksyttäneet
passive hyväksytettiin ei hyväksytetty passive oli hyväksytetty ei ollut hyväksytetty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. hyväksyttäisin en hyväksyttäisi 1st sing. olisin hyväksyttänyt en olisi hyväksyttänyt
2nd sing. hyväksyttäisit et hyväksyttäisi 2nd sing. olisit hyväksyttänyt et olisi hyväksyttänyt
3rd sing. hyväksyttäisi ei hyväksyttäisi 3rd sing. olisi hyväksyttänyt ei olisi hyväksyttänyt
1st plur. hyväksyttäisimme emme hyväksyttäisi 1st plur. olisimme hyväksyttäneet emme olisi hyväksyttäneet
2nd plur. hyväksyttäisitte ette hyväksyttäisi 2nd plur. olisitte hyväksyttäneet ette olisi hyväksyttäneet
3rd plur. hyväksyttäisivät eivät hyväksyttäisi 3rd plur. olisivat hyväksyttäneet eivät olisi hyväksyttäneet
passive hyväksytettäisiin ei hyväksytettäisi passive olisi hyväksytetty ei olisi hyväksytetty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. hyväksytä älä hyväksytä 2nd sing. ole hyväksyttänyt älä ole hyväksyttänyt
3rd sing. hyväksyttäköön älköön hyväksyttäkö 3rd sing. olkoon hyväksyttänyt älköön olko hyväksyttänyt
1st plur. hyväksyttäkäämme älkäämme hyväksyttäkö 1st plur. olkaamme hyväksyttäneet älkäämme olko hyväksyttäneet
2nd plur. hyväksyttäkää älkää hyväksyttäkö 2nd plur. olkaa hyväksyttäneet älkää olko hyväksyttäneet
3rd plur. hyväksyttäkööt älkööt hyväksyttäkö 3rd plur. olkoot hyväksyttäneet älkööt olko hyväksyttäneet
passive hyväksytettäköön älköön hyväksytettäkö passive olkoon hyväksytetty älköön olko hyväksytetty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. hyväksyttänen en hyväksyttäne 1st sing. lienen hyväksyttänyt en liene hyväksyttänyt
2nd sing. hyväksyttänet et hyväksyttäne 2nd sing. lienet hyväksyttänyt et liene hyväksyttänyt
3rd sing. hyväksyttänee ei hyväksyttäne 3rd sing. lienee hyväksyttänyt ei liene hyväksyttänyt
1st plur. hyväksyttänemme emme hyväksyttäne 1st plur. lienemme hyväksyttäneet emme liene hyväksyttäneet
2nd plur. hyväksyttänette ette hyväksyttäne 2nd plur. lienette hyväksyttäneet ette liene hyväksyttäneet
3rd plur. hyväksyttänevät eivät hyväksyttäne 3rd plur. lienevät hyväksyttäneet eivät liene hyväksyttäneet
passive hyväksytettäneen ei hyväksytettäne passive lienee hyväksytetty ei liene hyväksytetty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st hyväksyttää present hyväksyttävä hyväksytettävä
long 1st2 hyväksyttääkseen past hyväksyttänyt hyväksytetty
2nd inessive1 hyväksyttäessä hyväksytettäessä agent1, 3 hyväksyttämä
instructive hyväksyttäen negative hyväksyttämätön
3rd inessive hyväksyttämässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative hyväksyttämästä
illative hyväksyttämään
adessive hyväksyttämällä
abessive hyväksyttämättä
instructive hyväksyttämän hyväksytettämän
4th nominative hyväksyttäminen
partitive hyväksyttämistä
5th2 hyväksyttämäisillään