järjestyä

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

(index j)

Etymology[edit]

Pronunciation[edit]

  • Hyphenation: jär‧jes‧ty‧ä
  • IPA(key): /ˈjærjestyæ(ʔ)/

Verb[edit]

järjestyä

  1. (intransitive) To be(come) organized.

Conjugation[edit]

Inflection of järjestyä (Kotus type 52/sanoa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. järjestyn en järjesty 1st sing. olen järjestynyt en ole järjestynyt
2nd sing. järjestyt et järjesty 2nd sing. olet järjestynyt et ole järjestynyt
3rd sing. järjestyy ei järjesty 3rd sing. on järjestynyt ei ole järjestynyt
1st plur. järjestymme emme järjesty 1st plur. olemme järjestyneet emme ole järjestyneet
2nd plur. järjestytte ette järjesty 2nd plur. olette järjestyneet ette ole järjestyneet
3rd plur. järjestyvät eivät järjesty 3rd plur. ovat järjestyneet eivät ole järjestyneet
passive järjestytään ei järjestytä passive on järjestytty ei ole järjestytty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. järjestyin en järjestynyt 1st sing. olin järjestynyt en ollut järjestynyt
2nd sing. järjestyit et järjestynyt 2nd sing. olit järjestynyt et ollut järjestynyt
3rd sing. järjestyi ei järjestynyt 3rd sing. oli järjestynyt ei ollut järjestynyt
1st plur. järjestyimme emme järjestyneet 1st plur. olimme järjestyneet emme olleet järjestyneet
2nd plur. järjestyitte ette järjestyneet 2nd plur. olitte järjestyneet ette olleet järjestyneet
3rd plur. järjestyivät eivät järjestyneet 3rd plur. olivat järjestyneet eivät olleet järjestyneet
passive järjestyttiin ei järjestytty passive oli järjestytty ei ollut järjestytty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. järjestyisin en järjestyisi 1st sing. olisin järjestynyt en olisi järjestynyt
2nd sing. järjestyisit et järjestyisi 2nd sing. olisit järjestynyt et olisi järjestynyt
3rd sing. järjestyisi ei järjestyisi 3rd sing. olisi järjestynyt ei olisi järjestynyt
1st plur. järjestyisimme emme järjestyisi 1st plur. olisimme järjestyneet emme olisi järjestyneet
2nd plur. järjestyisitte ette järjestyisi 2nd plur. olisitte järjestyneet ette olisi järjestyneet
3rd plur. järjestyisivät eivät järjestyisi 3rd plur. olisivat järjestyneet eivät olisi järjestyneet
passive järjestyttäisiin ei järjestyttäisi passive olisi järjestytty ei olisi järjestytty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. järjesty älä järjesty 2nd sing. ole järjestynyt älä ole järjestynyt
3rd sing. järjestyköön älköön järjestykö 3rd sing. olkoon järjestynyt älköön olko järjestynyt
1st plur. järjestykäämme älkäämme järjestykö 1st plur. olkaamme järjestyneet älkäämme olko järjestyneet
2nd plur. järjestykää älkää järjestykö 2nd plur. olkaa järjestyneet älkää olko järjestyneet
3rd plur. järjestykööt älkööt järjestykö 3rd plur. olkoot järjestyneet älkööt olko järjestyneet
passive järjestyttäköön älköön järjestyttäkö passive olkoon järjestytty älköön olko järjestytty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. järjestynen en järjestyne 1st sing. lienen järjestynyt en liene järjestynyt
2nd sing. järjestynet et järjestyne 2nd sing. lienet järjestynyt et liene järjestynyt
3rd sing. järjestynee ei järjestyne 3rd sing. lienee järjestynyt ei liene järjestynyt
1st plur. järjestynemme emme järjestyne 1st plur. lienemme järjestyneet emme liene järjestyneet
2nd plur. järjestynette ette järjestyne 2nd plur. lienette järjestyneet ette liene järjestyneet
3rd plur. järjestynevät eivät järjestyne 3rd plur. lienevät järjestyneet eivät liene järjestyneet
passive järjestyttäneen ei järjestyttäne passive lienee järjestytty ei liene järjestytty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st järjestyä present järjestyvä järjestyttävä
long 1st2 järjestyäkseen past järjestynyt järjestytty
2nd inessive1 järjestyessä järjestyttäessä agent1, 3 järjestymä
instructive järjestyen negative järjestymätön
3rd inessive järjestymässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative järjestymästä
illative järjestymään
adessive järjestymällä
abessive järjestymättä
instructive järjestymän järjestyttämän
4th nominative järjestyminen
partitive järjestymistä
5th2 järjestymäisillään

Related terms[edit]