järkiinnyttää

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

järkiintyä +‎ -ttää; causative aspect of järkiintyä

Verb[edit]

järkiinnyttää

  1. to make one come to his senses (to cause to become reasonable, comprehending, or responsible)
    Kysyin häneltä, mikä hänet järkiinnytti.
    I asked him what made him come to his senses.

Conjugation[edit]

Inflection of järkiinnyttää (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. järkiinnytän en järkiinnytä 1st sing. olen järkiinnyttänyt en ole järkiinnyttänyt
2nd sing. järkiinnytät et järkiinnytä 2nd sing. olet järkiinnyttänyt et ole järkiinnyttänyt
3rd sing. järkiinnyttää ei järkiinnytä 3rd sing. on järkiinnyttänyt ei ole järkiinnyttänyt
1st plur. järkiinnytämme emme järkiinnytä 1st plur. olemme järkiinnyttäneet emme ole järkiinnyttäneet
2nd plur. järkiinnytätte ette järkiinnytä 2nd plur. olette järkiinnyttäneet ette ole järkiinnyttäneet
3rd plur. järkiinnyttävät eivät järkiinnytä 3rd plur. ovat järkiinnyttäneet eivät ole järkiinnyttäneet
passive järkiinnytetään ei järkiinnytetä passive on järkiinnytetty ei ole järkiinnytetty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. järkiinnytin en järkiinnyttänyt 1st sing. olin järkiinnyttänyt en ollut järkiinnyttänyt
2nd sing. järkiinnytit et järkiinnyttänyt 2nd sing. olit järkiinnyttänyt et ollut järkiinnyttänyt
3rd sing. järkiinnytti ei järkiinnyttänyt 3rd sing. oli järkiinnyttänyt ei ollut järkiinnyttänyt
1st plur. järkiinnytimme emme järkiinnyttäneet 1st plur. olimme järkiinnyttäneet emme olleet järkiinnyttäneet
2nd plur. järkiinnytitte ette järkiinnyttäneet 2nd plur. olitte järkiinnyttäneet ette olleet järkiinnyttäneet
3rd plur. järkiinnyttivät eivät järkiinnyttäneet 3rd plur. olivat järkiinnyttäneet eivät olleet järkiinnyttäneet
passive järkiinnytettiin ei järkiinnytetty passive oli järkiinnytetty ei ollut järkiinnytetty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. järkiinnyttäisin en järkiinnyttäisi 1st sing. olisin järkiinnyttänyt en olisi järkiinnyttänyt
2nd sing. järkiinnyttäisit et järkiinnyttäisi 2nd sing. olisit järkiinnyttänyt et olisi järkiinnyttänyt
3rd sing. järkiinnyttäisi ei järkiinnyttäisi 3rd sing. olisi järkiinnyttänyt ei olisi järkiinnyttänyt
1st plur. järkiinnyttäisimme emme järkiinnyttäisi 1st plur. olisimme järkiinnyttäneet emme olisi järkiinnyttäneet
2nd plur. järkiinnyttäisitte ette järkiinnyttäisi 2nd plur. olisitte järkiinnyttäneet ette olisi järkiinnyttäneet
3rd plur. järkiinnyttäisivät eivät järkiinnyttäisi 3rd plur. olisivat järkiinnyttäneet eivät olisi järkiinnyttäneet
passive järkiinnytettäisiin ei järkiinnytettäisi passive olisi järkiinnytetty ei olisi järkiinnytetty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. järkiinnytä älä järkiinnytä 2nd sing. ole järkiinnyttänyt älä ole järkiinnyttänyt
3rd sing. järkiinnyttäköön älköön järkiinnyttäkö 3rd sing. olkoon järkiinnyttänyt älköön olko järkiinnyttänyt
1st plur. järkiinnyttäkäämme älkäämme järkiinnyttäkö 1st plur. olkaamme järkiinnyttäneet älkäämme olko järkiinnyttäneet
2nd plur. järkiinnyttäkää älkää järkiinnyttäkö 2nd plur. olkaa järkiinnyttäneet älkää olko järkiinnyttäneet
3rd plur. järkiinnyttäkööt älkööt järkiinnyttäkö 3rd plur. olkoot järkiinnyttäneet älkööt olko järkiinnyttäneet
passive järkiinnytettäköön älköön järkiinnytettäkö passive olkoon järkiinnytetty älköön olko järkiinnytetty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. järkiinnyttänen en järkiinnyttäne 1st sing. lienen järkiinnyttänyt en liene järkiinnyttänyt
2nd sing. järkiinnyttänet et järkiinnyttäne 2nd sing. lienet järkiinnyttänyt et liene järkiinnyttänyt
3rd sing. järkiinnyttänee ei järkiinnyttäne 3rd sing. lienee järkiinnyttänyt ei liene järkiinnyttänyt
1st plur. järkiinnyttänemme emme järkiinnyttäne 1st plur. lienemme järkiinnyttäneet emme liene järkiinnyttäneet
2nd plur. järkiinnyttänette ette järkiinnyttäne 2nd plur. lienette järkiinnyttäneet ette liene järkiinnyttäneet
3rd plur. järkiinnyttänevät eivät järkiinnyttäne 3rd plur. lienevät järkiinnyttäneet eivät liene järkiinnyttäneet
passive järkiinnytettäneen ei järkiinnytettäne passive lienee järkiinnytetty ei liene järkiinnytetty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st järkiinnyttää present järkiinnyttävä järkiinnytettävä
long 1st2 järkiinnyttääkseen past järkiinnyttänyt järkiinnytetty
2nd inessive1 järkiinnyttäessä järkiinnytettäessä agent1, 3 järkiinnyttämä
instructive järkiinnyttäen negative järkiinnyttämätön
3rd inessive järkiinnyttämässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative järkiinnyttämästä
illative järkiinnyttämään
adessive järkiinnyttämällä
abessive järkiinnyttämättä
instructive järkiinnyttämän järkiinnytettämän
4th nominative järkiinnyttäminen
partitive järkiinnyttämistä
5th2 järkiinnyttämäisillään

Synonyms[edit]