järkiintyä

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

järkiintyä

  1. (intransitive) To come to one's senses.

Conjugation[edit]

Inflection of järkiintyä (Kotus type 52/sanoa, nt-nn gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. järkiinnyn en järkiinnyˣ 1st sing. olen järkiintynyt en oleˣ järkiintynyt
2nd sing. järkiinnyt et järkiinnyˣ 2nd sing. olet järkiintynyt et oleˣ järkiintynyt
3rd sing. järkiintyy ei järkiinnyˣ 3rd sing. on järkiintynyt ei oleˣ järkiintynyt
1st plur. järkiinnymme emme järkiinnyˣ 1st plur. olemme järkiintyneet emme oleˣ järkiintyneet
2nd plur. järkiinnytte ette järkiinnyˣ 2nd plur. olette järkiintyneet ette oleˣ järkiintyneet
3rd plur. järkiintyvät eivät järkiinnyˣ 3rd plur. ovat järkiintyneet eivät oleˣ järkiintyneet
passive järkiinnytään ei järkiinnytäˣ passive on järkiinnytty ei oleˣ järkiinnytty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. järkiinnyin en järkiintynyt 1st sing. olin järkiintynyt en ollut järkiintynyt
2nd sing. järkiinnyit et järkiintynyt 2nd sing. olit järkiintynyt et ollut järkiintynyt
3rd sing. järkiintyi ei järkiintynyt 3rd sing. oli järkiintynyt ei ollut järkiintynyt
1st plur. järkiinnyimme emme järkiintyneet 1st plur. olimme järkiintyneet emme olleet järkiintyneet
2nd plur. järkiinnyitte ette järkiintyneet 2nd plur. olitte järkiintyneet ette olleet järkiintyneet
3rd plur. järkiintyivät eivät järkiintyneet 3rd plur. olivat järkiintyneet eivät olleet järkiintyneet
passive järkiinnyttiin ei järkiinnytty passive oli järkiinnytty ei ollut järkiinnytty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. järkiintyisin en järkiintyisi 1st sing. olisin järkiintynyt en olisi järkiintynyt
2nd sing. järkiintyisit et järkiintyisi 2nd sing. olisit järkiintynyt et olisi järkiintynyt
3rd sing. järkiintyisi ei järkiintyisi 3rd sing. olisi järkiintynyt ei olisi järkiintynyt
1st plur. järkiintyisimme emme järkiintyisi 1st plur. olisimme järkiintyneet emme olisi järkiintyneet
2nd plur. järkiintyisitte ette järkiintyisi 2nd plur. olisitte järkiintyneet ette olisi järkiintyneet
3rd plur. järkiintyisivät eivät järkiintyisi 3rd plur. olisivat järkiintyneet eivät olisi järkiintyneet
passive järkiinnyttäisiin ei järkiinnyttäisi passive olisi järkiinnytty ei olisi järkiinnytty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. järkiinnyˣ älä järkiinnyˣ 2nd sing. oleˣ järkiintynyt älä oleˣ järkiintynyt
3rd sing. järkiintyköön älköön järkiintyköˣ 3rd sing. olkoon järkiintynyt älköön olkoˣ järkiintynyt
1st plur. järkiintykäämme älkäämme järkiintyköˣ 1st plur. olkaamme järkiintyneet älkäämme olkoˣ järkiintyneet
2nd plur. järkiintykää älkää järkiintyköˣ 2nd plur. olkaa järkiintyneet älkää olkoˣ järkiintyneet
3rd plur. järkiintykööt älkööt järkiintyköˣ 3rd plur. olkoot järkiintyneet älkööt olkoˣ järkiintyneet
passive järkiinnyttäköön älköön järkiinnyttäköˣ passive olkoon järkiinnytty älköön olkoˣ järkiinnytty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. järkiintynen en järkiintyneˣ 1st sing. lienen järkiintynyt en lieneˣ järkiintynyt
2nd sing. järkiintynet et järkiintyneˣ 2nd sing. lienet järkiintynyt et lieneˣ järkiintynyt
3rd sing. järkiintynee ei järkiintyneˣ 3rd sing. lienee järkiintynyt ei lieneˣ järkiintynyt
1st plur. järkiintynemme emme järkiintyneˣ 1st plur. lienemme järkiintyneet emme lieneˣ järkiintyneet
2nd plur. järkiintynette ette järkiintyneˣ 2nd plur. lienette järkiintyneet ette lieneˣ järkiintyneet
3rd plur. järkiintynevät eivät järkiintyneˣ 3rd plur. lienevät järkiintyneet eivät lieneˣ järkiintyneet
passive järkiinnyttäneen ei järkiinnyttäneˣ passive lienee järkiinnytty ei lieneˣ järkiinnytty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st järkiintyäˣ present järkiintyvä järkiinnyttävä
long 1st2 järkiintyäkseen past järkiintynyt järkiinnytty
2nd inessive1 järkiintyessä järkiinnyttäessä agent1, 3 järkiintymä
instructive järkiintyen negative järkiintymätön
3rd inessive järkiintymässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative järkiintymästä
illative järkiintymään
adessive järkiintymällä
abessive järkiintymättä
instructive järkiintymän järkiinnyttämän
4th nominative järkiintyminen
partitive järkiintymistä
5th2 järkiintymäisillään

Synonyms[edit]

Antonyms[edit]