juoksettua

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

juoksettua

  1. (dairy) To curdle (to form curds).

Conjugation[edit]

Inflection of juoksettua (Kotus type 52/sanoa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. juoksetun en juoksetu 1st sing. olen juoksettunut en ole juoksettunut
2nd sing. juoksetut et juoksetu 2nd sing. olet juoksettunut et ole juoksettunut
3rd sing. juoksettuu ei juoksetu 3rd sing. on juoksettunut ei ole juoksettunut
1st plur. juoksetumme emme juoksetu 1st plur. olemme juoksettuneet emme ole juoksettuneet
2nd plur. juoksetutte ette juoksetu 2nd plur. olette juoksettuneet ette ole juoksettuneet
3rd plur. juoksettuvat eivät juoksetu 3rd plur. ovat juoksettuneet eivät ole juoksettuneet
passive juoksetutaan ei juoksetuta passive on juoksetuttu ei ole juoksetuttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. juoksetuin en juoksettunut 1st sing. olin juoksettunut en ollut juoksettunut
2nd sing. juoksetuit et juoksettunut 2nd sing. olit juoksettunut et ollut juoksettunut
3rd sing. juoksettui ei juoksettunut 3rd sing. oli juoksettunut ei ollut juoksettunut
1st plur. juoksetuimme emme juoksettuneet 1st plur. olimme juoksettuneet emme olleet juoksettuneet
2nd plur. juoksetuitte ette juoksettuneet 2nd plur. olitte juoksettuneet ette olleet juoksettuneet
3rd plur. juoksettuivat eivät juoksettuneet 3rd plur. olivat juoksettuneet eivät olleet juoksettuneet
passive juoksetuttiin ei juoksetuttu passive oli juoksetuttu ei ollut juoksetuttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. juoksettuisin en juoksettuisi 1st sing. olisin juoksettunut en olisi juoksettunut
2nd sing. juoksettuisit et juoksettuisi 2nd sing. olisit juoksettunut et olisi juoksettunut
3rd sing. juoksettuisi ei juoksettuisi 3rd sing. olisi juoksettunut ei olisi juoksettunut
1st plur. juoksettuisimme emme juoksettuisi 1st plur. olisimme juoksettuneet emme olisi juoksettuneet
2nd plur. juoksettuisitte ette juoksettuisi 2nd plur. olisitte juoksettuneet ette olisi juoksettuneet
3rd plur. juoksettuisivat eivät juoksettuisi 3rd plur. olisivat juoksettuneet eivät olisi juoksettuneet
passive juoksetuttaisiin ei juoksetuttaisi passive olisi juoksetuttu ei olisi juoksetuttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. juoksetu älä juoksetu 2nd sing. ole juoksettunut älä ole juoksettunut
3rd sing. juoksettukoon älköön juoksettuko 3rd sing. olkoon juoksettunut älköön olko juoksettunut
1st plur. juoksettukaamme älkäämme juoksettuko 1st plur. olkaamme juoksettuneet älkäämme olko juoksettuneet
2nd plur. juoksettukaa älkää juoksettuko 2nd plur. olkaa juoksettuneet älkää olko juoksettuneet
3rd plur. juoksettukoot älkööt juoksettuko 3rd plur. olkoot juoksettuneet älkööt olko juoksettuneet
passive juoksetuttakoon älköön juoksetuttako passive olkoon juoksetuttu älköön olko juoksetuttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. juoksettunen en juoksettune 1st sing. lienen juoksettunut en liene juoksettunut
2nd sing. juoksettunet et juoksettune 2nd sing. lienet juoksettunut et liene juoksettunut
3rd sing. juoksettunee ei juoksettune 3rd sing. lienee juoksettunut ei liene juoksettunut
1st plur. juoksettunemme emme juoksettune 1st plur. lienemme juoksettuneet emme liene juoksettuneet
2nd plur. juoksettunette ette juoksettune 2nd plur. lienette juoksettuneet ette liene juoksettuneet
3rd plur. juoksettunevat eivät juoksettune 3rd plur. lienevät juoksettuneet eivät liene juoksettuneet
passive juoksetuttaneen ei juoksetuttane passive lienee juoksetuttu ei liene juoksetuttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st juoksettua present juoksettuva juoksetuttava
long 1st2 juoksettuakseen past juoksettunut juoksetuttu
2nd inessive1 juoksettuessa juoksetuttaessa agent1, 3 juoksettuma
instructive juoksettuen negative juoksettumaton
3rd inessive juoksettumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative juoksettumasta
illative juoksettumaan
adessive juoksettumalla
abessive juoksettumatta
instructive juoksettuman juoksetuttaman
4th nominative juoksettuminen
partitive juoksettumista
5th2 juoksettumaisillaan

Related terms[edit]