Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search




  1. (transitive, dairy) To curdle (to cause to form curds).


Inflection of juoksettaa (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. juoksetan en juokseta 1st sing. olen juoksettanut en ole juoksettanut
2nd sing. juoksetat et juokseta 2nd sing. olet juoksettanut et ole juoksettanut
3rd sing. juoksettaa ei juokseta 3rd sing. on juoksettanut ei ole juoksettanut
1st plur. juoksetamme emme juokseta 1st plur. olemme juoksettaneet emme ole juoksettaneet
2nd plur. juoksetatte ette juokseta 2nd plur. olette juoksettaneet ette ole juoksettaneet
3rd plur. juoksettavat eivät juokseta 3rd plur. ovat juoksettaneet eivät ole juoksettaneet
passive juoksetetaan ei juokseteta passive on juoksetettu ei ole juoksetettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. juoksetin en juoksettanut 1st sing. olin juoksettanut en ollut juoksettanut
2nd sing. juoksetit et juoksettanut 2nd sing. olit juoksettanut et ollut juoksettanut
3rd sing. juoksetti ei juoksettanut 3rd sing. oli juoksettanut ei ollut juoksettanut
1st plur. juoksetimme emme juoksettaneet 1st plur. olimme juoksettaneet emme olleet juoksettaneet
2nd plur. juoksetitte ette juoksettaneet 2nd plur. olitte juoksettaneet ette olleet juoksettaneet
3rd plur. juoksettivat eivät juoksettaneet 3rd plur. olivat juoksettaneet eivät olleet juoksettaneet
passive juoksetettiin ei juoksetettu passive oli juoksetettu ei ollut juoksetettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. juoksettaisin en juoksettaisi 1st sing. olisin juoksettanut en olisi juoksettanut
2nd sing. juoksettaisit et juoksettaisi 2nd sing. olisit juoksettanut et olisi juoksettanut
3rd sing. juoksettaisi ei juoksettaisi 3rd sing. olisi juoksettanut ei olisi juoksettanut
1st plur. juoksettaisimme emme juoksettaisi 1st plur. olisimme juoksettaneet emme olisi juoksettaneet
2nd plur. juoksettaisitte ette juoksettaisi 2nd plur. olisitte juoksettaneet ette olisi juoksettaneet
3rd plur. juoksettaisivat eivät juoksettaisi 3rd plur. olisivat juoksettaneet eivät olisi juoksettaneet
passive juoksetettaisiin ei juoksetettaisi passive olisi juoksetettu ei olisi juoksetettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. juokseta älä juokseta 2nd sing. ole juoksettanut älä ole juoksettanut
3rd sing. juoksettakoon älköön juoksettako 3rd sing. olkoon juoksettanut älköön olko juoksettanut
1st plur. juoksettakaamme älkäämme juoksettako 1st plur. olkaamme juoksettaneet älkäämme olko juoksettaneet
2nd plur. juoksettakaa älkää juoksettako 2nd plur. olkaa juoksettaneet älkää olko juoksettaneet
3rd plur. juoksettakoot älkööt juoksettako 3rd plur. olkoot juoksettaneet älkööt olko juoksettaneet
passive juoksetettakoon älköön juoksetettako passive olkoon juoksetettu älköön olko juoksetettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. juoksettanen en juoksettane 1st sing. lienen juoksettanut en liene juoksettanut
2nd sing. juoksettanet et juoksettane 2nd sing. lienet juoksettanut et liene juoksettanut
3rd sing. juoksettanee ei juoksettane 3rd sing. lienee juoksettanut ei liene juoksettanut
1st plur. juoksettanemme emme juoksettane 1st plur. lienemme juoksettaneet emme liene juoksettaneet
2nd plur. juoksettanette ette juoksettane 2nd plur. lienette juoksettaneet ette liene juoksettaneet
3rd plur. juoksettanevat eivät juoksettane 3rd plur. lienevät juoksettaneet eivät liene juoksettaneet
passive juoksetettaneen ei juoksetettane passive lienee juoksetettu ei liene juoksetettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st juoksettaa present juoksettava juoksetettava
long 1st2 juoksettaakseen past juoksettanut juoksetettu
2nd inessive1 juoksettaessa juoksetettaessa agent1, 3 juoksettama
instructive juoksettaen negative juoksettamaton
3rd inessive juoksettamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative juoksettamasta
illative juoksettamaan
adessive juoksettamalla
abessive juoksettamatta
instructive juoksettaman juoksetettaman
4th nominative juoksettaminen
partitive juoksettamista
5th2 juoksettamaisillaan

Related terms[edit]