kaupunkimaistaa

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

From kaupunki ‎(town, city).

Verb[edit]

kaupunkimaistaa

  1. (transitive) To urbanize (to make something more urban in character).

Conjugation[edit]

Inflection of kaupunkimaistaa (Kotus type 53/muistaa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kaupunkimaistan en kaupunkimaista 1st sing. olen kaupunkimaistanut en ole kaupunkimaistanut
2nd sing. kaupunkimaistat et kaupunkimaista 2nd sing. olet kaupunkimaistanut et ole kaupunkimaistanut
3rd sing. kaupunkimaistaa ei kaupunkimaista 3rd sing. on kaupunkimaistanut ei ole kaupunkimaistanut
1st plur. kaupunkimaistamme emme kaupunkimaista 1st plur. olemme kaupunkimaistaneet emme ole kaupunkimaistaneet
2nd plur. kaupunkimaistatte ette kaupunkimaista 2nd plur. olette kaupunkimaistaneet ette ole kaupunkimaistaneet
3rd plur. kaupunkimaistavat eivät kaupunkimaista 3rd plur. ovat kaupunkimaistaneet eivät ole kaupunkimaistaneet
passive kaupunkimaistetaan ei kaupunkimaisteta passive on kaupunkimaistettu ei ole kaupunkimaistettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kaupunkimaistin en kaupunkimaistanut 1st sing. olin kaupunkimaistanut en ollut kaupunkimaistanut
2nd sing. kaupunkimaistit et kaupunkimaistanut 2nd sing. olit kaupunkimaistanut et ollut kaupunkimaistanut
3rd sing. kaupunkimaisti ei kaupunkimaistanut 3rd sing. oli kaupunkimaistanut ei ollut kaupunkimaistanut
1st plur. kaupunkimaistimme emme kaupunkimaistaneet 1st plur. olimme kaupunkimaistaneet emme olleet kaupunkimaistaneet
2nd plur. kaupunkimaistitte ette kaupunkimaistaneet 2nd plur. olitte kaupunkimaistaneet ette olleet kaupunkimaistaneet
3rd plur. kaupunkimaistivat eivät kaupunkimaistaneet 3rd plur. olivat kaupunkimaistaneet eivät olleet kaupunkimaistaneet
passive kaupunkimaistettiin ei kaupunkimaistettu passive oli kaupunkimaistettu ei ollut kaupunkimaistettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kaupunkimaistaisin en kaupunkimaistaisi 1st sing. olisin kaupunkimaistanut en olisi kaupunkimaistanut
2nd sing. kaupunkimaistaisit et kaupunkimaistaisi 2nd sing. olisit kaupunkimaistanut et olisi kaupunkimaistanut
3rd sing. kaupunkimaistaisi ei kaupunkimaistaisi 3rd sing. olisi kaupunkimaistanut ei olisi kaupunkimaistanut
1st plur. kaupunkimaistaisimme emme kaupunkimaistaisi 1st plur. olisimme kaupunkimaistaneet emme olisi kaupunkimaistaneet
2nd plur. kaupunkimaistaisitte ette kaupunkimaistaisi 2nd plur. olisitte kaupunkimaistaneet ette olisi kaupunkimaistaneet
3rd plur. kaupunkimaistaisivat eivät kaupunkimaistaisi 3rd plur. olisivat kaupunkimaistaneet eivät olisi kaupunkimaistaneet
passive kaupunkimaistettaisiin ei kaupunkimaistettaisi passive olisi kaupunkimaistettu ei olisi kaupunkimaistettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. kaupunkimaista älä kaupunkimaista 2nd sing. ole kaupunkimaistanut älä ole kaupunkimaistanut
3rd sing. kaupunkimaistakoon älköön kaupunkimaistako 3rd sing. olkoon kaupunkimaistanut älköön olko kaupunkimaistanut
1st plur. kaupunkimaistakaamme älkäämme kaupunkimaistako 1st plur. olkaamme kaupunkimaistaneet älkäämme olko kaupunkimaistaneet
2nd plur. kaupunkimaistakaa älkää kaupunkimaistako 2nd plur. olkaa kaupunkimaistaneet älkää olko kaupunkimaistaneet
3rd plur. kaupunkimaistakoot älkööt kaupunkimaistako 3rd plur. olkoot kaupunkimaistaneet älkööt olko kaupunkimaistaneet
passive kaupunkimaistettakoon älköön kaupunkimaistettako passive olkoon kaupunkimaistettu älköön olko kaupunkimaistettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kaupunkimaistanen en kaupunkimaistane 1st sing. lienen kaupunkimaistanut en liene kaupunkimaistanut
2nd sing. kaupunkimaistanet et kaupunkimaistane 2nd sing. lienet kaupunkimaistanut et liene kaupunkimaistanut
3rd sing. kaupunkimaistanee ei kaupunkimaistane 3rd sing. lienee kaupunkimaistanut ei liene kaupunkimaistanut
1st plur. kaupunkimaistanemme emme kaupunkimaistane 1st plur. lienemme kaupunkimaistaneet emme liene kaupunkimaistaneet
2nd plur. kaupunkimaistanette ette kaupunkimaistane 2nd plur. lienette kaupunkimaistaneet ette liene kaupunkimaistaneet
3rd plur. kaupunkimaistanevat eivät kaupunkimaistane 3rd plur. lienevät kaupunkimaistaneet eivät liene kaupunkimaistaneet
passive kaupunkimaistettaneen ei kaupunkimaistettane passive lienee kaupunkimaistettu ei liene kaupunkimaistettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st kaupunkimaistaa present kaupunkimaistava kaupunkimaistettava
long 1st2 kaupunkimaistaakseen past kaupunkimaistanut kaupunkimaistettu
2nd inessive1 kaupunkimaistaessa kaupunkimaistettaessa agent1, 3 kaupunkimaistama
instructive kaupunkimaistaen negative kaupunkimaistamaton
3rd inessive kaupunkimaistamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative kaupunkimaistamasta
illative kaupunkimaistamaan
adessive kaupunkimaistamalla
abessive kaupunkimaistamatta
instructive kaupunkimaistaman kaupunkimaistettaman
4th nominative kaupunkimaistaminen
partitive kaupunkimaistamista
5th2 kaupunkimaistamaisillaan

Related terms[edit]

See also[edit]