kirjavoida

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Alternative forms[edit]

Etymology[edit]

kirjava +‎ -oida

Verb[edit]

kirjavoida

  1. (transitive) This term needs a translation to English. Please help out and add a translation, then remove the text {{rfdef}}.

Conjugation[edit]

Inflection of kirjavoida (Kotus type 62/voida, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kirjavoin en kirjavoi 1st sing. olen kirjavoinut en ole kirjavoinut
2nd sing. kirjavoit et kirjavoi 2nd sing. olet kirjavoinut et ole kirjavoinut
3rd sing. kirjavoi ei kirjavoi 3rd sing. on kirjavoinut ei ole kirjavoinut
1st plur. kirjavoimme emme kirjavoi 1st plur. olemme kirjavoineet emme ole kirjavoineet
2nd plur. kirjavoitte ette kirjavoi 2nd plur. olette kirjavoineet ette ole kirjavoineet
3rd plur. kirjavoivat eivät kirjavoi 3rd plur. ovat kirjavoineet eivät ole kirjavoineet
passive kirjavoidaan ei kirjavoida passive on kirjavoitu ei ole kirjavoitu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kirjavoin en kirjavoinut 1st sing. olin kirjavoinut en ollut kirjavoinut
2nd sing. kirjavoit et kirjavoinut 2nd sing. olit kirjavoinut et ollut kirjavoinut
3rd sing. kirjavoi ei kirjavoinut 3rd sing. oli kirjavoinut ei ollut kirjavoinut
1st plur. kirjavoimme emme kirjavoineet 1st plur. olimme kirjavoineet emme olleet kirjavoineet
2nd plur. kirjavoitte ette kirjavoineet 2nd plur. olitte kirjavoineet ette olleet kirjavoineet
3rd plur. kirjavoivat eivät kirjavoineet 3rd plur. olivat kirjavoineet eivät olleet kirjavoineet
passive kirjavoitiin ei kirjavoitu passive oli kirjavoitu ei ollut kirjavoitu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kirjavoisin en kirjavoisi 1st sing. olisin kirjavoinut en olisi kirjavoinut
2nd sing. kirjavoisit et kirjavoisi 2nd sing. olisit kirjavoinut et olisi kirjavoinut
3rd sing. kirjavoisi ei kirjavoisi 3rd sing. olisi kirjavoinut ei olisi kirjavoinut
1st plur. kirjavoisimme emme kirjavoisi 1st plur. olisimme kirjavoineet emme olisi kirjavoineet
2nd plur. kirjavoisitte ette kirjavoisi 2nd plur. olisitte kirjavoineet ette olisi kirjavoineet
3rd plur. kirjavoisivat eivät kirjavoisi 3rd plur. olisivat kirjavoineet eivät olisi kirjavoineet
passive kirjavoitaisiin ei kirjavoitaisi passive olisi kirjavoitu ei olisi kirjavoitu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. kirjavoi älä kirjavoi 2nd sing. ole kirjavoinut älä ole kirjavoinut
3rd sing. kirjavoikoon älköön kirjavoiko 3rd sing. olkoon kirjavoinut älköön olko kirjavoinut
1st plur. kirjavoikaamme älkäämme kirjavoiko 1st plur. olkaamme kirjavoineet älkäämme olko kirjavoineet
2nd plur. kirjavoikaa älkää kirjavoiko 2nd plur. olkaa kirjavoineet älkää olko kirjavoineet
3rd plur. kirjavoikoot älkööt kirjavoiko 3rd plur. olkoot kirjavoineet älkööt olko kirjavoineet
passive kirjavoitakoon älköön kirjavoitako passive olkoon kirjavoitu älköön olko kirjavoitu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kirjavoinen en kirjavoine 1st sing. lienen kirjavoinut en liene kirjavoinut
2nd sing. kirjavoinet et kirjavoine 2nd sing. lienet kirjavoinut et liene kirjavoinut
3rd sing. kirjavoinee ei kirjavoine 3rd sing. lienee kirjavoinut ei liene kirjavoinut
1st plur. kirjavoinemme emme kirjavoine 1st plur. lienemme kirjavoineet emme liene kirjavoineet
2nd plur. kirjavoinette ette kirjavoine 2nd plur. lienette kirjavoineet ette liene kirjavoineet
3rd plur. kirjavoinevat eivät kirjavoine 3rd plur. lienevät kirjavoineet eivät liene kirjavoineet
passive kirjavoitaneen ei kirjavoitane passive lienee kirjavoitu ei liene kirjavoitu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st kirjavoida present kirjavoiva kirjavoitava
long 1st2 kirjavoidakseen past kirjavoinut kirjavoitu
2nd inessive1 kirjavoidessa kirjavoitaessa agent1, 3 kirjavoima
instructive kirjavoiden negative kirjavoimaton
3rd inessive kirjavoimassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative kirjavoimasta
illative kirjavoimaan
adessive kirjavoimalla
abessive kirjavoimatta
instructive kirjavoiman kirjavoitaman
4th nominative kirjavoiminen
partitive kirjavoimista
5th2 kirjavoimaisillaan