kituuttaa

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

kitua ‎(to languish) >

Verb[edit]

kituuttaa

  1. to eke out a living, subsist

Conjugation[edit]

Inflection of kituuttaa (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kituutan en kituuta 1st sing. olen kituuttanut en ole kituuttanut
2nd sing. kituutat et kituuta 2nd sing. olet kituuttanut et ole kituuttanut
3rd sing. kituuttaa ei kituuta 3rd sing. on kituuttanut ei ole kituuttanut
1st plur. kituutamme emme kituuta 1st plur. olemme kituuttaneet emme ole kituuttaneet
2nd plur. kituutatte ette kituuta 2nd plur. olette kituuttaneet ette ole kituuttaneet
3rd plur. kituuttavat eivät kituuta 3rd plur. ovat kituuttaneet eivät ole kituuttaneet
passive kituutetaan ei kituuteta passive on kituutettu ei ole kituutettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kituutin en kituuttanut 1st sing. olin kituuttanut en ollut kituuttanut
2nd sing. kituutit et kituuttanut 2nd sing. olit kituuttanut et ollut kituuttanut
3rd sing. kituutti ei kituuttanut 3rd sing. oli kituuttanut ei ollut kituuttanut
1st plur. kituutimme emme kituuttaneet 1st plur. olimme kituuttaneet emme olleet kituuttaneet
2nd plur. kituutitte ette kituuttaneet 2nd plur. olitte kituuttaneet ette olleet kituuttaneet
3rd plur. kituuttivat eivät kituuttaneet 3rd plur. olivat kituuttaneet eivät olleet kituuttaneet
passive kituutettiin ei kituutettu passive oli kituutettu ei ollut kituutettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kituuttaisin en kituuttaisi 1st sing. olisin kituuttanut en olisi kituuttanut
2nd sing. kituuttaisit et kituuttaisi 2nd sing. olisit kituuttanut et olisi kituuttanut
3rd sing. kituuttaisi ei kituuttaisi 3rd sing. olisi kituuttanut ei olisi kituuttanut
1st plur. kituuttaisimme emme kituuttaisi 1st plur. olisimme kituuttaneet emme olisi kituuttaneet
2nd plur. kituuttaisitte ette kituuttaisi 2nd plur. olisitte kituuttaneet ette olisi kituuttaneet
3rd plur. kituuttaisivat eivät kituuttaisi 3rd plur. olisivat kituuttaneet eivät olisi kituuttaneet
passive kituutettaisiin ei kituutettaisi passive olisi kituutettu ei olisi kituutettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. kituuta älä kituuta 2nd sing. ole kituuttanut älä ole kituuttanut
3rd sing. kituuttakoon älköön kituuttako 3rd sing. olkoon kituuttanut älköön olko kituuttanut
1st plur. kituuttakaamme älkäämme kituuttako 1st plur. olkaamme kituuttaneet älkäämme olko kituuttaneet
2nd plur. kituuttakaa älkää kituuttako 2nd plur. olkaa kituuttaneet älkää olko kituuttaneet
3rd plur. kituuttakoot älkööt kituuttako 3rd plur. olkoot kituuttaneet älkööt olko kituuttaneet
passive kituutettakoon älköön kituutettako passive olkoon kituutettu älköön olko kituutettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kituuttanen en kituuttane 1st sing. lienen kituuttanut en liene kituuttanut
2nd sing. kituuttanet et kituuttane 2nd sing. lienet kituuttanut et liene kituuttanut
3rd sing. kituuttanee ei kituuttane 3rd sing. lienee kituuttanut ei liene kituuttanut
1st plur. kituuttanemme emme kituuttane 1st plur. lienemme kituuttaneet emme liene kituuttaneet
2nd plur. kituuttanette ette kituuttane 2nd plur. lienette kituuttaneet ette liene kituuttaneet
3rd plur. kituuttanevat eivät kituuttane 3rd plur. lienevät kituuttaneet eivät liene kituuttaneet
passive kituutettaneen ei kituutettane passive lienee kituutettu ei liene kituutettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st kituuttaa present kituuttava kituutettava
long 1st2 kituuttaakseen past kituuttanut kituutettu
2nd inessive1 kituuttaessa kituutettaessa agent1, 3 kituuttama
instructive kituuttaen negative kituuttamaton
3rd inessive kituuttamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative kituuttamasta
illative kituuttamaan
adessive kituuttamalla
abessive kituuttamatta
instructive kituuttaman kituutettaman
4th nominative kituuttaminen
partitive kituuttamista
5th2 kituuttamaisillaan