kultautua

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

kultautua

  1. (intransitive) This term needs a translation to English. Please help out and add a translation, then remove the text {{rfdef}}.

Conjugation[edit]

Inflection of kultautua (Kotus type 52/sanoa, t-d gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kultaudun en kultaudu 1st sing. olen kultautunut en ole kultautunut
2nd sing. kultaudut et kultaudu 2nd sing. olet kultautunut et ole kultautunut
3rd sing. kultautuu ei kultaudu 3rd sing. on kultautunut ei ole kultautunut
1st plur. kultaudumme emme kultaudu 1st plur. olemme kultautuneet emme ole kultautuneet
2nd plur. kultaudutte ette kultaudu 2nd plur. olette kultautuneet ette ole kultautuneet
3rd plur. kultautuvat eivät kultaudu 3rd plur. ovat kultautuneet eivät ole kultautuneet
passive kultaudutaan ei kultauduta passive on kultauduttu ei ole kultauduttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kultauduin en kultautunut 1st sing. olin kultautunut en ollut kultautunut
2nd sing. kultauduit et kultautunut 2nd sing. olit kultautunut et ollut kultautunut
3rd sing. kultautui ei kultautunut 3rd sing. oli kultautunut ei ollut kultautunut
1st plur. kultauduimme emme kultautuneet 1st plur. olimme kultautuneet emme olleet kultautuneet
2nd plur. kultauduitte ette kultautuneet 2nd plur. olitte kultautuneet ette olleet kultautuneet
3rd plur. kultautuivat eivät kultautuneet 3rd plur. olivat kultautuneet eivät olleet kultautuneet
passive kultauduttiin ei kultauduttu passive oli kultauduttu ei ollut kultauduttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kultautuisin en kultautuisi 1st sing. olisin kultautunut en olisi kultautunut
2nd sing. kultautuisit et kultautuisi 2nd sing. olisit kultautunut et olisi kultautunut
3rd sing. kultautuisi ei kultautuisi 3rd sing. olisi kultautunut ei olisi kultautunut
1st plur. kultautuisimme emme kultautuisi 1st plur. olisimme kultautuneet emme olisi kultautuneet
2nd plur. kultautuisitte ette kultautuisi 2nd plur. olisitte kultautuneet ette olisi kultautuneet
3rd plur. kultautuisivat eivät kultautuisi 3rd plur. olisivat kultautuneet eivät olisi kultautuneet
passive kultauduttaisiin ei kultauduttaisi passive olisi kultauduttu ei olisi kultauduttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. kultaudu älä kultaudu 2nd sing. ole kultautunut älä ole kultautunut
3rd sing. kultautukoon älköön kultautuko 3rd sing. olkoon kultautunut älköön olko kultautunut
1st plur. kultautukaamme älkäämme kultautuko 1st plur. olkaamme kultautuneet älkäämme olko kultautuneet
2nd plur. kultautukaa älkää kultautuko 2nd plur. olkaa kultautuneet älkää olko kultautuneet
3rd plur. kultautukoot älkööt kultautuko 3rd plur. olkoot kultautuneet älkööt olko kultautuneet
passive kultauduttakoon älköön kultauduttako passive olkoon kultauduttu älköön olko kultauduttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kultautunen en kultautune 1st sing. lienen kultautunut en liene kultautunut
2nd sing. kultautunet et kultautune 2nd sing. lienet kultautunut et liene kultautunut
3rd sing. kultautunee ei kultautune 3rd sing. lienee kultautunut ei liene kultautunut
1st plur. kultautunemme emme kultautune 1st plur. lienemme kultautuneet emme liene kultautuneet
2nd plur. kultautunette ette kultautune 2nd plur. lienette kultautuneet ette liene kultautuneet
3rd plur. kultautunevat eivät kultautune 3rd plur. lienevät kultautuneet eivät liene kultautuneet
passive kultauduttaneen ei kultauduttane passive lienee kultauduttu ei liene kultauduttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st kultautua present kultautuva kultauduttava
long 1st2 kultautuakseen past kultautunut kultauduttu
2nd inessive1 kultautuessa kultauduttaessa agent1, 3 kultautuma
instructive kultautuen negative kultautumaton
3rd inessive kultautumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative kultautumasta
illative kultautumaan
adessive kultautumalla
abessive kultautumatta
instructive kultautuman kultauduttaman
4th nominative kultautuminen
partitive kultautumista
5th2 kultautumaisillaan

Anagrams[edit]