luonnistaa

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

luonto +‎ -istaa

Verb[edit]

luonnistaa

  1. Synonym of onnistaa

Conjugation[edit]

Inflection of luonnistaa (Kotus type 53/muistaa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. luonnistan en luonnista 1st sing. olen luonnistanut en ole luonnistanut
2nd sing. luonnistat et luonnista 2nd sing. olet luonnistanut et ole luonnistanut
3rd sing. luonnistaa ei luonnista 3rd sing. on luonnistanut ei ole luonnistanut
1st plur. luonnistamme emme luonnista 1st plur. olemme luonnistaneet emme ole luonnistaneet
2nd plur. luonnistatte ette luonnista 2nd plur. olette luonnistaneet ette ole luonnistaneet
3rd plur. luonnistavat eivät luonnista 3rd plur. ovat luonnistaneet eivät ole luonnistaneet
passive luonnistetaan ei luonnisteta passive on luonnistettu ei ole luonnistettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. luonnistin en luonnistanut 1st sing. olin luonnistanut en ollut luonnistanut
2nd sing. luonnistit et luonnistanut 2nd sing. olit luonnistanut et ollut luonnistanut
3rd sing. luonnisti ei luonnistanut 3rd sing. oli luonnistanut ei ollut luonnistanut
1st plur. luonnistimme emme luonnistaneet 1st plur. olimme luonnistaneet emme olleet luonnistaneet
2nd plur. luonnistitte ette luonnistaneet 2nd plur. olitte luonnistaneet ette olleet luonnistaneet
3rd plur. luonnistivat eivät luonnistaneet 3rd plur. olivat luonnistaneet eivät olleet luonnistaneet
passive luonnistettiin ei luonnistettu passive oli luonnistettu ei ollut luonnistettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. luonnistaisin en luonnistaisi 1st sing. olisin luonnistanut en olisi luonnistanut
2nd sing. luonnistaisit et luonnistaisi 2nd sing. olisit luonnistanut et olisi luonnistanut
3rd sing. luonnistaisi ei luonnistaisi 3rd sing. olisi luonnistanut ei olisi luonnistanut
1st plur. luonnistaisimme emme luonnistaisi 1st plur. olisimme luonnistaneet emme olisi luonnistaneet
2nd plur. luonnistaisitte ette luonnistaisi 2nd plur. olisitte luonnistaneet ette olisi luonnistaneet
3rd plur. luonnistaisivat eivät luonnistaisi 3rd plur. olisivat luonnistaneet eivät olisi luonnistaneet
passive luonnistettaisiin ei luonnistettaisi passive olisi luonnistettu ei olisi luonnistettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. luonnista älä luonnista 2nd sing. ole luonnistanut älä ole luonnistanut
3rd sing. luonnistakoon älköön luonnistako 3rd sing. olkoon luonnistanut älköön olko luonnistanut
1st plur. luonnistakaamme älkäämme luonnistako 1st plur. olkaamme luonnistaneet älkäämme olko luonnistaneet
2nd plur. luonnistakaa älkää luonnistako 2nd plur. olkaa luonnistaneet älkää olko luonnistaneet
3rd plur. luonnistakoot älkööt luonnistako 3rd plur. olkoot luonnistaneet älkööt olko luonnistaneet
passive luonnistettakoon älköön luonnistettako passive olkoon luonnistettu älköön olko luonnistettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. luonnistanen en luonnistane 1st sing. lienen luonnistanut en liene luonnistanut
2nd sing. luonnistanet et luonnistane 2nd sing. lienet luonnistanut et liene luonnistanut
3rd sing. luonnistanee ei luonnistane 3rd sing. lienee luonnistanut ei liene luonnistanut
1st plur. luonnistanemme emme luonnistane 1st plur. lienemme luonnistaneet emme liene luonnistaneet
2nd plur. luonnistanette ette luonnistane 2nd plur. lienette luonnistaneet ette liene luonnistaneet
3rd plur. luonnistanevat eivät luonnistane 3rd plur. lienevät luonnistaneet eivät liene luonnistaneet
passive luonnistettaneen ei luonnistettane passive lienee luonnistettu ei liene luonnistettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st luonnistaa present luonnistava luonnistettava
long 1st2 luonnistaakseen past luonnistanut luonnistettu
2nd inessive1 luonnistaessa luonnistettaessa agent1, 3 luonnistama
instructive luonnistaen negative luonnistamaton
3rd inessive luonnistamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix or the 3rd infinitives.

elative luonnistamasta
illative luonnistamaan
adessive luonnistamalla
abessive luonnistamatta
instructive luonnistaman luonnistettaman
4th nominative luonnistaminen
partitive luonnistamista
5th2 luonnistamaisillaan

Related terms[edit]