Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search




  • Hyphenation: mää‧rit‧tää
  • IPA(key): [ˈmæːritːæː(ʔ)]



  1. (transitive) To specify, determine, define, set.
  2. (transitive) To diagnose (a disease).
  3. (transitive, grammar) To qualify, modify.


Inflection of määrittää (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. määritän en määritä 1st sing. olen määrittänyt en ole määrittänyt
2nd sing. määrität et määritä 2nd sing. olet määrittänyt et ole määrittänyt
3rd sing. määrittää ei määritä 3rd sing. on määrittänyt ei ole määrittänyt
1st plur. määritämme emme määritä 1st plur. olemme määrittäneet emme ole määrittäneet
2nd plur. määritätte ette määritä 2nd plur. olette määrittäneet ette ole määrittäneet
3rd plur. määrittävät eivät määritä 3rd plur. ovat määrittäneet eivät ole määrittäneet
passive määritetään ei määritetä passive on määritetty ei ole määritetty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. määritin en määrittänyt 1st sing. olin määrittänyt en ollut määrittänyt
2nd sing. määritit et määrittänyt 2nd sing. olit määrittänyt et ollut määrittänyt
3rd sing. määritti ei määrittänyt 3rd sing. oli määrittänyt ei ollut määrittänyt
1st plur. määritimme emme määrittäneet 1st plur. olimme määrittäneet emme olleet määrittäneet
2nd plur. määrititte ette määrittäneet 2nd plur. olitte määrittäneet ette olleet määrittäneet
3rd plur. määrittivät eivät määrittäneet 3rd plur. olivat määrittäneet eivät olleet määrittäneet
passive määritettiin ei määritetty passive oli määritetty ei ollut määritetty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. määrittäisin en määrittäisi 1st sing. olisin määrittänyt en olisi määrittänyt
2nd sing. määrittäisit et määrittäisi 2nd sing. olisit määrittänyt et olisi määrittänyt
3rd sing. määrittäisi ei määrittäisi 3rd sing. olisi määrittänyt ei olisi määrittänyt
1st plur. määrittäisimme emme määrittäisi 1st plur. olisimme määrittäneet emme olisi määrittäneet
2nd plur. määrittäisitte ette määrittäisi 2nd plur. olisitte määrittäneet ette olisi määrittäneet
3rd plur. määrittäisivät eivät määrittäisi 3rd plur. olisivat määrittäneet eivät olisi määrittäneet
passive määritettäisiin ei määritettäisi passive olisi määritetty ei olisi määritetty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. määritä älä määritä 2nd sing. ole määrittänyt älä ole määrittänyt
3rd sing. määrittäköön älköön määrittäkö 3rd sing. olkoon määrittänyt älköön olko määrittänyt
1st plur. määrittäkäämme älkäämme määrittäkö 1st plur. olkaamme määrittäneet älkäämme olko määrittäneet
2nd plur. määrittäkää älkää määrittäkö 2nd plur. olkaa määrittäneet älkää olko määrittäneet
3rd plur. määrittäkööt älkööt määrittäkö 3rd plur. olkoot määrittäneet älkööt olko määrittäneet
passive määritettäköön älköön määritettäkö passive olkoon määritetty älköön olko määritetty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. määrittänen en määrittäne 1st sing. lienen määrittänyt en liene määrittänyt
2nd sing. määrittänet et määrittäne 2nd sing. lienet määrittänyt et liene määrittänyt
3rd sing. määrittänee ei määrittäne 3rd sing. lienee määrittänyt ei liene määrittänyt
1st plur. määrittänemme emme määrittäne 1st plur. lienemme määrittäneet emme liene määrittäneet
2nd plur. määrittänette ette määrittäne 2nd plur. lienette määrittäneet ette liene määrittäneet
3rd plur. määrittänevät eivät määrittäne 3rd plur. lienevät määrittäneet eivät liene määrittäneet
passive määritettäneen ei määritettäne passive lienee määritetty ei liene määritetty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st määrittää present määrittävä määritettävä
long 1st2 määrittääkseen past määrittänyt määritetty
2nd inessive1 määrittäessä määritettäessä agent1, 3 määrittämä
instructive määrittäen negative määrittämätön
3rd inessive määrittämässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative määrittämästä
illative määrittämään
adessive määrittämällä
abessive määrittämättä
instructive määrittämän määritettämän
4th nominative määrittäminen
partitive määrittämistä
5th2 määrittämäisillään

Derived terms[edit]

See also[edit]