mennä konkurssiin

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

mennä konkurssiin

  1. To go bankrupt.

Conjugation[edit]

Inflection of mennä konkurssiin (Kotus type 67/tulla, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. menen konkurssiin en mene konkurssiin 1st sing. olen mennyt konkurssiin en ole mennyt konkurssiin
2nd sing. menet konkurssiin et mene konkurssiin 2nd sing. olet mennyt konkurssiin et ole mennyt konkurssiin
3rd sing. menee konkurssiin ei mene konkurssiin 3rd sing. on mennyt konkurssiin ei ole mennyt konkurssiin
1st plur. menemme konkurssiin emme mene konkurssiin 1st plur. olemme menneet konkurssiin emme ole menneet konkurssiin
2nd plur. menette konkurssiin ette mene konkurssiin 2nd plur. olette menneet konkurssiin ette ole menneet konkurssiin
3rd plur. menevät konkurssiin eivät mene konkurssiin 3rd plur. ovat menneet konkurssiin eivät ole menneet konkurssiin
passive mennään konkurssiin ei mennä konkurssiin passive on menty konkurssiin ei ole menty konkurssiin
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. menin konkurssiin en mennyt konkurssiin 1st sing. olin mennyt konkurssiin en ollut mennyt konkurssiin
2nd sing. menit konkurssiin et mennyt konkurssiin 2nd sing. olit mennyt konkurssiin et ollut mennyt konkurssiin
3rd sing. meni konkurssiin ei mennyt konkurssiin 3rd sing. oli mennyt konkurssiin ei ollut mennyt konkurssiin
1st plur. menimme konkurssiin emme menneet konkurssiin 1st plur. olimme menneet konkurssiin emme olleet menneet konkurssiin
2nd plur. menitte konkurssiin ette menneet konkurssiin 2nd plur. olitte menneet konkurssiin ette olleet menneet konkurssiin
3rd plur. menivät konkurssiin eivät menneet konkurssiin 3rd plur. olivat menneet konkurssiin eivät olleet menneet konkurssiin
passive mentiin konkurssiin ei menty konkurssiin passive oli menty konkurssiin ei ollut menty konkurssiin
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. menisin konkurssiin en menisi konkurssiin 1st sing. olisin mennyt konkurssiin en olisi mennyt konkurssiin
2nd sing. menisit konkurssiin et menisi konkurssiin 2nd sing. olisit mennyt konkurssiin et olisi mennyt konkurssiin
3rd sing. menisi konkurssiin ei menisi konkurssiin 3rd sing. olisi mennyt konkurssiin ei olisi mennyt konkurssiin
1st plur. menisimme konkurssiin emme menisi konkurssiin 1st plur. olisimme menneet konkurssiin emme olisi menneet konkurssiin
2nd plur. menisitte konkurssiin ette menisi konkurssiin 2nd plur. olisitte menneet konkurssiin ette olisi menneet konkurssiin
3rd plur. menisivät konkurssiin eivät menisi konkurssiin 3rd plur. olisivat menneet konkurssiin eivät olisi menneet konkurssiin
passive mentäisiin konkurssiin ei mentäisi konkurssiin passive olisi menty konkurssiin ei olisi menty konkurssiin
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. mene konkurssiin älä mene konkurssiin 2nd sing. ole mennyt konkurssiin älä ole mennyt konkurssiin
3rd sing. menköön konkurssiin älköön menkö konkurssiin 3rd sing. olkoon mennyt konkurssiin älköön olko mennyt konkurssiin
1st plur. menkäämme konkurssiin älkäämme menkö konkurssiin 1st plur. olkaamme menneet konkurssiin älkäämme olko menneet konkurssiin
2nd plur. menkää konkurssiin älkää menkö konkurssiin 2nd plur. olkaa menneet konkurssiin älkää olko menneet konkurssiin
3rd plur. menkööt konkurssiin älkööt menkö konkurssiin 3rd plur. olkoot menneet konkurssiin älkööt olko menneet konkurssiin
passive mentäköön konkurssiin älköön mentäkö konkurssiin passive olkoon menty konkurssiin älköön olko menty konkurssiin
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. mennen konkurssiin en menne konkurssiin 1st sing. lienen mennyt konkurssiin en liene mennyt konkurssiin
2nd sing. mennet konkurssiin et menne konkurssiin 2nd sing. lienet mennyt konkurssiin et liene mennyt konkurssiin
3rd sing. mennee konkurssiin ei menne konkurssiin 3rd sing. lienee mennyt konkurssiin ei liene mennyt konkurssiin
1st plur. mennemme konkurssiin emme menne konkurssiin 1st plur. lienemme menneet konkurssiin emme liene menneet konkurssiin
2nd plur. mennette konkurssiin ette menne konkurssiin 2nd plur. lienette menneet konkurssiin ette liene menneet konkurssiin
3rd plur. mennevät konkurssiin eivät menne konkurssiin 3rd plur. lienevät menneet konkurssiin eivät liene menneet konkurssiin
passive mentäneen konkurssiin ei mentäne konkurssiin passive lienee menty konkurssiin ei liene menty konkurssiin
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st mennä konkurssiin present menevä konkurssiin mentävä konkurssiin
long 1st2 mennäkseen konkurssiin past mennyt konkurssiin menty konkurssiin
2nd inessive1 mennessä konkurssiin mentäessä konkurssiin agent1, 3 menemä konkurssiin
instructive mennen konkurssiin negative menemätön konkurssiin
3rd inessive menemässä konkurssiin 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative menemästä konkurssiin
illative menemään konkurssiin
adessive menemällä konkurssiin
abessive menemättä konkurssiin
instructive menemän konkurssiin mentämän konkurssiin
4th nominative meneminen konkurssiin
partitive menemistä konkurssiin
5th2 menemäisillään konkurssiin