muodostaa

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

muodostaa

  1. (transitive) to form, create, formulate, build
  2. (transitive) to constitute

Conjugation[edit]

Inflection of muodostaa (Kotus type 53/muistaa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. muodostan en muodosta 1st sing. olen muodostanut en ole muodostanut
2nd sing. muodostat et muodosta 2nd sing. olet muodostanut et ole muodostanut
3rd sing. muodostaa ei muodosta 3rd sing. on muodostanut ei ole muodostanut
1st plur. muodostamme emme muodosta 1st plur. olemme muodostaneet emme ole muodostaneet
2nd plur. muodostatte ette muodosta 2nd plur. olette muodostaneet ette ole muodostaneet
3rd plur. muodostavat eivät muodosta 3rd plur. ovat muodostaneet eivät ole muodostaneet
passive muodostetaan ei muodosteta passive on muodostettu ei ole muodostettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. muodostin en muodostanut 1st sing. olin muodostanut en ollut muodostanut
2nd sing. muodostit et muodostanut 2nd sing. olit muodostanut et ollut muodostanut
3rd sing. muodosti ei muodostanut 3rd sing. oli muodostanut ei ollut muodostanut
1st plur. muodostimme emme muodostaneet 1st plur. olimme muodostaneet emme olleet muodostaneet
2nd plur. muodostitte ette muodostaneet 2nd plur. olitte muodostaneet ette olleet muodostaneet
3rd plur. muodostivat eivät muodostaneet 3rd plur. olivat muodostaneet eivät olleet muodostaneet
passive muodostettiin ei muodostettu passive oli muodostettu ei ollut muodostettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. muodostaisin en muodostaisi 1st sing. olisin muodostanut en olisi muodostanut
2nd sing. muodostaisit et muodostaisi 2nd sing. olisit muodostanut et olisi muodostanut
3rd sing. muodostaisi ei muodostaisi 3rd sing. olisi muodostanut ei olisi muodostanut
1st plur. muodostaisimme emme muodostaisi 1st plur. olisimme muodostaneet emme olisi muodostaneet
2nd plur. muodostaisitte ette muodostaisi 2nd plur. olisitte muodostaneet ette olisi muodostaneet
3rd plur. muodostaisivat eivät muodostaisi 3rd plur. olisivat muodostaneet eivät olisi muodostaneet
passive muodostettaisiin ei muodostettaisi passive olisi muodostettu ei olisi muodostettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. muodosta älä muodosta 2nd sing. ole muodostanut älä ole muodostanut
3rd sing. muodostakoon älköön muodostako 3rd sing. olkoon muodostanut älköön olko muodostanut
1st plur. muodostakaamme älkäämme muodostako 1st plur. olkaamme muodostaneet älkäämme olko muodostaneet
2nd plur. muodostakaa älkää muodostako 2nd plur. olkaa muodostaneet älkää olko muodostaneet
3rd plur. muodostakoot älkööt muodostako 3rd plur. olkoot muodostaneet älkööt olko muodostaneet
passive muodostettakoon älköön muodostettako passive olkoon muodostettu älköön olko muodostettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. muodostanen en muodostane 1st sing. lienen muodostanut en liene muodostanut
2nd sing. muodostanet et muodostane 2nd sing. lienet muodostanut et liene muodostanut
3rd sing. muodostanee ei muodostane 3rd sing. lienee muodostanut ei liene muodostanut
1st plur. muodostanemme emme muodostane 1st plur. lienemme muodostaneet emme liene muodostaneet
2nd plur. muodostanette ette muodostane 2nd plur. lienette muodostaneet ette liene muodostaneet
3rd plur. muodostanevat eivät muodostane 3rd plur. lienevät muodostaneet eivät liene muodostaneet
passive muodostettaneen ei muodostettane passive lienee muodostettu ei liene muodostettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st muodostaa present muodostava muodostettava
long 1st2 muodostaakseen past muodostanut muodostettu
2nd inessive1 muodostaessa muodostettaessa agent1, 3 muodostama
instructive muodostaen negative muodostamaton
3rd inessive muodostamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative muodostamasta
illative muodostamaan
adessive muodostamalla
abessive muodostamatta
instructive muodostaman muodostettaman
4th nominative muodostaminen
partitive muodostamista
5th2 muodostamaisillaan

Derived terms[edit]

Related terms[edit]