naarmuttaa

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

naarmuttaa

  1. To scratch (to mark a surface with a sharp object).

Conjugation[edit]

Inflection of naarmuttaa (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. naarmutan en naarmutaˣ 1st sing. olen naarmuttanut en oleˣ naarmuttanut
2nd sing. naarmutat et naarmutaˣ 2nd sing. olet naarmuttanut et oleˣ naarmuttanut
3rd sing. naarmuttaa ei naarmutaˣ 3rd sing. on naarmuttanut ei oleˣ naarmuttanut
1st plur. naarmutamme emme naarmutaˣ 1st plur. olemme naarmuttaneet emme oleˣ naarmuttaneet
2nd plur. naarmutatte ette naarmutaˣ 2nd plur. olette naarmuttaneet ette oleˣ naarmuttaneet
3rd plur. naarmuttavat eivät naarmutaˣ 3rd plur. ovat naarmuttaneet eivät oleˣ naarmuttaneet
passive naarmutetaan ei naarmutetaˣ passive on naarmutettu ei oleˣ naarmutettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. naarmutin en naarmuttanut 1st sing. olin naarmuttanut en ollut naarmuttanut
2nd sing. naarmutit et naarmuttanut 2nd sing. olit naarmuttanut et ollut naarmuttanut
3rd sing. naarmutti ei naarmuttanut 3rd sing. oli naarmuttanut ei ollut naarmuttanut
1st plur. naarmutimme emme naarmuttaneet 1st plur. olimme naarmuttaneet emme olleet naarmuttaneet
2nd plur. naarmutitte ette naarmuttaneet 2nd plur. olitte naarmuttaneet ette olleet naarmuttaneet
3rd plur. naarmuttivat eivät naarmuttaneet 3rd plur. olivat naarmuttaneet eivät olleet naarmuttaneet
passive naarmutettiin ei naarmutettu passive oli naarmutettu ei ollut naarmutettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. naarmuttaisin en naarmuttaisi 1st sing. olisin naarmuttanut en olisi naarmuttanut
2nd sing. naarmuttaisit et naarmuttaisi 2nd sing. olisit naarmuttanut et olisi naarmuttanut
3rd sing. naarmuttaisi ei naarmuttaisi 3rd sing. olisi naarmuttanut ei olisi naarmuttanut
1st plur. naarmuttaisimme emme naarmuttaisi 1st plur. olisimme naarmuttaneet emme olisi naarmuttaneet
2nd plur. naarmuttaisitte ette naarmuttaisi 2nd plur. olisitte naarmuttaneet ette olisi naarmuttaneet
3rd plur. naarmuttaisivat eivät naarmuttaisi 3rd plur. olisivat naarmuttaneet eivät olisi naarmuttaneet
passive naarmutettaisiin ei naarmutettaisi passive olisi naarmutettu ei olisi naarmutettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. naarmutaˣ älä naarmutaˣ 2nd sing. oleˣ naarmuttanut älä oleˣ naarmuttanut
3rd sing. naarmuttakoon älköön naarmuttakoˣ 3rd sing. olkoon naarmuttanut älköön olkoˣ naarmuttanut
1st plur. naarmuttakaamme älkäämme naarmuttakoˣ 1st plur. olkaamme naarmuttaneet älkäämme olkoˣ naarmuttaneet
2nd plur. naarmuttakaa älkää naarmuttakoˣ 2nd plur. olkaa naarmuttaneet älkää olkoˣ naarmuttaneet
3rd plur. naarmuttakoot älkööt naarmuttakoˣ 3rd plur. olkoot naarmuttaneet älkööt olkoˣ naarmuttaneet
passive naarmutettakoon älköön naarmutettakoˣ passive olkoon naarmutettu älköön olkoˣ naarmutettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. naarmuttanen en naarmuttaneˣ 1st sing. lienen naarmuttanut en lieneˣ naarmuttanut
2nd sing. naarmuttanet et naarmuttaneˣ 2nd sing. lienet naarmuttanut et lieneˣ naarmuttanut
3rd sing. naarmuttanee ei naarmuttaneˣ 3rd sing. lienee naarmuttanut ei lieneˣ naarmuttanut
1st plur. naarmuttanemme emme naarmuttaneˣ 1st plur. lienemme naarmuttaneet emme lieneˣ naarmuttaneet
2nd plur. naarmuttanette ette naarmuttaneˣ 2nd plur. lienette naarmuttaneet ette lieneˣ naarmuttaneet
3rd plur. naarmuttanevat eivät naarmuttaneˣ 3rd plur. lienevät naarmuttaneet eivät lieneˣ naarmuttaneet
passive naarmutettaneen ei naarmutettaneˣ passive lienee naarmutettu ei lieneˣ naarmutettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st naarmuttaaˣ present naarmuttava naarmutettava
long 1st2 naarmuttaakseen past naarmuttanut naarmutettu
2nd inessive1 naarmuttaessa naarmutettaessa agent1, 3 naarmuttama
instructive naarmuttaen negative naarmuttamaton
3rd inessive naarmuttamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative naarmuttamasta
illative naarmuttamaan
adessive naarmuttamalla
abessive naarmuttamatta
instructive naarmuttaman naarmutettaman
4th nominative naarmuttaminen
partitive naarmuttamista
5th2 naarmuttamaisillaan

Derived terms[edit]

Related terms[edit]