Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search


Alternative forms[edit]


Passive aspect of the verb naarmuttaa +‎ -ua < naarmu.



  1. (intransitive) To be scratched.


Inflection of naarmuttua (Kotus type 52/sanoa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. naarmutun en naarmutu 1st sing. olen naarmuttunut en ole naarmuttunut
2nd sing. naarmutut et naarmutu 2nd sing. olet naarmuttunut et ole naarmuttunut
3rd sing. naarmuttuu ei naarmutu 3rd sing. on naarmuttunut ei ole naarmuttunut
1st plur. naarmutumme emme naarmutu 1st plur. olemme naarmuttuneet emme ole naarmuttuneet
2nd plur. naarmututte ette naarmutu 2nd plur. olette naarmuttuneet ette ole naarmuttuneet
3rd plur. naarmuttuvat eivät naarmutu 3rd plur. ovat naarmuttuneet eivät ole naarmuttuneet
passive naarmututaan ei naarmututa passive on naarmututtu ei ole naarmututtu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. naarmutuin en naarmuttunut 1st sing. olin naarmuttunut en ollut naarmuttunut
2nd sing. naarmutuit et naarmuttunut 2nd sing. olit naarmuttunut et ollut naarmuttunut
3rd sing. naarmuttui ei naarmuttunut 3rd sing. oli naarmuttunut ei ollut naarmuttunut
1st plur. naarmutuimme emme naarmuttuneet 1st plur. olimme naarmuttuneet emme olleet naarmuttuneet
2nd plur. naarmutuitte ette naarmuttuneet 2nd plur. olitte naarmuttuneet ette olleet naarmuttuneet
3rd plur. naarmuttuivat eivät naarmuttuneet 3rd plur. olivat naarmuttuneet eivät olleet naarmuttuneet
passive naarmututtiin ei naarmututtu passive oli naarmututtu ei ollut naarmututtu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. naarmuttuisin en naarmuttuisi 1st sing. olisin naarmuttunut en olisi naarmuttunut
2nd sing. naarmuttuisit et naarmuttuisi 2nd sing. olisit naarmuttunut et olisi naarmuttunut
3rd sing. naarmuttuisi ei naarmuttuisi 3rd sing. olisi naarmuttunut ei olisi naarmuttunut
1st plur. naarmuttuisimme emme naarmuttuisi 1st plur. olisimme naarmuttuneet emme olisi naarmuttuneet
2nd plur. naarmuttuisitte ette naarmuttuisi 2nd plur. olisitte naarmuttuneet ette olisi naarmuttuneet
3rd plur. naarmuttuisivat eivät naarmuttuisi 3rd plur. olisivat naarmuttuneet eivät olisi naarmuttuneet
passive naarmututtaisiin ei naarmututtaisi passive olisi naarmututtu ei olisi naarmututtu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. naarmutu älä naarmutu 2nd sing. ole naarmuttunut älä ole naarmuttunut
3rd sing. naarmuttukoon älköön naarmuttuko 3rd sing. olkoon naarmuttunut älköön olko naarmuttunut
1st plur. naarmuttukaamme älkäämme naarmuttuko 1st plur. olkaamme naarmuttuneet älkäämme olko naarmuttuneet
2nd plur. naarmuttukaa älkää naarmuttuko 2nd plur. olkaa naarmuttuneet älkää olko naarmuttuneet
3rd plur. naarmuttukoot älkööt naarmuttuko 3rd plur. olkoot naarmuttuneet älkööt olko naarmuttuneet
passive naarmututtakoon älköön naarmututtako passive olkoon naarmututtu älköön olko naarmututtu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. naarmuttunen en naarmuttune 1st sing. lienen naarmuttunut en liene naarmuttunut
2nd sing. naarmuttunet et naarmuttune 2nd sing. lienet naarmuttunut et liene naarmuttunut
3rd sing. naarmuttunee ei naarmuttune 3rd sing. lienee naarmuttunut ei liene naarmuttunut
1st plur. naarmuttunemme emme naarmuttune 1st plur. lienemme naarmuttuneet emme liene naarmuttuneet
2nd plur. naarmuttunette ette naarmuttune 2nd plur. lienette naarmuttuneet ette liene naarmuttuneet
3rd plur. naarmuttunevat eivät naarmuttune 3rd plur. lienevät naarmuttuneet eivät liene naarmuttuneet
passive naarmututtaneen ei naarmututtane passive lienee naarmututtu ei liene naarmututtu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st naarmuttua present naarmuttuva naarmututtava
long 1st2 naarmuttuakseen past naarmuttunut naarmututtu
2nd inessive1 naarmuttuessa naarmututtaessa agent1, 3 naarmuttuma
instructive naarmuttuen negative naarmuttumaton
3rd inessive naarmuttumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative naarmuttumasta
illative naarmuttumaan
adessive naarmuttumalla
abessive naarmuttumatta
instructive naarmuttuman naarmututtaman
4th nominative naarmuttuminen
partitive naarmuttumista
5th2 naarmuttumaisillaan