oikeuttaa

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

(index oi)

Etymology[edit]

Pronunciation[edit]

  • Hyphenation: oi‧keut‧taa
  • IPA(key): [ˈoikeutːɑː(ʔ)]

Verb[edit]

oikeuttaa

  1. (transitive) to justify
  2. (transitive) to entitle

Conjugation[edit]

Inflection of oikeuttaa (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. oikeutan en oikeuta 1st sing. olen oikeuttanut en ole oikeuttanut
2nd sing. oikeutat et oikeuta 2nd sing. olet oikeuttanut et ole oikeuttanut
3rd sing. oikeuttaa ei oikeuta 3rd sing. on oikeuttanut ei ole oikeuttanut
1st plur. oikeutamme emme oikeuta 1st plur. olemme oikeuttaneet emme ole oikeuttaneet
2nd plur. oikeutatte ette oikeuta 2nd plur. olette oikeuttaneet ette ole oikeuttaneet
3rd plur. oikeuttavat eivät oikeuta 3rd plur. ovat oikeuttaneet eivät ole oikeuttaneet
passive oikeutetaan ei oikeuteta passive on oikeutettu ei ole oikeutettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. oikeutin en oikeuttanut 1st sing. olin oikeuttanut en ollut oikeuttanut
2nd sing. oikeutit et oikeuttanut 2nd sing. olit oikeuttanut et ollut oikeuttanut
3rd sing. oikeutti ei oikeuttanut 3rd sing. oli oikeuttanut ei ollut oikeuttanut
1st plur. oikeutimme emme oikeuttaneet 1st plur. olimme oikeuttaneet emme olleet oikeuttaneet
2nd plur. oikeutitte ette oikeuttaneet 2nd plur. olitte oikeuttaneet ette olleet oikeuttaneet
3rd plur. oikeuttivat eivät oikeuttaneet 3rd plur. olivat oikeuttaneet eivät olleet oikeuttaneet
passive oikeutettiin ei oikeutettu passive oli oikeutettu ei ollut oikeutettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. oikeuttaisin en oikeuttaisi 1st sing. olisin oikeuttanut en olisi oikeuttanut
2nd sing. oikeuttaisit et oikeuttaisi 2nd sing. olisit oikeuttanut et olisi oikeuttanut
3rd sing. oikeuttaisi ei oikeuttaisi 3rd sing. olisi oikeuttanut ei olisi oikeuttanut
1st plur. oikeuttaisimme emme oikeuttaisi 1st plur. olisimme oikeuttaneet emme olisi oikeuttaneet
2nd plur. oikeuttaisitte ette oikeuttaisi 2nd plur. olisitte oikeuttaneet ette olisi oikeuttaneet
3rd plur. oikeuttaisivat eivät oikeuttaisi 3rd plur. olisivat oikeuttaneet eivät olisi oikeuttaneet
passive oikeutettaisiin ei oikeutettaisi passive olisi oikeutettu ei olisi oikeutettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. oikeuta älä oikeuta 2nd sing. ole oikeuttanut älä ole oikeuttanut
3rd sing. oikeuttakoon älköön oikeuttako 3rd sing. olkoon oikeuttanut älköön olko oikeuttanut
1st plur. oikeuttakaamme älkäämme oikeuttako 1st plur. olkaamme oikeuttaneet älkäämme olko oikeuttaneet
2nd plur. oikeuttakaa älkää oikeuttako 2nd plur. olkaa oikeuttaneet älkää olko oikeuttaneet
3rd plur. oikeuttakoot älkööt oikeuttako 3rd plur. olkoot oikeuttaneet älkööt olko oikeuttaneet
passive oikeutettakoon älköön oikeutettako passive olkoon oikeutettu älköön olko oikeutettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. oikeuttanen en oikeuttane 1st sing. lienen oikeuttanut en liene oikeuttanut
2nd sing. oikeuttanet et oikeuttane 2nd sing. lienet oikeuttanut et liene oikeuttanut
3rd sing. oikeuttanee ei oikeuttane 3rd sing. lienee oikeuttanut ei liene oikeuttanut
1st plur. oikeuttanemme emme oikeuttane 1st plur. lienemme oikeuttaneet emme liene oikeuttaneet
2nd plur. oikeuttanette ette oikeuttane 2nd plur. lienette oikeuttaneet ette liene oikeuttaneet
3rd plur. oikeuttanevat eivät oikeuttane 3rd plur. lienevät oikeuttaneet eivät liene oikeuttaneet
passive oikeutettaneen ei oikeutettane passive lienee oikeutettu ei liene oikeutettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st oikeuttaa present oikeuttava oikeutettava
long 1st2 oikeuttaakseen past oikeuttanut oikeutettu
2nd inessive1 oikeuttaessa oikeutettaessa agent1, 3 oikeuttama
instructive oikeuttaen negative oikeuttamaton
3rd inessive oikeuttamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative oikeuttamasta
illative oikeuttamaan
adessive oikeuttamalla
abessive oikeuttamatta
instructive oikeuttaman oikeutettaman
4th nominative oikeuttaminen
partitive oikeuttamista
5th2 oikeuttamaisillaan

Pronunciation[edit]

  • Hyphenation: oi‧keut‧taa
  • IPA(key): [ˈoikeutːɑː]