rationaalistaa

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

rationaalistaa

  1. Alternative form of rationalisoida

Conjugation[edit]

Inflection of rationaalistaa (Kotus type 53/muistaa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. rationaalistan en rationaalistaˣ 1st sing. olen rationaalistanut en oleˣ rationaalistanut
2nd sing. rationaalistat et rationaalistaˣ 2nd sing. olet rationaalistanut et oleˣ rationaalistanut
3rd sing. rationaalistaa ei rationaalistaˣ 3rd sing. on rationaalistanut ei oleˣ rationaalistanut
1st plur. rationaalistamme emme rationaalistaˣ 1st plur. olemme rationaalistaneet emme oleˣ rationaalistaneet
2nd plur. rationaalistatte ette rationaalistaˣ 2nd plur. olette rationaalistaneet ette oleˣ rationaalistaneet
3rd plur. rationaalistavat eivät rationaalistaˣ 3rd plur. ovat rationaalistaneet eivät oleˣ rationaalistaneet
passive rationaalistetaan ei rationaalistetaˣ passive on rationaalistettu ei oleˣ rationaalistettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. rationaalistin en rationaalistanut 1st sing. olin rationaalistanut en ollut rationaalistanut
2nd sing. rationaalistit et rationaalistanut 2nd sing. olit rationaalistanut et ollut rationaalistanut
3rd sing. rationaalisti ei rationaalistanut 3rd sing. oli rationaalistanut ei ollut rationaalistanut
1st plur. rationaalistimme emme rationaalistaneet 1st plur. olimme rationaalistaneet emme olleet rationaalistaneet
2nd plur. rationaalistitte ette rationaalistaneet 2nd plur. olitte rationaalistaneet ette olleet rationaalistaneet
3rd plur. rationaalistivat eivät rationaalistaneet 3rd plur. olivat rationaalistaneet eivät olleet rationaalistaneet
passive rationaalistettiin ei rationaalistettu passive oli rationaalistettu ei ollut rationaalistettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. rationaalistaisin en rationaalistaisi 1st sing. olisin rationaalistanut en olisi rationaalistanut
2nd sing. rationaalistaisit et rationaalistaisi 2nd sing. olisit rationaalistanut et olisi rationaalistanut
3rd sing. rationaalistaisi ei rationaalistaisi 3rd sing. olisi rationaalistanut ei olisi rationaalistanut
1st plur. rationaalistaisimme emme rationaalistaisi 1st plur. olisimme rationaalistaneet emme olisi rationaalistaneet
2nd plur. rationaalistaisitte ette rationaalistaisi 2nd plur. olisitte rationaalistaneet ette olisi rationaalistaneet
3rd plur. rationaalistaisivat eivät rationaalistaisi 3rd plur. olisivat rationaalistaneet eivät olisi rationaalistaneet
passive rationaalistettaisiin ei rationaalistettaisi passive olisi rationaalistettu ei olisi rationaalistettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. rationaalistaˣ älä rationaalistaˣ 2nd sing. oleˣ rationaalistanut älä oleˣ rationaalistanut
3rd sing. rationaalistakoon älköön rationaalistakoˣ 3rd sing. olkoon rationaalistanut älköön olkoˣ rationaalistanut
1st plur. rationaalistakaamme älkäämme rationaalistakoˣ 1st plur. olkaamme rationaalistaneet älkäämme olkoˣ rationaalistaneet
2nd plur. rationaalistakaa älkää rationaalistakoˣ 2nd plur. olkaa rationaalistaneet älkää olkoˣ rationaalistaneet
3rd plur. rationaalistakoot älkööt rationaalistakoˣ 3rd plur. olkoot rationaalistaneet älkööt olkoˣ rationaalistaneet
passive rationaalistettakoon älköön rationaalistettakoˣ passive olkoon rationaalistettu älköön olkoˣ rationaalistettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. rationaalistanen en rationaalistaneˣ 1st sing. lienen rationaalistanut en lieneˣ rationaalistanut
2nd sing. rationaalistanet et rationaalistaneˣ 2nd sing. lienet rationaalistanut et lieneˣ rationaalistanut
3rd sing. rationaalistanee ei rationaalistaneˣ 3rd sing. lienee rationaalistanut ei lieneˣ rationaalistanut
1st plur. rationaalistanemme emme rationaalistaneˣ 1st plur. lienemme rationaalistaneet emme lieneˣ rationaalistaneet
2nd plur. rationaalistanette ette rationaalistaneˣ 2nd plur. lienette rationaalistaneet ette lieneˣ rationaalistaneet
3rd plur. rationaalistanevat eivät rationaalistaneˣ 3rd plur. lienevät rationaalistaneet eivät lieneˣ rationaalistaneet
passive rationaalistettaneen ei rationaalistettaneˣ passive lienee rationaalistettu ei lieneˣ rationaalistettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st rationaalistaaˣ present rationaalistava rationaalistettava
long 1st2 rationaalistaakseen past rationaalistanut rationaalistettu
2nd inessive1 rationaalistaessa rationaalistettaessa agent1, 3 rationaalistama
instructive rationaalistaen negative rationaalistamaton
3rd inessive rationaalistamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative rationaalistamasta
illative rationaalistamaan
adessive rationaalistamalla
abessive rationaalistamatta
instructive rationaalistaman rationaalistettaman
4th nominative rationaalistaminen
partitive rationaalistamista
5th2 rationaalistamaisillaan

Synonyms[edit]