siivilöidä

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

siivilöidä

  1. (transitive) To sieve, sift, filter.

Conjunction[edit]

Inflection of siivilöidä (Kotus type 62/voida, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. siivilöin en siivilöi 1st sing. olen siivilöinyt en ole siivilöinyt
2nd sing. siivilöit et siivilöi 2nd sing. olet siivilöinyt et ole siivilöinyt
3rd sing. siivilöi ei siivilöi 3rd sing. on siivilöinyt ei ole siivilöinyt
1st plur. siivilöimme emme siivilöi 1st plur. olemme siivilöineet emme ole siivilöineet
2nd plur. siivilöitte ette siivilöi 2nd plur. olette siivilöineet ette ole siivilöineet
3rd plur. siivilöivät eivät siivilöi 3rd plur. ovat siivilöineet eivät ole siivilöineet
passive siivilöidään ei siivilöidä passive on siivilöity ei ole siivilöity
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. siivilöin en siivilöinyt 1st sing. olin siivilöinyt en ollut siivilöinyt
2nd sing. siivilöit et siivilöinyt 2nd sing. olit siivilöinyt et ollut siivilöinyt
3rd sing. siivilöi ei siivilöinyt 3rd sing. oli siivilöinyt ei ollut siivilöinyt
1st plur. siivilöimme emme siivilöineet 1st plur. olimme siivilöineet emme olleet siivilöineet
2nd plur. siivilöitte ette siivilöineet 2nd plur. olitte siivilöineet ette olleet siivilöineet
3rd plur. siivilöivät eivät siivilöineet 3rd plur. olivat siivilöineet eivät olleet siivilöineet
passive siivilöitiin ei siivilöity passive oli siivilöity ei ollut siivilöity
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. siivilöisin en siivilöisi 1st sing. olisin siivilöinyt en olisi siivilöinyt
2nd sing. siivilöisit et siivilöisi 2nd sing. olisit siivilöinyt et olisi siivilöinyt
3rd sing. siivilöisi ei siivilöisi 3rd sing. olisi siivilöinyt ei olisi siivilöinyt
1st plur. siivilöisimme emme siivilöisi 1st plur. olisimme siivilöineet emme olisi siivilöineet
2nd plur. siivilöisitte ette siivilöisi 2nd plur. olisitte siivilöineet ette olisi siivilöineet
3rd plur. siivilöisivät eivät siivilöisi 3rd plur. olisivat siivilöineet eivät olisi siivilöineet
passive siivilöitäisiin ei siivilöitäisi passive olisi siivilöity ei olisi siivilöity
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. siivilöi älä siivilöi 2nd sing. ole siivilöinyt älä ole siivilöinyt
3rd sing. siivilöiköön älköön siivilöikö 3rd sing. olkoon siivilöinyt älköön olko siivilöinyt
1st plur. siivilöikäämme älkäämme siivilöikö 1st plur. olkaamme siivilöineet älkäämme olko siivilöineet
2nd plur. siivilöikää älkää siivilöikö 2nd plur. olkaa siivilöineet älkää olko siivilöineet
3rd plur. siivilöikööt älkööt siivilöikö 3rd plur. olkoot siivilöineet älkööt olko siivilöineet
passive siivilöitäköön älköön siivilöitäkö passive olkoon siivilöity älköön olko siivilöity
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. siivilöinen en siivilöine 1st sing. lienen siivilöinyt en liene siivilöinyt
2nd sing. siivilöinet et siivilöine 2nd sing. lienet siivilöinyt et liene siivilöinyt
3rd sing. siivilöinee ei siivilöine 3rd sing. lienee siivilöinyt ei liene siivilöinyt
1st plur. siivilöinemme emme siivilöine 1st plur. lienemme siivilöineet emme liene siivilöineet
2nd plur. siivilöinette ette siivilöine 2nd plur. lienette siivilöineet ette liene siivilöineet
3rd plur. siivilöinevät eivät siivilöine 3rd plur. lienevät siivilöineet eivät liene siivilöineet
passive siivilöitäneen ei siivilöitäne passive lienee siivilöity ei liene siivilöity
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st siivilöidä present siivilöivä siivilöitävä
long 1st2 siivilöidäkseen past siivilöinyt siivilöity
2nd inessive1 siivilöidessä siivilöitäessä agent1, 3 siivilöimä
instructive siivilöiden negative siivilöimätön
3rd inessive siivilöimässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative siivilöimästä
illative siivilöimään
adessive siivilöimällä
abessive siivilöimättä
instructive siivilöimän siivilöitämän
4th nominative siivilöiminen
partitive siivilöimistä
5th2 siivilöimäisillään