suorittaa

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

suorittaa

  1. To perform, carry out, fulfill.
    suorittaa koe.
    to run a test.
    to pass an exam.

Conjugation[edit]

Inflection of suorittaa (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. suoritan en suorita 1st sing. olen suorittanut en ole suorittanut
2nd sing. suoritat et suorita 2nd sing. olet suorittanut et ole suorittanut
3rd sing. suorittaa ei suorita 3rd sing. on suorittanut ei ole suorittanut
1st plur. suoritamme emme suorita 1st plur. olemme suorittaneet emme ole suorittaneet
2nd plur. suoritatte ette suorita 2nd plur. olette suorittaneet ette ole suorittaneet
3rd plur. suorittavat eivät suorita 3rd plur. ovat suorittaneet eivät ole suorittaneet
passive suoritetaan ei suoriteta passive on suoritettu ei ole suoritettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. suoritin en suorittanut 1st sing. olin suorittanut en ollut suorittanut
2nd sing. suoritit et suorittanut 2nd sing. olit suorittanut et ollut suorittanut
3rd sing. suoritti ei suorittanut 3rd sing. oli suorittanut ei ollut suorittanut
1st plur. suoritimme emme suorittaneet 1st plur. olimme suorittaneet emme olleet suorittaneet
2nd plur. suorititte ette suorittaneet 2nd plur. olitte suorittaneet ette olleet suorittaneet
3rd plur. suorittivat eivät suorittaneet 3rd plur. olivat suorittaneet eivät olleet suorittaneet
passive suoritettiin ei suoritettu passive oli suoritettu ei ollut suoritettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. suorittaisin en suorittaisi 1st sing. olisin suorittanut en olisi suorittanut
2nd sing. suorittaisit et suorittaisi 2nd sing. olisit suorittanut et olisi suorittanut
3rd sing. suorittaisi ei suorittaisi 3rd sing. olisi suorittanut ei olisi suorittanut
1st plur. suorittaisimme emme suorittaisi 1st plur. olisimme suorittaneet emme olisi suorittaneet
2nd plur. suorittaisitte ette suorittaisi 2nd plur. olisitte suorittaneet ette olisi suorittaneet
3rd plur. suorittaisivat eivät suorittaisi 3rd plur. olisivat suorittaneet eivät olisi suorittaneet
passive suoritettaisiin ei suoritettaisi passive olisi suoritettu ei olisi suoritettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. suorita älä suorita 2nd sing. ole suorittanut älä ole suorittanut
3rd sing. suorittakoon älköön suorittako 3rd sing. olkoon suorittanut älköön olko suorittanut
1st plur. suorittakaamme älkäämme suorittako 1st plur. olkaamme suorittaneet älkäämme olko suorittaneet
2nd plur. suorittakaa älkää suorittako 2nd plur. olkaa suorittaneet älkää olko suorittaneet
3rd plur. suorittakoot älkööt suorittako 3rd plur. olkoot suorittaneet älkööt olko suorittaneet
passive suoritettakoon älköön suoritettako passive olkoon suoritettu älköön olko suoritettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. suorittanen en suorittane 1st sing. lienen suorittanut en liene suorittanut
2nd sing. suorittanet et suorittane 2nd sing. lienet suorittanut et liene suorittanut
3rd sing. suorittanee ei suorittane 3rd sing. lienee suorittanut ei liene suorittanut
1st plur. suorittanemme emme suorittane 1st plur. lienemme suorittaneet emme liene suorittaneet
2nd plur. suorittanette ette suorittane 2nd plur. lienette suorittaneet ette liene suorittaneet
3rd plur. suorittanevat eivät suorittane 3rd plur. lienevät suorittaneet eivät liene suorittaneet
passive suoritettaneen ei suoritettane passive lienee suoritettu ei liene suoritettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st suorittaa present suorittava suoritettava
long 1st2 suorittaakseen past suorittanut suoritettu
2nd inessive1 suorittaessa suoritettaessa agent1, 3 suorittama
instructive suorittaen negative suorittamaton
3rd inessive suorittamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative suorittamasta
illative suorittamaan
adessive suorittamalla
abessive suorittamatta
instructive suorittaman suoritettaman
4th nominative suorittaminen
partitive suorittamista
5th2 suorittamaisillaan