tanssittaa

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

(index ta)

Etymology[edit]

  • A causative verb, derived from the verb tanssia.

Pronunciation[edit]

  • Hyphenation: tans‧sit‧taa
  • IPA(key): [ˈtɑnsːitːɑː(ʔ)]

Verb[edit]

tanssittaa

  1. (transitive) To make someone dance.
  2. (transitive) To dance with (someone), spin (someone around the floor).

Conjugation[edit]

Inflection of tanssittaa (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tanssitan en tanssita 1st sing. olen tanssittanut en ole tanssittanut
2nd sing. tanssitat et tanssita 2nd sing. olet tanssittanut et ole tanssittanut
3rd sing. tanssittaa ei tanssita 3rd sing. on tanssittanut ei ole tanssittanut
1st plur. tanssitamme emme tanssita 1st plur. olemme tanssittaneet emme ole tanssittaneet
2nd plur. tanssitatte ette tanssita 2nd plur. olette tanssittaneet ette ole tanssittaneet
3rd plur. tanssittavat eivät tanssita 3rd plur. ovat tanssittaneet eivät ole tanssittaneet
passive tanssitetaan ei tanssiteta passive on tanssitettu ei ole tanssitettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tanssitin en tanssittanut 1st sing. olin tanssittanut en ollut tanssittanut
2nd sing. tanssitit et tanssittanut 2nd sing. olit tanssittanut et ollut tanssittanut
3rd sing. tanssitti ei tanssittanut 3rd sing. oli tanssittanut ei ollut tanssittanut
1st plur. tanssitimme emme tanssittaneet 1st plur. olimme tanssittaneet emme olleet tanssittaneet
2nd plur. tanssititte ette tanssittaneet 2nd plur. olitte tanssittaneet ette olleet tanssittaneet
3rd plur. tanssittivat eivät tanssittaneet 3rd plur. olivat tanssittaneet eivät olleet tanssittaneet
passive tanssitettiin ei tanssitettu passive oli tanssitettu ei ollut tanssitettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tanssittaisin en tanssittaisi 1st sing. olisin tanssittanut en olisi tanssittanut
2nd sing. tanssittaisit et tanssittaisi 2nd sing. olisit tanssittanut et olisi tanssittanut
3rd sing. tanssittaisi ei tanssittaisi 3rd sing. olisi tanssittanut ei olisi tanssittanut
1st plur. tanssittaisimme emme tanssittaisi 1st plur. olisimme tanssittaneet emme olisi tanssittaneet
2nd plur. tanssittaisitte ette tanssittaisi 2nd plur. olisitte tanssittaneet ette olisi tanssittaneet
3rd plur. tanssittaisivat eivät tanssittaisi 3rd plur. olisivat tanssittaneet eivät olisi tanssittaneet
passive tanssitettaisiin ei tanssitettaisi passive olisi tanssitettu ei olisi tanssitettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. tanssita älä tanssita 2nd sing. ole tanssittanut älä ole tanssittanut
3rd sing. tanssittakoon älköön tanssittako 3rd sing. olkoon tanssittanut älköön olko tanssittanut
1st plur. tanssittakaamme älkäämme tanssittako 1st plur. olkaamme tanssittaneet älkäämme olko tanssittaneet
2nd plur. tanssittakaa älkää tanssittako 2nd plur. olkaa tanssittaneet älkää olko tanssittaneet
3rd plur. tanssittakoot älkööt tanssittako 3rd plur. olkoot tanssittaneet älkööt olko tanssittaneet
passive tanssitettakoon älköön tanssitettako passive olkoon tanssitettu älköön olko tanssitettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tanssittanen en tanssittane 1st sing. lienen tanssittanut en liene tanssittanut
2nd sing. tanssittanet et tanssittane 2nd sing. lienet tanssittanut et liene tanssittanut
3rd sing. tanssittanee ei tanssittane 3rd sing. lienee tanssittanut ei liene tanssittanut
1st plur. tanssittanemme emme tanssittane 1st plur. lienemme tanssittaneet emme liene tanssittaneet
2nd plur. tanssittanette ette tanssittane 2nd plur. lienette tanssittaneet ette liene tanssittaneet
3rd plur. tanssittanevat eivät tanssittane 3rd plur. lienevät tanssittaneet eivät liene tanssittaneet
passive tanssitettaneen ei tanssitettane passive lienee tanssitettu ei liene tanssitettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st tanssittaa present tanssittava tanssitettava
long 1st2 tanssittaakseen past tanssittanut tanssitettu
2nd inessive1 tanssittaessa tanssitettaessa agent1, 3 tanssittama
instructive tanssittaen negative tanssittamaton
3rd inessive tanssittamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative tanssittamasta
illative tanssittamaan
adessive tanssittamalla
abessive tanssittamatta
instructive tanssittaman tanssitettaman
4th nominative tanssittaminen
partitive tanssittamista
5th2 tanssittamaisillaan

Related terms[edit]