Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search


(index ta)


From tarkka +‎ -eta.


  • Hyphenation: tar‧ke‧ta
  • IPA(key): /ˈtɑrketɑ(ʔ)/



  1. (intransitive) To sharpen, become more accurate/more precise/exacter.


Inflection of tarketa (Kotus type 72/vanheta, kk-k gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tarkkenen en tarkkene 1st sing. olen tarkennut en ole tarkennut
2nd sing. tarkkenet et tarkkene 2nd sing. olet tarkennut et ole tarkennut
3rd sing. tarkkenee ei tarkkene 3rd sing. on tarkennut ei ole tarkennut
1st plur. tarkkenemme emme tarkkene 1st plur. olemme tarkenneet emme ole tarkenneet
2nd plur. tarkkenette ette tarkkene 2nd plur. olette tarkenneet ette ole tarkenneet
3rd plur. tarkkenevat eivät tarkkene 3rd plur. ovat tarkenneet eivät ole tarkenneet
passive tarketaan ei tarketa passive on tarkettu ei ole tarkettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tarkkenin en tarkennut 1st sing. olin tarkennut en ollut tarkennut
2nd sing. tarkkenit et tarkennut 2nd sing. olit tarkennut et ollut tarkennut
3rd sing. tarkkeni ei tarkennut 3rd sing. oli tarkennut ei ollut tarkennut
1st plur. tarkkenimme emme tarkenneet 1st plur. olimme tarkenneet emme olleet tarkenneet
2nd plur. tarkkenitte ette tarkenneet 2nd plur. olitte tarkenneet ette olleet tarkenneet
3rd plur. tarkkenivat eivät tarkenneet 3rd plur. olivat tarkenneet eivät olleet tarkenneet
passive tarkettiin ei tarkettu passive oli tarkettu ei ollut tarkettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tarkkenisin en tarkkenisi 1st sing. olisin tarkennut en olisi tarkennut
2nd sing. tarkkenisit et tarkkenisi 2nd sing. olisit tarkennut et olisi tarkennut
3rd sing. tarkkenisi ei tarkkenisi 3rd sing. olisi tarkennut ei olisi tarkennut
1st plur. tarkkenisimme emme tarkkenisi 1st plur. olisimme tarkenneet emme olisi tarkenneet
2nd plur. tarkkenisitte ette tarkkenisi 2nd plur. olisitte tarkenneet ette olisi tarkenneet
3rd plur. tarkkenisivat eivät tarkkenisi 3rd plur. olisivat tarkenneet eivät olisi tarkenneet
passive tarkettaisiin ei tarkettaisi passive olisi tarkettu ei olisi tarkettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. tarkkene älä tarkkene 2nd sing. ole tarkennut älä ole tarkennut
3rd sing. tarketkoon älköön tarketko 3rd sing. olkoon tarkennut älköön olko tarkennut
1st plur. tarketkaamme älkäämme tarketko 1st plur. olkaamme tarkenneet älkäämme olko tarkenneet
2nd plur. tarketkaa älkää tarketko 2nd plur. olkaa tarkenneet älkää olko tarkenneet
3rd plur. tarketkoot älkööt tarketko 3rd plur. olkoot tarkenneet älkööt olko tarkenneet
passive tarkettakoon älköön tarkettako passive olkoon tarkettu älköön olko tarkettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tarkennen en tarkenne 1st sing. lienen tarkennut en liene tarkennut
2nd sing. tarkennet et tarkenne 2nd sing. lienet tarkennut et liene tarkennut
3rd sing. tarkennee ei tarkenne 3rd sing. lienee tarkennut ei liene tarkennut
1st plur. tarkennemme emme tarkenne 1st plur. lienemme tarkenneet emme liene tarkenneet
2nd plur. tarkennette ette tarkenne 2nd plur. lienette tarkenneet ette liene tarkenneet
3rd plur. tarkennevat eivät tarkenne 3rd plur. lienevät tarkenneet eivät liene tarkenneet
passive tarkettaneen ei tarkettane passive lienee tarkettu ei liene tarkettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st tarketa present tarkkeneva tarkettava
long 1st2 tarketakseen past tarkennut tarkettu
2nd inessive1 tarketessa tarkettaessa agent1, 3 tarkkenema
instructive tarketen negative tarkkenematon
3rd inessive tarkkenemassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative tarkkenemasta
illative tarkkenemaan
adessive tarkkenemalla
abessive tarkkenematta
instructive tarkkeneman tarkettaman
4th nominative tarkkeneminen
partitive tarkkenemista
5th2 tarkkenemaisillaan


  • (to sharpen, become more accurate/more precise/exacter): tarkentua