tietokoneistaa

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

tietokone +‎ -istaa

Verb[edit]

tietokoneistaa

  1. (transitive, computing) to computerize

Conjugation[edit]

Inflection of tietokoneistaa (Kotus type 53/muistaa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tietokoneistan en tietokoneista 1st sing. olen tietokoneistanut en ole tietokoneistanut
2nd sing. tietokoneistat et tietokoneista 2nd sing. olet tietokoneistanut et ole tietokoneistanut
3rd sing. tietokoneistaa ei tietokoneista 3rd sing. on tietokoneistanut ei ole tietokoneistanut
1st plur. tietokoneistamme emme tietokoneista 1st plur. olemme tietokoneistaneet emme ole tietokoneistaneet
2nd plur. tietokoneistatte ette tietokoneista 2nd plur. olette tietokoneistaneet ette ole tietokoneistaneet
3rd plur. tietokoneistavat eivät tietokoneista 3rd plur. ovat tietokoneistaneet eivät ole tietokoneistaneet
passive tietokoneistetaan ei tietokoneisteta passive on tietokoneistettu ei ole tietokoneistettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tietokoneistin en tietokoneistanut 1st sing. olin tietokoneistanut en ollut tietokoneistanut
2nd sing. tietokoneistit et tietokoneistanut 2nd sing. olit tietokoneistanut et ollut tietokoneistanut
3rd sing. tietokoneisti ei tietokoneistanut 3rd sing. oli tietokoneistanut ei ollut tietokoneistanut
1st plur. tietokoneistimme emme tietokoneistaneet 1st plur. olimme tietokoneistaneet emme olleet tietokoneistaneet
2nd plur. tietokoneistitte ette tietokoneistaneet 2nd plur. olitte tietokoneistaneet ette olleet tietokoneistaneet
3rd plur. tietokoneistivat eivät tietokoneistaneet 3rd plur. olivat tietokoneistaneet eivät olleet tietokoneistaneet
passive tietokoneistettiin ei tietokoneistettu passive oli tietokoneistettu ei ollut tietokoneistettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tietokoneistaisin en tietokoneistaisi 1st sing. olisin tietokoneistanut en olisi tietokoneistanut
2nd sing. tietokoneistaisit et tietokoneistaisi 2nd sing. olisit tietokoneistanut et olisi tietokoneistanut
3rd sing. tietokoneistaisi ei tietokoneistaisi 3rd sing. olisi tietokoneistanut ei olisi tietokoneistanut
1st plur. tietokoneistaisimme emme tietokoneistaisi 1st plur. olisimme tietokoneistaneet emme olisi tietokoneistaneet
2nd plur. tietokoneistaisitte ette tietokoneistaisi 2nd plur. olisitte tietokoneistaneet ette olisi tietokoneistaneet
3rd plur. tietokoneistaisivat eivät tietokoneistaisi 3rd plur. olisivat tietokoneistaneet eivät olisi tietokoneistaneet
passive tietokoneistettaisiin ei tietokoneistettaisi passive olisi tietokoneistettu ei olisi tietokoneistettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. tietokoneista älä tietokoneista 2nd sing. ole tietokoneistanut älä ole tietokoneistanut
3rd sing. tietokoneistakoon älköön tietokoneistako 3rd sing. olkoon tietokoneistanut älköön olko tietokoneistanut
1st plur. tietokoneistakaamme älkäämme tietokoneistako 1st plur. olkaamme tietokoneistaneet älkäämme olko tietokoneistaneet
2nd plur. tietokoneistakaa älkää tietokoneistako 2nd plur. olkaa tietokoneistaneet älkää olko tietokoneistaneet
3rd plur. tietokoneistakoot älkööt tietokoneistako 3rd plur. olkoot tietokoneistaneet älkööt olko tietokoneistaneet
passive tietokoneistettakoon älköön tietokoneistettako passive olkoon tietokoneistettu älköön olko tietokoneistettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tietokoneistanen en tietokoneistane 1st sing. lienen tietokoneistanut en liene tietokoneistanut
2nd sing. tietokoneistanet et tietokoneistane 2nd sing. lienet tietokoneistanut et liene tietokoneistanut
3rd sing. tietokoneistanee ei tietokoneistane 3rd sing. lienee tietokoneistanut ei liene tietokoneistanut
1st plur. tietokoneistanemme emme tietokoneistane 1st plur. lienemme tietokoneistaneet emme liene tietokoneistaneet
2nd plur. tietokoneistanette ette tietokoneistane 2nd plur. lienette tietokoneistaneet ette liene tietokoneistaneet
3rd plur. tietokoneistanevat eivät tietokoneistane 3rd plur. lienevät tietokoneistaneet eivät liene tietokoneistaneet
passive tietokoneistettaneen ei tietokoneistettane passive lienee tietokoneistettu ei liene tietokoneistettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st tietokoneistaa present tietokoneistava tietokoneistettava
long 1st2 tietokoneistaakseen past tietokoneistanut tietokoneistettu
2nd inessive1 tietokoneistaessa tietokoneistettaessa agent1, 3 tietokoneistama
instructive tietokoneistaen negative tietokoneistamaton
3rd inessive tietokoneistamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative tietokoneistamasta
illative tietokoneistamaan
adessive tietokoneistamalla
abessive tietokoneistamatta
instructive tietokoneistaman tietokoneistettaman
4th nominative tietokoneistaminen
partitive tietokoneistamista
5th2 tietokoneistamaisillaan

Derived terms[edit]