tietokoneistua

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

Passive aspect of the verb tietokoneistaa, from tietokone ‎(computer).

Verb[edit]

tietokoneistua

  1. (intransitive, computing) To become computerized.

Conjugation[edit]

Inflection of tietokoneistua (Kotus type 52/sanoa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tietokoneistun en tietokoneistu 1st sing. olen tietokoneistunut en ole tietokoneistunut
2nd sing. tietokoneistut et tietokoneistu 2nd sing. olet tietokoneistunut et ole tietokoneistunut
3rd sing. tietokoneistuu ei tietokoneistu 3rd sing. on tietokoneistunut ei ole tietokoneistunut
1st plur. tietokoneistumme emme tietokoneistu 1st plur. olemme tietokoneistuneet emme ole tietokoneistuneet
2nd plur. tietokoneistutte ette tietokoneistu 2nd plur. olette tietokoneistuneet ette ole tietokoneistuneet
3rd plur. tietokoneistuvat eivät tietokoneistu 3rd plur. ovat tietokoneistuneet eivät ole tietokoneistuneet
passive tietokoneistutaan ei tietokoneistuta passive on tietokoneistuttu ei ole tietokoneistuttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tietokoneistuin en tietokoneistunut 1st sing. olin tietokoneistunut en ollut tietokoneistunut
2nd sing. tietokoneistuit et tietokoneistunut 2nd sing. olit tietokoneistunut et ollut tietokoneistunut
3rd sing. tietokoneistui ei tietokoneistunut 3rd sing. oli tietokoneistunut ei ollut tietokoneistunut
1st plur. tietokoneistuimme emme tietokoneistuneet 1st plur. olimme tietokoneistuneet emme olleet tietokoneistuneet
2nd plur. tietokoneistuitte ette tietokoneistuneet 2nd plur. olitte tietokoneistuneet ette olleet tietokoneistuneet
3rd plur. tietokoneistuivat eivät tietokoneistuneet 3rd plur. olivat tietokoneistuneet eivät olleet tietokoneistuneet
passive tietokoneistuttiin ei tietokoneistuttu passive oli tietokoneistuttu ei ollut tietokoneistuttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tietokoneistuisin en tietokoneistuisi 1st sing. olisin tietokoneistunut en olisi tietokoneistunut
2nd sing. tietokoneistuisit et tietokoneistuisi 2nd sing. olisit tietokoneistunut et olisi tietokoneistunut
3rd sing. tietokoneistuisi ei tietokoneistuisi 3rd sing. olisi tietokoneistunut ei olisi tietokoneistunut
1st plur. tietokoneistuisimme emme tietokoneistuisi 1st plur. olisimme tietokoneistuneet emme olisi tietokoneistuneet
2nd plur. tietokoneistuisitte ette tietokoneistuisi 2nd plur. olisitte tietokoneistuneet ette olisi tietokoneistuneet
3rd plur. tietokoneistuisivat eivät tietokoneistuisi 3rd plur. olisivat tietokoneistuneet eivät olisi tietokoneistuneet
passive tietokoneistuttaisiin ei tietokoneistuttaisi passive olisi tietokoneistuttu ei olisi tietokoneistuttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. tietokoneistu älä tietokoneistu 2nd sing. ole tietokoneistunut älä ole tietokoneistunut
3rd sing. tietokoneistukoon älköön tietokoneistuko 3rd sing. olkoon tietokoneistunut älköön olko tietokoneistunut
1st plur. tietokoneistukaamme älkäämme tietokoneistuko 1st plur. olkaamme tietokoneistuneet älkäämme olko tietokoneistuneet
2nd plur. tietokoneistukaa älkää tietokoneistuko 2nd plur. olkaa tietokoneistuneet älkää olko tietokoneistuneet
3rd plur. tietokoneistukoot älkööt tietokoneistuko 3rd plur. olkoot tietokoneistuneet älkööt olko tietokoneistuneet
passive tietokoneistuttakoon älköön tietokoneistuttako passive olkoon tietokoneistuttu älköön olko tietokoneistuttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tietokoneistunen en tietokoneistune 1st sing. lienen tietokoneistunut en liene tietokoneistunut
2nd sing. tietokoneistunet et tietokoneistune 2nd sing. lienet tietokoneistunut et liene tietokoneistunut
3rd sing. tietokoneistunee ei tietokoneistune 3rd sing. lienee tietokoneistunut ei liene tietokoneistunut
1st plur. tietokoneistunemme emme tietokoneistune 1st plur. lienemme tietokoneistuneet emme liene tietokoneistuneet
2nd plur. tietokoneistunette ette tietokoneistune 2nd plur. lienette tietokoneistuneet ette liene tietokoneistuneet
3rd plur. tietokoneistunevat eivät tietokoneistune 3rd plur. lienevät tietokoneistuneet eivät liene tietokoneistuneet
passive tietokoneistuttaneen ei tietokoneistuttane passive lienee tietokoneistuttu ei liene tietokoneistuttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st tietokoneistua present tietokoneistuva tietokoneistuttava
long 1st2 tietokoneistuakseen past tietokoneistunut tietokoneistuttu
2nd inessive1 tietokoneistuessa tietokoneistuttaessa agent1, 3 tietokoneistuma
instructive tietokoneistuen negative tietokoneistumaton
3rd inessive tietokoneistumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative tietokoneistumasta
illative tietokoneistumaan
adessive tietokoneistumalla
abessive tietokoneistumatta
instructive tietokoneistuman tietokoneistuttaman
4th nominative tietokoneistuminen
partitive tietokoneistumista
5th2 tietokoneistumaisillaan