turkki

From Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search
See also: Turkki

Finnish[edit]

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /ˈturkːi/, [ˈt̪urkːi]
  • Rhymes: -urkːi
  • Syllabification(key): turk‧ki

Etymology 1[edit]

From Proto-Finnic *turkki. Related to Ingrian turkki, Karelian turkki and Votic turkki.

Noun[edit]

turkki

  1. fur (hairy coat of various mammal species)
  2. fur coat
Declension[edit]
Inflection of turkki (Kotus type 5*A/risti, kk-k gradation)
nominative turkki turkit
genitive turkin turkkien
partitive turkkia turkkeja
illative turkkiin turkkeihin
singular plural
nominative turkki turkit
accusative nom. turkki turkit
gen. turkin
genitive turkin turkkien
partitive turkkia turkkeja
inessive turkissa turkeissa
elative turkista turkeista
illative turkkiin turkkeihin
adessive turkilla turkeilla
ablative turkilta turkeilta
allative turkille turkeille
essive turkkina turkkeina
translative turkiksi turkeiksi
abessive turkitta turkeitta
instructive turkein
comitative See the possessive forms below.
Possessive forms of turkki (Kotus type 5*A/risti, kk-k gradation)
first-person singular possessor
singular plural
nominative turkkini turkkini
accusative nom. turkkini turkkini
gen. turkkini
genitive turkkini turkkieni
partitive turkkiani turkkejani
inessive turkissani turkeissani
elative turkistani turkeistani
illative turkkiini turkkeihini
adessive turkillani turkeillani
ablative turkiltani turkeiltani
allative turkilleni turkeilleni
essive turkkinani turkkeinani
translative turkikseni turkeikseni
abessive turkittani turkeittani
instructive
comitative turkkeineni
second-person singular possessor
singular plural
nominative turkkisi turkkisi
accusative nom. turkkisi turkkisi
gen. turkkisi
genitive turkkisi turkkiesi
partitive turkkiasi turkkejasi
inessive turkissasi turkeissasi
elative turkistasi turkeistasi
illative turkkiisi turkkeihisi
adessive turkillasi turkeillasi
ablative turkiltasi turkeiltasi
allative turkillesi turkeillesi
essive turkkinasi turkkeinasi
translative turkiksesi turkeiksesi
abessive turkittasi turkeittasi
instructive
comitative turkkeinesi
first-person plural possessor
singular plural
nominative turkkimme turkkimme
accusative nom. turkkimme turkkimme
gen. turkkimme
genitive turkkimme turkkiemme
partitive turkkiamme turkkejamme
inessive turkissamme turkeissamme
elative turkistamme turkeistamme
illative turkkiimme turkkeihimme
adessive turkillamme turkeillamme
ablative turkiltamme turkeiltamme
allative turkillemme turkeillemme
essive turkkinamme turkkeinamme
translative turkiksemme turkeiksemme
abessive turkittamme turkeittamme
instructive
comitative turkkeinemme
second-person plural possessor
singular plural
nominative turkkinne turkkinne
accusative nom. turkkinne turkkinne
gen. turkkinne
genitive turkkinne turkkienne
partitive turkkianne turkkejanne
inessive turkissanne turkeissanne
elative turkistanne turkeistanne
illative turkkiinne turkkeihinne
adessive turkillanne turkeillanne
ablative turkiltanne turkeiltanne
allative turkillenne turkeillenne
essive turkkinanne turkkeinanne
translative turkiksenne turkeiksenne
abessive turkittanne turkeittanne
instructive
comitative turkkeinenne
third-person possessor
singular plural
nominative turkkinsa turkkinsa
accusative nom. turkkinsa turkkinsa
gen. turkkinsa
genitive turkkinsa turkkiensa
partitive turkkiaan
turkkiansa
turkkejaan
turkkejansa
inessive turkissaan
turkissansa
turkeissaan
turkeissansa
elative turkistaan
turkistansa
turkeistaan
turkeistansa
illative turkkiinsa turkkeihinsa
adessive turkillaan
turkillansa
turkeillaan
turkeillansa
ablative turkiltaan
turkiltansa
turkeiltaan
turkeiltansa
allative turkilleen
turkillensa
turkeilleen
turkeillensa
essive turkkinaan
turkkinansa
turkkeinaan
turkkeinansa
translative turkikseen
turkiksensa
turkeikseen
turkeiksensa
abessive turkittaan
turkittansa
turkeittaan
turkeittansa
instructive
comitative turkkeineen
turkkeinensa
Derived terms[edit]
See also[edit]

Further reading[edit]

Etymology 2[edit]

< Turkki

Noun[edit]

turkki

  1. Turkish (language)
Declension[edit]
Inflection of turkki (Kotus type 5*A/risti, kk-k gradation)
nominative turkki
genitive turkin
partitive turkkia
illative turkkiin
singular plural
nominative turkki
accusative nom. turkki
gen. turkin
genitive turkin
partitive turkkia
inessive turkissa
elative turkista
illative turkkiin
adessive turkilla
ablative turkilta
allative turkille
essive turkkina
translative turkiksi
abessive turkitta
instructive
comitative See the possessive forms below.
Possessive forms of turkki (Kotus type 5*A/risti, kk-k gradation)
first-person singular possessor
singular plural
nominative turkkini
accusative nom. turkkini
gen. turkkini
genitive turkkini
partitive turkkiani
inessive turkissani
elative turkistani
illative turkkiini
adessive turkillani
ablative turkiltani
allative turkilleni
essive turkkinani
translative turkikseni
abessive turkittani
instructive
comitative
second-person singular possessor
singular plural
nominative turkkisi
accusative nom. turkkisi
gen. turkkisi
genitive turkkisi
partitive turkkiasi
inessive turkissasi
elative turkistasi
illative turkkiisi
adessive turkillasi
ablative turkiltasi
allative turkillesi
essive turkkinasi
translative turkiksesi
abessive turkittasi
instructive
comitative
first-person plural possessor
singular plural
nominative turkkimme
accusative nom. turkkimme
gen. turkkimme
genitive turkkimme
partitive turkkiamme
inessive turkissamme
elative turkistamme
illative turkkiimme
adessive turkillamme
ablative turkiltamme
allative turkillemme
essive turkkinamme
translative turkiksemme
abessive turkittamme
instructive
comitative
second-person plural possessor
singular plural
nominative turkkinne
accusative nom. turkkinne
gen. turkkinne
genitive turkkinne
partitive turkkianne
inessive turkissanne
elative turkistanne
illative turkkiinne
adessive turkillanne
ablative turkiltanne
allative turkillenne
essive turkkinanne
translative turkiksenne
abessive turkittanne
instructive
comitative
third-person possessor
singular plural
nominative turkkinsa
accusative nom. turkkinsa
gen. turkkinsa
genitive turkkinsa
partitive turkkiaan
turkkiansa
inessive turkissaan
turkissansa
elative turkistaan
turkistansa
illative turkkiinsa
adessive turkillaan
turkillansa
ablative turkiltaan
turkiltansa
allative turkilleen
turkillensa
essive turkkinaan
turkkinansa
translative turkikseen
turkiksensa
abessive turkittaan
turkittansa
instructive
comitative
Synonyms[edit]
Derived terms[edit]

Further reading[edit]

Etymology 3[edit]

< Swedish durk (ship's floor)

Noun[edit]

turkki

  1. (nautical) floor (planking, boarding, panels etc. over the bilge area of a boat or ship)
Declension[edit]
Inflection of turkki (Kotus type 5*A/risti, kk-k gradation)
nominative turkki turkit
genitive turkin turkkien
partitive turkkia turkkeja
illative turkkiin turkkeihin
singular plural
nominative turkki turkit
accusative nom. turkki turkit
gen. turkin
genitive turkin turkkien
partitive turkkia turkkeja
inessive turkissa turkeissa
elative turkista turkeista
illative turkkiin turkkeihin
adessive turkilla turkeilla
ablative turkilta turkeilta
allative turkille turkeille
essive turkkina turkkeina
translative turkiksi turkeiksi
abessive turkitta turkeitta
instructive turkein
comitative See the possessive forms below.
Possessive forms of turkki (Kotus type 5*A/risti, kk-k gradation)
first-person singular possessor
singular plural
nominative turkkini turkkini
accusative nom. turkkini turkkini
gen. turkkini
genitive turkkini turkkieni
partitive turkkiani turkkejani
inessive turkissani turkeissani
elative turkistani turkeistani
illative turkkiini turkkeihini
adessive turkillani turkeillani
ablative turkiltani turkeiltani
allative turkilleni turkeilleni
essive turkkinani turkkeinani
translative turkikseni turkeikseni
abessive turkittani turkeittani
instructive
comitative turkkeineni
second-person singular possessor
singular plural
nominative turkkisi turkkisi
accusative nom. turkkisi turkkisi
gen. turkkisi
genitive turkkisi turkkiesi
partitive turkkiasi turkkejasi
inessive turkissasi turkeissasi
elative turkistasi turkeistasi
illative turkkiisi turkkeihisi
adessive turkillasi turkeillasi
ablative turkiltasi turkeiltasi
allative turkillesi turkeillesi
essive turkkinasi turkkeinasi
translative turkiksesi turkeiksesi
abessive turkittasi turkeittasi
instructive
comitative turkkeinesi
first-person plural possessor
singular plural
nominative turkkimme turkkimme
accusative nom. turkkimme turkkimme
gen. turkkimme
genitive turkkimme turkkiemme
partitive turkkiamme turkkejamme
inessive turkissamme turkeissamme
elative turkistamme turkeistamme
illative turkkiimme turkkeihimme
adessive turkillamme turkeillamme
ablative turkiltamme turkeiltamme
allative turkillemme turkeillemme
essive turkkinamme turkkeinamme
translative turkiksemme turkeiksemme
abessive turkittamme turkeittamme
instructive
comitative turkkeinemme
second-person plural possessor
singular plural
nominative turkkinne turkkinne
accusative nom. turkkinne turkkinne
gen. turkkinne
genitive turkkinne turkkienne
partitive turkkianne turkkejanne
inessive turkissanne turkeissanne
elative turkistanne turkeistanne
illative turkkiinne turkkeihinne
adessive turkillanne turkeillanne
ablative turkiltanne turkeiltanne
allative turkillenne turkeillenne
essive turkkinanne turkkeinanne
translative turkiksenne turkeiksenne
abessive turkittanne turkeittanne
instructive
comitative turkkeinenne
third-person possessor
singular plural
nominative turkkinsa turkkinsa
accusative nom. turkkinsa turkkinsa
gen. turkkinsa
genitive turkkinsa turkkiensa
partitive turkkiaan
turkkiansa
turkkejaan
turkkejansa
inessive turkissaan
turkissansa
turkeissaan
turkeissansa
elative turkistaan
turkistansa
turkeistaan
turkeistansa
illative turkkiinsa turkkeihinsa
adessive turkillaan
turkillansa
turkeillaan
turkeillansa
ablative turkiltaan
turkiltansa
turkeiltaan
turkeiltansa
allative turkilleen
turkillensa
turkeilleen
turkeillensa
essive turkkinaan
turkkinansa
turkkeinaan
turkkeinansa
translative turkikseen
turkiksensa
turkeikseen
turkeiksensa
abessive turkittaan
turkittansa
turkeittaan
turkeittansa
instructive
comitative turkkeineen
turkkeinensa
Derived terms[edit]

Further reading[edit]

Anagrams[edit]