tympäännyttää

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

tympääntyä +‎ -yttää

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /ˈtympæːnːytːæːˣ/, [ˈt̪ympæːnˌnyt̪ːæː(ʔ)]
  • Hyphenation: tym‧pään‧nyt‧tää

Verb[edit]

tympäännyttää

  1. (transitive) to make (someone) be fed up with something

Conjugation[edit]

Inflection of tympäännyttää (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tympäännytän en tympäännytä 1st sing. olen tympäännyttänyt en ole tympäännyttänyt
2nd sing. tympäännytät et tympäännytä 2nd sing. olet tympäännyttänyt et ole tympäännyttänyt
3rd sing. tympäännyttää ei tympäännytä 3rd sing. on tympäännyttänyt ei ole tympäännyttänyt
1st plur. tympäännytämme emme tympäännytä 1st plur. olemme tympäännyttäneet emme ole tympäännyttäneet
2nd plur. tympäännytätte ette tympäännytä 2nd plur. olette tympäännyttäneet ette ole tympäännyttäneet
3rd plur. tympäännyttävät eivät tympäännytä 3rd plur. ovat tympäännyttäneet eivät ole tympäännyttäneet
passive tympäännytetään ei tympäännytetä passive on tympäännytetty ei ole tympäännytetty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tympäännytin en tympäännyttänyt 1st sing. olin tympäännyttänyt en ollut tympäännyttänyt
2nd sing. tympäännytit et tympäännyttänyt 2nd sing. olit tympäännyttänyt et ollut tympäännyttänyt
3rd sing. tympäännytti ei tympäännyttänyt 3rd sing. oli tympäännyttänyt ei ollut tympäännyttänyt
1st plur. tympäännytimme emme tympäännyttäneet 1st plur. olimme tympäännyttäneet emme olleet tympäännyttäneet
2nd plur. tympäännytitte ette tympäännyttäneet 2nd plur. olitte tympäännyttäneet ette olleet tympäännyttäneet
3rd plur. tympäännyttivät eivät tympäännyttäneet 3rd plur. olivat tympäännyttäneet eivät olleet tympäännyttäneet
passive tympäännytettiin ei tympäännytetty passive oli tympäännytetty ei ollut tympäännytetty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tympäännyttäisin en tympäännyttäisi 1st sing. olisin tympäännyttänyt en olisi tympäännyttänyt
2nd sing. tympäännyttäisit et tympäännyttäisi 2nd sing. olisit tympäännyttänyt et olisi tympäännyttänyt
3rd sing. tympäännyttäisi ei tympäännyttäisi 3rd sing. olisi tympäännyttänyt ei olisi tympäännyttänyt
1st plur. tympäännyttäisimme emme tympäännyttäisi 1st plur. olisimme tympäännyttäneet emme olisi tympäännyttäneet
2nd plur. tympäännyttäisitte ette tympäännyttäisi 2nd plur. olisitte tympäännyttäneet ette olisi tympäännyttäneet
3rd plur. tympäännyttäisivät eivät tympäännyttäisi 3rd plur. olisivat tympäännyttäneet eivät olisi tympäännyttäneet
passive tympäännytettäisiin ei tympäännytettäisi passive olisi tympäännytetty ei olisi tympäännytetty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. tympäännytä älä tympäännytä 2nd sing. ole tympäännyttänyt älä ole tympäännyttänyt
3rd sing. tympäännyttäköön älköön tympäännyttäkö 3rd sing. olkoon tympäännyttänyt älköön olko tympäännyttänyt
1st plur. tympäännyttäkäämme älkäämme tympäännyttäkö 1st plur. olkaamme tympäännyttäneet älkäämme olko tympäännyttäneet
2nd plur. tympäännyttäkää älkää tympäännyttäkö 2nd plur. olkaa tympäännyttäneet älkää olko tympäännyttäneet
3rd plur. tympäännyttäkööt älkööt tympäännyttäkö 3rd plur. olkoot tympäännyttäneet älkööt olko tympäännyttäneet
passive tympäännytettäköön älköön tympäännytettäkö passive olkoon tympäännytetty älköön olko tympäännytetty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tympäännyttänen en tympäännyttäne 1st sing. lienen tympäännyttänyt en liene tympäännyttänyt
2nd sing. tympäännyttänet et tympäännyttäne 2nd sing. lienet tympäännyttänyt et liene tympäännyttänyt
3rd sing. tympäännyttänee ei tympäännyttäne 3rd sing. lienee tympäännyttänyt ei liene tympäännyttänyt
1st plur. tympäännyttänemme emme tympäännyttäne 1st plur. lienemme tympäännyttäneet emme liene tympäännyttäneet
2nd plur. tympäännyttänette ette tympäännyttäne 2nd plur. lienette tympäännyttäneet ette liene tympäännyttäneet
3rd plur. tympäännyttänevät eivät tympäännyttäne 3rd plur. lienevät tympäännyttäneet eivät liene tympäännyttäneet
passive tympäännytettäneen ei tympäännytettäne passive lienee tympäännytetty ei liene tympäännytetty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st tympäännyttää present tympäännyttävä tympäännytettävä
long 1st2 tympäännyttääkseen past tympäännyttänyt tympäännytetty
2nd inessive1 tympäännyttäessä tympäännytettäessä agent1, 3 tympäännyttämä
instructive tympäännyttäen negative tympäännyttämätön
3rd inessive tympäännyttämässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative tympäännyttämästä
illative tympäännyttämään
adessive tympäännyttämällä
abessive tympäännyttämättä
instructive tympäännyttämän tympäännytettämän
4th nominative tympäännyttäminen
partitive tympäännyttämistä
5th2 tympäännyttämäisillään