vääristyä

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

(index vä)

Etymology[edit]

Passive aspect of the verb vääristää < väärä (wrong).

Verb[edit]

vääristyä

  1. (intransitive) to distort, become distorted

Conjugation[edit]

Inflection of vääristyä (Kotus type 52/sanoa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vääristyn en vääristyˣ 1st sing. olen vääristynyt en oleˣ vääristynyt
2nd sing. vääristyt et vääristyˣ 2nd sing. olet vääristynyt et oleˣ vääristynyt
3rd sing. vääristyy ei vääristyˣ 3rd sing. on vääristynyt ei oleˣ vääristynyt
1st plur. vääristymme emme vääristyˣ 1st plur. olemme vääristyneet emme oleˣ vääristyneet
2nd plur. vääristytte ette vääristyˣ 2nd plur. olette vääristyneet ette oleˣ vääristyneet
3rd plur. vääristyvät eivät vääristyˣ 3rd plur. ovat vääristyneet eivät oleˣ vääristyneet
passive vääristytään ei vääristytäˣ passive on vääristytty ei oleˣ vääristytty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vääristyin en vääristynyt 1st sing. olin vääristynyt en ollut vääristynyt
2nd sing. vääristyit et vääristynyt 2nd sing. olit vääristynyt et ollut vääristynyt
3rd sing. vääristyi ei vääristynyt 3rd sing. oli vääristynyt ei ollut vääristynyt
1st plur. vääristyimme emme vääristyneet 1st plur. olimme vääristyneet emme olleet vääristyneet
2nd plur. vääristyitte ette vääristyneet 2nd plur. olitte vääristyneet ette olleet vääristyneet
3rd plur. vääristyivät eivät vääristyneet 3rd plur. olivat vääristyneet eivät olleet vääristyneet
passive vääristyttiin ei vääristytty passive oli vääristytty ei ollut vääristytty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vääristyisin en vääristyisi 1st sing. olisin vääristynyt en olisi vääristynyt
2nd sing. vääristyisit et vääristyisi 2nd sing. olisit vääristynyt et olisi vääristynyt
3rd sing. vääristyisi ei vääristyisi 3rd sing. olisi vääristynyt ei olisi vääristynyt
1st plur. vääristyisimme emme vääristyisi 1st plur. olisimme vääristyneet emme olisi vääristyneet
2nd plur. vääristyisitte ette vääristyisi 2nd plur. olisitte vääristyneet ette olisi vääristyneet
3rd plur. vääristyisivät eivät vääristyisi 3rd plur. olisivat vääristyneet eivät olisi vääristyneet
passive vääristyttäisiin ei vääristyttäisi passive olisi vääristytty ei olisi vääristytty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. vääristyˣ älä vääristyˣ 2nd sing. oleˣ vääristynyt älä oleˣ vääristynyt
3rd sing. vääristyköön älköön vääristyköˣ 3rd sing. olkoon vääristynyt älköön olkoˣ vääristynyt
1st plur. vääristykäämme älkäämme vääristyköˣ 1st plur. olkaamme vääristyneet älkäämme olkoˣ vääristyneet
2nd plur. vääristykää älkää vääristyköˣ 2nd plur. olkaa vääristyneet älkää olkoˣ vääristyneet
3rd plur. vääristykööt älkööt vääristyköˣ 3rd plur. olkoot vääristyneet älkööt olkoˣ vääristyneet
passive vääristyttäköön älköön vääristyttäköˣ passive olkoon vääristytty älköön olkoˣ vääristytty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vääristynen en vääristyneˣ 1st sing. lienen vääristynyt en lieneˣ vääristynyt
2nd sing. vääristynet et vääristyneˣ 2nd sing. lienet vääristynyt et lieneˣ vääristynyt
3rd sing. vääristynee ei vääristyneˣ 3rd sing. lienee vääristynyt ei lieneˣ vääristynyt
1st plur. vääristynemme emme vääristyneˣ 1st plur. lienemme vääristyneet emme lieneˣ vääristyneet
2nd plur. vääristynette ette vääristyneˣ 2nd plur. lienette vääristyneet ette lieneˣ vääristyneet
3rd plur. vääristynevät eivät vääristyneˣ 3rd plur. lienevät vääristyneet eivät lieneˣ vääristyneet
passive vääristyttäneen ei vääristyttäneˣ passive lienee vääristytty ei lieneˣ vääristytty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st vääristyäˣ present vääristyvä vääristyttävä
long 1st2 vääristyäkseen past vääristynyt vääristytty
2nd inessive1 vääristyessä vääristyttäessä agent1, 3 vääristymä
instructive vääristyen negative vääristymätön
3rd inessive vääristymässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative vääristymästä
illative vääristymään
adessive vääristymällä
abessive vääristymättä
instructive vääristymän vääristyttämän
4th nominative vääristyminen
partitive vääristymistä
5th2 vääristymäisillään

Derived terms[edit]