vääristyä

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

(index vä)

Etymology[edit]

Passive aspect of the verb vääristää < väärä ‎(wrong).

Verb[edit]

vääristyä

  1. (intransitive) to distort, become distorted

Conjugation[edit]

Inflection of vääristyä (Kotus type 52/sanoa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vääristyn en vääristy 1st sing. olen vääristynyt en ole vääristynyt
2nd sing. vääristyt et vääristy 2nd sing. olet vääristynyt et ole vääristynyt
3rd sing. vääristyy ei vääristy 3rd sing. on vääristynyt ei ole vääristynyt
1st plur. vääristymme emme vääristy 1st plur. olemme vääristyneet emme ole vääristyneet
2nd plur. vääristytte ette vääristy 2nd plur. olette vääristyneet ette ole vääristyneet
3rd plur. vääristyvät eivät vääristy 3rd plur. ovat vääristyneet eivät ole vääristyneet
passive vääristytään ei vääristytä passive on vääristytty ei ole vääristytty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vääristyin en vääristynyt 1st sing. olin vääristynyt en ollut vääristynyt
2nd sing. vääristyit et vääristynyt 2nd sing. olit vääristynyt et ollut vääristynyt
3rd sing. vääristyi ei vääristynyt 3rd sing. oli vääristynyt ei ollut vääristynyt
1st plur. vääristyimme emme vääristyneet 1st plur. olimme vääristyneet emme olleet vääristyneet
2nd plur. vääristyitte ette vääristyneet 2nd plur. olitte vääristyneet ette olleet vääristyneet
3rd plur. vääristyivät eivät vääristyneet 3rd plur. olivat vääristyneet eivät olleet vääristyneet
passive vääristyttiin ei vääristytty passive oli vääristytty ei ollut vääristytty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vääristyisin en vääristyisi 1st sing. olisin vääristynyt en olisi vääristynyt
2nd sing. vääristyisit et vääristyisi 2nd sing. olisit vääristynyt et olisi vääristynyt
3rd sing. vääristyisi ei vääristyisi 3rd sing. olisi vääristynyt ei olisi vääristynyt
1st plur. vääristyisimme emme vääristyisi 1st plur. olisimme vääristyneet emme olisi vääristyneet
2nd plur. vääristyisitte ette vääristyisi 2nd plur. olisitte vääristyneet ette olisi vääristyneet
3rd plur. vääristyisivät eivät vääristyisi 3rd plur. olisivat vääristyneet eivät olisi vääristyneet
passive vääristyttäisiin ei vääristyttäisi passive olisi vääristytty ei olisi vääristytty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. vääristy älä vääristy 2nd sing. ole vääristynyt älä ole vääristynyt
3rd sing. vääristyköön älköön vääristykö 3rd sing. olkoon vääristynyt älköön olko vääristynyt
1st plur. vääristykäämme älkäämme vääristykö 1st plur. olkaamme vääristyneet älkäämme olko vääristyneet
2nd plur. vääristykää älkää vääristykö 2nd plur. olkaa vääristyneet älkää olko vääristyneet
3rd plur. vääristykööt älkööt vääristykö 3rd plur. olkoot vääristyneet älkööt olko vääristyneet
passive vääristyttäköön älköön vääristyttäkö passive olkoon vääristytty älköön olko vääristytty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vääristynen en vääristyne 1st sing. lienen vääristynyt en liene vääristynyt
2nd sing. vääristynet et vääristyne 2nd sing. lienet vääristynyt et liene vääristynyt
3rd sing. vääristynee ei vääristyne 3rd sing. lienee vääristynyt ei liene vääristynyt
1st plur. vääristynemme emme vääristyne 1st plur. lienemme vääristyneet emme liene vääristyneet
2nd plur. vääristynette ette vääristyne 2nd plur. lienette vääristyneet ette liene vääristyneet
3rd plur. vääristynevät eivät vääristyne 3rd plur. lienevät vääristyneet eivät liene vääristyneet
passive vääristyttäneen ei vääristyttäne passive lienee vääristytty ei liene vääristytty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st vääristyä present vääristyvä vääristyttävä
long 1st2 vääristyäkseen past vääristynyt vääristytty
2nd inessive1 vääristyessä vääristyttäessä agent1, 3 vääristymä
instructive vääristyen negative vääristymätön
3rd inessive vääristymässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative vääristymästä
illative vääristymään
adessive vääristymällä
abessive vääristymättä
instructive vääristymän vääristyttämän
4th nominative vääristyminen
partitive vääristymistä
5th2 vääristymäisillään

Derived terms[edit]